اولین جشنواره علامه طباطبایی با رویکرد علوم انسانی اسلامی برگزار می‌شود

تاریخ انتشار: 6مهر1394|13:11

اولین جشنواره علامه طباطبایی با رویکرد علوم انسانی اسلامی برگزار می‌شود
| کد خبر: 20222

دبیر علمی جشنواره علامه طباطبایی گفت: اولین دوره جشنواره علامه طباطبایی روز پنجشنبه با سخنرانی مصباح یزدی در قم برگزار می‌شود.

 محمود حکمت‌نیا در نشستی خبری با اشاره به چگونگی طراحی و ایجاد این جشنواره گفت:‌ بر اساس دیدگاه‌هایی که توسط جمعی از متخصصان مراکز پژوهشی کشور مورد بررسی قرار گرفت به این نتیجه رسیدیم که ما نیازمند برگزاری یک جشنواره هستیم که منحصرا در حوزه علوم انسانی اسلامی باشد و وجه اهمیت آن هم همین قید اسلامی بودن آن است.

وی با بیان این‌که «برای کسی پوشیده نیست که اگر راهبردی برای پیشبرد علم طراحی شود باید راه آن هم در کشور وجود داشته باشد» افزود: برای پیشبرد علم یک نیروی انسانی توانمند، پرسش‌های علمی دقیق و مدیریت توانمند علمی و پژوهشی در یک محیط رقابتی لازم است.

وی با اشاره به این‌که «این جشنواره با مشارکت سازمان‌هایی که در حوزه علوم انسانی اسلامی فعالیت می‌کنند شکل گرفته شده است و سرفصل و سازمان خاصی برای چنین جشنواره‌ای تدارک دیده نشده است» گفت: مجموعه دستگاه‌هایی که در حوزه‌های علوم انسانی اسلامی فعالیت می‌کنند 31 دستگاه هستند که از میان آنها 26 دستگاه کارهای پژوهشی انجام می‌دهند لذا جشنواره حاضر متشکل از این 26 دستگاه است.

حکمت‌نیا با بیان این‌که « به دست آوردن حوزه فعالیت این دستگاه‌ها کار مشکلی بود» گفت:‌ ما اقدام میانبری انجام دادیم و آن این بود که از کلیه مراکز درخواست شد تا سه درصد از آثار برتر خود را در بازه زمانی 10 ساله از سال 83 تا 93 به جشنواره ارسال کنند.

وی افزود: این جشنواره شورای سیاست گذاری متشکل از همین 26 دستگاه دارد و مقرر شد که امور اجرایی و دبیرخانه آن را پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی بر عهده بگیرد.

حکمت‌نیا با بیان این‌که «آثار را بر اساس معیارهای مورد نظر این جشنواره پذیرفته‌ایم» اظهار کرد: نوآوری و نظریه پردازی با رویکرد علوم انسانی اسلامی دو شاخص اصلی ما در این جشنواره بوده است. دبیرخانه پس از اینکه تمامی آثار را مورد بررسی علمی قرار داد به این نتیجه رسید که این آثار در 12 گروه می‌توانند طبقه بندی شوند. گروه‌هایی چون علوم قرآن و حدیث، تربیت و روانشناسی، علوم اجتماعی، تاریخ،‌ مطالعات هنر و زیبا شناسی، فلسفه و کلام.

وی با اشاره به مجموعه آثار ارسال شده به جشنواره گفت: ‌380 نوع اثر که موارد بسیاری از آن چندین مجلد هستند، مورد بررسی قرار گرفته‌اند. در مرحله اول شورای علمی 12 گروه شکل گرفته که متشکل از 5 تا 6 عضو هستند و همه از متخصصین به حساب می‌آیند. در مرحله دوم 103 اثر ارزیابی تفصیلی شده‌اند. در مرحله پایانی آثار منتخب به شورای سیاست‌گذاری اعلام شده‌اند که شامل 27 اثر، سه اثر به عنوان رتبه اول، 13 اثر به عنوان رتبه دوم و 11 اثر به عنوان رتبه سوم بوده‌اند.

دبیر علمی جشنواره علامه طباطبایی با اشاره به برگزاری اختتامیه این جشنواره گفت: برای اینکه وجه علوم انسانی اسلامی را تقویت کنیم از آیت الله مصباح یزدی دعوت شده تا در حوزه علوم انسانی اسلامی سخنرانی کند. محل برگزاری جشنواره، شهر قم است و جشنواره روز پنجشنبه از ساعت 9 تا 11 در موسسه امام خمینی(ره) برگزار خواهد شد.

حکمت‌نیا با بیان این‌که «این جشنواره در دوره اول به صورت 10 ساله برگزار شده و قرار است که در دوره‌های بعد به صورت دو سالانه برگزار شود» افزود: این جشنواره در دوره اول فقط کتاب را بررسی کرده و سیاست این است که در دوره‌های بعد مقالات پایان نامه‌ها و کرسی‌های نظریه پردازی هم مورد بررسی قرار گیرد. همچنین جشنواره فعلا جنبه ملی دارد.

وی در پایان خاطرنشان کرد که کارکرد این جشنواره می‌تواند موضوعاتی چون بررسی میزان و تولید آثار در حوزه‌های مختلف و حجم آن‌ها و همچنین شناسایی محققین مختلف باشد. از طرفی دیگر جامعه علمی می‌توانند از آثار برگزیده در حوزه علوم انسانی اسلامی بهره ببرد. آسیبی که در این جشنواره وجود دارد این است که ارزیابی آثار به صورت تفکیکی و رشته‌ای بررسی نشده و همین امر باعث شده تا دقت لازم در کار صورت نگیرد.

 

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top