درباره شلوار جینِ عادل فردوسی پور

دکتر فردین علیخواه(جامعه شناس):

وکیل ملت: در دوشنبۀ هفته ای که گذشت داشتم برنامه نود را تماشا می کردم. گهگاه این برنامه را نگاه می کنم. فردوسی پور در کنار تلویزیونی غول پیکر ایستاده بود و آمار شرکت کنندگان در مسابقۀ برنامه اش را مرور می کرد.

تاریخ انتشار: 19آبان1395|17:15

درباره شلوار جینِ عادل فردوسی پور
| کد خبر: 202900

من؛ نه به برنامه، که به شلوار جینِ عادل فردوسی پور خیره شده بودم. شلوارِ جین را قبلا در پای رامبد جوان در برنامۀ خندوانه دیده بودم. آیا تصوّر سازمان صدا و سیما  آن است که افرادی مانند نویسنده این مطلب که کلّی از مواضع قدیمی این سازمان خاطره دارند متوجه این تغییرات زیرپوستی نخواهند شد و این پرسش برایشان پیش نخواهد آمد که واقعا "چه شده است؟". پوشیدن این شلوار آن هم در برنامۀ های صدا و سیما و آن هم توسط مجریان مشهور این سازمان مرا به خاطرات دورۀ نوجوانی و جوانی ام برد.

آن روزهای نه چندان دوری که کارشناسان فرهنگی و سیاسی همین صدا و سیما برای ما جوانان موعظه می کردند که شلوار جین نماد امریکا و غرب است. آن روزهایی که صدا و سیما در مستندهای سیاسی و فرهنگی اش با پخش تصاویری از این شلوارها در تن مایکل جکسون می گفت که یکی از راههای نفوذ فرهنگی بیگانه در کشورهای مسلمان با همین شلوار ها صورت می گیرد

هر چند حرف های صدا و سیما در خیلی ها تأثیری نداشت و مدل های مختلف این شلوار توسط خیلی ها پوشیده می شد ولی بودند جوانانی که با جان و دل حرف های رویِ تصاویر برنامه های مستند را باور می کردند و تحت تأثیر آن؛ هر کسی را که شلوار جین پوشیده بود غرب زده می پنداشتند.


روشن است که نویسنده این مطلب با تغییر کردن آدم ها مشکلی ندارد و تغییر در عرصه های فرهنگی را پدیده ای نگران کننده نمی داند. آنچه پاسخ به آن دارای اهمیت است آن است که دقیقا چه اتفاقی در نگاه صدا و سیما افتاد که به این نتیجه رسید پوشیدن شلوار جین توسط مجریان برنامه هایش خالی از اشکال بوده و این نوع شلوارها که یک دهه قبل با امریکا و غرب پیوند داشت در سال 1395 دیگر نشانه تهاجم فرهنگی نیست؟ آیا این سازمان به این نتیجه رسیده است که تصوّر و تحلیل اشتباهی درباره رابطه بین پوشیدن یک نوع لباس و فرهنگ غربی داشت؟

یا به این نتیجه رسیده است که باید با واقعیت های اجتماعی جامعه ایرانی همگام بود، در واقع وقتی که بسیاری از جوانان این شلوارها را می پوشند چرا باید مقابل جریان عمومی جامعه ایستاد؟ بگذارید پرسش دیگری را مطرح کنم. اگر از نظر این سازمان شلوار جین دیگر هیچ رابطه ای با غرب زدگی و فرهنگ امریکائی ندارد نمی توان این پرسش را هم مطرح کرد که چرا هم اکنون صدا و سیما خودش را درگیر محدودیت هایی می کند که معتقد است نشانۀ " فرهنگ مبتذل غربی است". آیا مطمئن است که پنج سال دیگر همین نگاه را خواهد داشت؟
 

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top