1-  بشار اسد: ترامپ دنبال سرنگونی اسد نیست و اولویتش پایان دادن به حکومت داعشه و از اقدامات نظامی روسیه در حلب و مابقی نقاط سوریه دفاع کرده.
2-  پوتین: حالا با ترامپ دیدار نداشته اما ترامپ بارها از اون ستایش کرده. ترامپ چندان مخالفتی با اشغال کریمه توسط روسیه نداره و حتا موقع انتخابات از او خواست که با هک کردن ایمیل های هیلاری اطلاعات واقعی رو به مردم ارایه بده ، پوتین هم علاقمند به پیروزی ترامپ بود.


3-  شی جینگ بنگ، رییس جمهور چین: از این نظر که ترامپ دنبال وضع تعرفه گمرگی و مقابله با مثل با چینه زیان می بینه اما چون شخصیت دیکتاتور و قاطعی داره ترامپ از نظر شخصی و فردی حس خوبی بهش داره. چین از این نظر که ترامپ برخلاف اوباما تمرکز بر آسیای جنوب شرق رو قبول نداره و دنبال مهار چین نیست، خوشحاله و می تونه حضورشو در دریای چین و فشارش بر تایوان رو زیادتر کنه.
4-   شینزو آبه نخست وزیر ژاپن: اوضاع آبه خوب نیست و بزرگترین بازنده است چون رو رابطه نظامی با آمریکا حساب خاصی باز کرده بود اما ترامپ معتقده ژاپن و کره جنوبی خودشون باید از خودشون در برابر کره شمالی دفاع کنن .


5-  حسن روحانی: پیروزی ترامپ ، توافق هسته ای حسن روحانی رو تحت الشعاع قرار میده واین به نفع  مخالفان روحانیه چون معتقدن این بدترین توافق تاریخی بوده.
6-  رودریگو دوترته رییس جمهور فیلیپین:منتفع ماجرا چون  به اوباما گفته بود زنازاده و همکاری نظامی اش رو هم قطع کرده بود. او پیروزی ترامپ رو تبریک گفته .
7-  مکزیک: بزرگترین بازنده چون ترامپ بارها از ایجاد دیوار حایل گفته و وقتی هم ترامپ پیروز شد ارزش پزوی مکزیک افت کرد . رییس جمهور مکزیک بخاطر انفعال در برابر ترامپ(موقع دیدار با ترامپ) با انتقادات شدیدی مواجه شد .


8-  مردم افغانستان بیش از همه ضربه می بینن چون با قطع کمک های امریکا اونها عملا درمواجهه با طالبان رها میشن.
عدم اطلاع ترامپ از مختصات سایر کشورها به این معنیه که فشار زیادی به اونها نمی یاد (سودان و عربستان). ترامپ اعتقادی به حمایت از دادگاه جرایم جنگی و سازمان ملل نداره و دبیرکل سازمان ملل با ترامپ مشکل خواهد داشت. اروپاییا بالاخص فرانسه که حرفهای تندی هم زدن، رابطه خوبی با ترامپ نخواهند داشت و بعد از برگزیت،  پیروزی ترامپ دومین خبر بدشونه چون ترامپ مخالف تجارت آزاده. بریتانیا با ترامپ رابطه خوبی خواهد داشت چون ترامپ تصمیم بریتانیا مبنی برخروج از اروپا رو تصمیم عاقلانه ای دونسته.


پانوشت: این تحلیل دو ضعف عمده داره اول اینکه شخصیت فردی ترامپ رو معادل دقیق و مطلق سیاست خارجی دولت ترامپ فرض کرده و تحلیلش بیشتر بر اساس ویژگی ها و رابطه های شخصی ترامپ با موضوعات مختلف جهانه، دوم اینکه در مورد عربستان زیادی خوشبینه و فراموش کرده به فرض تسری مطلق دیدگاه شخصی ترامپ در سیاست خارجی امریکا(که به شکل مطلقش، بعیده)، او بارها به انتقاد از عربستان پرداخته و گفته آمریکا نباید بیش از این برای عربستان هزینه کنه.
 

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top