بر اساس یک نظرسنجی

شیلیایی‌ها رأی دادگاه «لاهه» را شکستی برای این کشور می‌دانند

وکیل ملت: رسانه ونزوئلایی «تله‌سور» گزارش داد که بر اساس یک نظرسنجی صورت گرفته در شیلی، 54 درصد مردم این کشور رأی دادگاه بین‌المللی «لاهه» مبنی بر رد اعتراض شیلی به درخواست دریایی بولیوی را شکستی برای این کشور دانسته‌اند.

تاریخ انتشار: 6مهر1394|14:30

شیلیایی‌ها رأی دادگاه «لاهه» را شکستی برای این کشور می‌دانند
| کد خبر: 20278

 بر اساس یک نظرسنجی صورت گرفته در شیلی، 4 روز پس از اعلام رأی دادگاه بین‌المللی «لاهه» مبنی بر رد اعتراض دولت شیلی علیه درخواست دریایی بولیوی، 54 درصد مردم این کشور این رأی را شکست دولت شیلی خواندند.

این نظرسنجی همچنین نشان می‌دهد که 19 درصد مردم شیلی این رأی را یک پیروزی برای کشور خود قلمداد می‌کنند و 27 درصد دیگر نیز برای پاسخ دادن به این سوال تمایلی از خود نشان نداده‌اند.

«میشل باچلت» رئیس‌جمهور شیلی در ارتباط با رأی دادگاه بین‌المللی «لاهه» به نفع بولیوی اعلام کرد که بولیوی با این رأی هیچ چیزی به دست نیاورده و به عکس رأی دادگاه «لاهه» منافع فراوانی برای شیلی در پی خواهد داشت.

«ارالدو مونیز» وزیر امور خارجه شیلی نیز در این رابطه عنوان کرد که در مورد رأی دادگاه «لاهه» واژه شکست معنای چندانی ندارد چراکه این یک بازی فوتبال نیست و از این رأی می‌توان تفاسیر متعددی داشت.

در سال 1879 میلادی (1258 شمسی) دولت بولیوی قراردادی را که با یک شرکت شیلیایى منعقد کرده بود، نقض کرد و این اختلاف میان شیلی و بولیوی منجر به وقوع جنگ «اقیانوس آرام» بین سالهای 1879 تا 1883 میلادی (1258 تا 1262 شمسی) گردید.

از سال 1904 میلادی (1283 شمسی) و پس از عقد قرارداد صلح میان شیلی و بولیوی روابط این 2 کشور رو‌ به تیرگی گرایید؛ در این قرارداد بولیوی ساحل هم‌مرز با شیلی و همچنین با اقیانوس آرام را از دست داد.

دولت شیلی مدعی است، که این پیمان در سال 1924 میلادی (1303 شمسی) از سوی نمایندگان پارلمان دو کشور تایید شده و فقط مرزهای خاکی و دریایی آنها را مشخص می‌کند که بر این اساس بولیوی نمی‌تواند حق دسترسی آزاد به اقیانوس و یا هر‌گونه ادعای ارضی در این زمینه داشته باشد.

بولیوی در قرن چهاردهم طی جنگ اقیانوس آرام راه‌های ارتباطی خود را با آب‌های آزاد این اقیانوس از دست داد و اکنون به دنبال احیای این مناطق و به نتیجه رسیدن مذاکراتش در دادگاه بین‌المللی لاهه که بیش از یک قرن به طول انجامیده می‌باشد.

رسیدگی به مشکل بولیوی در دادگاه بین‌المللی لاهه در سال 2013 از سوی این کشور مطرح شده بود.

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است

جدید ترین اخبار

Top