آن‌چه از پشت صحنه‌ی کتاب‌های ترامپ نمی‌دانید

روایت افشاگرانه‌ سایه‌نویس کتاب‌های پرفروش ترامپ: یک خوک را بزک دوزک کردم

وکیل ملت: امروز پستی در کانال خوابگرد منتشر کردم دربار‌ه‌ی کتاب‌هایی که از دونالد ترامپ در ایران ترجمه و منتشر شده است. کتاب‌هایی از دسته‌ی کتاب‌های چگونه پولدار شویم. کتاب‌هایی که اگر خوانندگانش را پولدار نکند، ناشرانِ این قبیل آثار را به پول‌های خوب می‌رساند.

تاریخ انتشار: 20آبان1395|23:27

روایت افشاگرانه‌ سایه‌نویس کتاب‌های پرفروش ترامپ: یک خوک را بزک دوزک کردم
| کد خبر: 203145

دوستی پیام داد که «اولین کسانی که در ایران با ترامپ آشنا شدند کسانی بودند که به بازاریابی شبکه‌ای و هرمی مشغول‌اند و کتاب‌هایی که معرفی کرده‌اید جزو کتاب‌های اصلی آن‌هاست.» آقای احسان رضایی هم پیغام فرستاد که چند ماه پیش گزارشی مبسوط در این باره در هفته‌نامه‌ی «تماشاگران امروز» منتشر کرده است. از او خواستم متن گزارش را بفرستد تا بازنشر کنم تا به تصویر دقیق‌تری از این کتاب‌ها و جایگاه‌شان در بازار کتاب ایران برسیم.

اما  در این میان، خوانندگان دیگری پرسیدند که این کتاب‌ها را خودِ ترامپ نوشته است؟ و شمار دیگری، جوگیرانه، از لزوم مطالعه‌ی این آثار برای آموختن راه موفقیت سخن راندند. در پاسخ به این پرسش و در واکنش به این احساس تب‌دار، می‌توان به سراغ یکی از سایه‌نویسان (نویسنده‌ی پشت پرده یا همان Ghost Writer) دونالد ترامپ رفت که نیویورکر در جولای ۲۰۱۶ گزارشی از افشاگری‌ او را منتشر کرد.

یادداشتی است بسیار مفصل و در عین حال آکنده از اطلاعات و جزئیات جذاب. اگر کسی همت کند آن را به فارسی برگرداند و برایم بفرستد، متن کامل آن را در همین جا منتشر می‌کنم تا دور هم بیشتر خوش باشیم و از رئیس جمهور شدن دونالد ترامپ عمیق‌تر لذت ببریم! تونی شوارتز، سایه‌نویس یکی از کتاب‌های پرفروش دونالد ترامپ، گفته که احساس می‌کند شبیه خالق فرانکشتاین شده و از آن چه خلق کرده پشیمان است. چکیده‌ای از روایت افشاگرانه‌ی شوارتز در نیویورکر به این قرار است:

“روزی که دونالد ترامپ خودش را کاندیدا کرد واقعاً وحشت‌زده شدم، چون دیدم به راحتی درباره‌ی نوشتن آن کتاب دروغ می‌گوید و فکر کردم چقدر راحت دروغ می‌گوید. اما همان موقع چیزی نگفتم چون پول خوبی از کتاب به دست آورده بودم.” بعداً که کمپین ترامپ پیش می‌رود، شوارتز مصاحبه و اعلام می‌کند که تصویر این بیزنس‌من موفق را من برای او ترسیم کردم و در واقع یک خوک را بزک دوزک کردم. هرچه در این کتاب آمده همانی نیست که در واقعیت اتفاق افتاده است.

شوارتز درباره‌ی داستانِ آشنایی‌اش با دونالد ترامپ هم می‌گوید که او می‌خواست مستأجران یکی از مجتمع‌های مسکونی خودش را بیرون کند و چون قانوناً اجازه‌ی این کار را نداشت، بی‌خانمان‌ها را در آن‌جا اسکان می‌دهد تا مستأجران خودشان بروند. در نهایت ترامپ نقشه‌اش با شکست مواجه می‌شود، ولی شوارتز مقاله‌ای در این باره می‌نویسد و بر خلافِ انتظار، ترامپ از مقاله خوشش می‌آید. “تعجب کردم از شخصیتش، چون ظاهراً تمام چیزی که می‌خواست این بود که توجه عموم به او جلب شود و به عنوان آدمی گردن‌کلفت و زورگو شناخته شود.”

بار دیگر شوارتز نزد دونالد ترامپ می‌رود تا برای مجله‌ی پلی‌بوی از او مصاحبه بگیرد. “ترامپ جواب سؤال‌ها را درست نمی‌داد و دائم می‌گفت من وقت ندارم و از جواب دادن طفره می‌رفت. در نهایت گفت که دارم کتاب زندگینامه‌ام را می‌نویسم. من هم به شوخی گفتم که یعنی هنوز زندگینامه ننوشته‌ای؟ او هم گفت راست می‌گی! بعد من گفتم اگر جای تو بودم اسم کتاب را می‌گذاشتم «هنر معامله» و ترامپ گفت اسم خوبی است، حاضری برایم بنویسی؟»

اما این همه‌ی ماجرا نبوده است. دونالد ترامپ در مصاحبه‌های مربوط به تألیف کتاب هیچ‌گاه درست و حسابی جواب نمی‌دهد و شوارتز بعد از دو سه جلسه می‌بیند که انگار ترامپ نه علاقه‌ای به مصاحبه و جواب دادن دارد، نه اصلاً تمرکزی برای این کار. عاقبت شوارتز پیشنهاد می‌دهد که با این اوضاع خودش به دفتر کار ترامپ برود و مکالمات روزمره‌اش راگوش کند. ترامپ هم موافقت می‌کند. در ضمنِ همین مکالمات بوده است که شوارتز به دروغگویی دونالد ترامپ پی می‌برد و  این که “خودش هم باورش می‌شد که دروغی که دارد می‌گوید، در آن لحظه واقعیت دارد.” و یا متوجه می‌شود  که “خیلی از سرمایه‌گذاری‌های اشتباهی او را پدرش برای او رفع و رجوع می‌کرد. او خودش هنر معامله نداشت، بلکه هر بار پول پدرش نجاتش می‌داد.”

 

شوارتز درباره‌ی خودش هم اعتراف می‌کند که “من از خانواده‌ای مرفه و روشنفکر بودم، اما خانواده به صراحت از من می‌خواستند که روی پای خودم بایستم. در آن زمان زنم هم باردار بود و به زحمت می‌توانستم از پس اجاره‌ی آپارتمان‌مان در منهتن بربیایم. برای همین پذیرفتم.”

تونی شوارتز، در پایان، دانلود ترامپ را این‌گونه قضاوت می‌کند: برای ترامپ هیچ کس اهمیت ندارد. او هیچ دوستی ندارد. با آدم‌ها فقط تا زمانی خوب تا می‌کند که برایش استفاده داشته باشند. مردمی که به او رأی بدهند، در آینده خواهند فهمید که دونالد ترامپ غیر از پول و قدرت هیچ چیز دیگری نمی‌شناسد.

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top