رد کلیات لایحه جامع وکالت و مصادره جریان خاص!

احمدرضا اسعدی‌نژاد

وکیل ملت: همانطور که در خبرها شنیدیم امروز دوشنبه ۲۴ آبان ماه کلیات لایحه جامع وکالت در کمیسیون قضایی مجلس رد و قرار شد قانون فعلی وکالت اصلاح شود؛ در این خصوص ذکر چند نکته حائز اهمیت است.

تاریخ انتشار: 24آبان1395|21:36

رد کلیات لایحه جامع وکالت و مصادره  جریان خاص!
| کد خبر: 203890

۱. رد کلیات لایحه جامع وکالت برای وکلا، مردم و نظام قضایی اتفاق مبارکی بود؛ چرا که مقررات فعلی اگرچه نقایصی دارد اما لایحه جدید در مجموع با وجود اصلاحات انجام شده، همچنان معایب زیادی دارد؛ اگر لایحه تصویب می شد، استقلال وکلا و کانون ها مخدوش می گردید که این امر نیز در نهایت به نفع مردم و نظام قضایی نبود.

۲. نحوه انعکاس خبر اما محل ایرادات متعددی بود. همانطور که می دانیم تصویب نشدن لایحه نتیجه تلاش جامعه وکالت، مدیران آن و نهادهایی خارج از جامعه ی وکالت بود.
به طور خاص، در چندسال اخیر کانون وکلای مرکز و اسکودا، دکتر جلیل مالکی و ابراهیم ثابت قدم را مامور پیگیری لایحه کردند.البته افراد دیگری هم در این بین نقش بسزایی داشتند؛ دکتر  گودرز افتخار جهرمی، بهمن کشاورز، دکتر علی نجفی توانا،دکتر عیسی امینی، مرحوم محمد فرض پور، سعید باقری و... از جمله این افراد بودند.

۳. انتظار می رفت با وقوع چنین رخداد مهمی، اصل اتفاق اطلاع رسانی و از افراد ذی مدخل تقدیر می شد. اما در عمل دو عمل اشتباه رخ داد؛ یکی اینکه خبرگزاری ایسنا سهوا نام دکتر مالکی را که در جلسه امروز حضور داشت، نیاورد و این امر سبب شد تا کانال روابط عمومی کانون وکلای مرکز که در اختیار جناحی خاص است، همان اسامی را تکرار و خبر را به گونه ای انعکاس دهد که گویی اتفاق امروز حاصل مذاکرات رییس، نایب رییس و... بوده، در آخر هم برای خالی نبودن عریضه، نامی از دکتر مالکی (تاثیرگذارترین شخص در پیگیری لایحه جامع وکالت)آورده؛ این در حالی است که برخی از این افراد که در حال مصادره هستند تا چند روز پیش نیز سخن از ادغام می گفتند.
دوم اینکه کانالی هم در فضای مجازی در حال قهرمان سازی از کسانی است که نقشی در پیشبرد لایحه جامع نداشته اند.

۴. فعلا برای شادمانی زود است؛ هنوز قضیه لایحه جامع تمام نشده و باید همچنان ایستادگی کرد.

۵.امید آن می رود که افراد خاص در روابط عمومی، اخبار را بی طرفانه و واقعی منعکس کنند؛ چراکه کانال کانون باید منعکس کننده واقعیات و گریزان از مسایل جناحی باشد.

 

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 9

حسین
|
24آبان ماه 1395
2
2
لایحه وکالت تصویب نشده بعد شما میای حرف ازینکه از چه شخصی باید تقدیر بشه بزنی؟مگه ارث پدریته.این همه جوون پشت سد ازمون موندن
رحیمیان
|
25آبان ماه 1395
0
0
متاسفانه نمایندگان حقوقی شرکت در جلسه جزو جریان یک صنف خاص و سعی انان بر این است که منافع صنفی وکلا را مد نظر داشته باشند نه منافع حدود سیصد هزار نفر حقوق خوانده و فارغ التحصیل لذا هر گونه اظهار نظر در مورد این لایحه باید توسط کسانی باشند که نماینده بی کاران رشته حقوق و غیر ذینفع در منافع گروهی باشند
احسان
|
25آبان ماه 1395
2
1
دوستان شما که اطلاع ندارید چرا اعلام نظر می کنید . اولا : از دستور کار خارج شدن این لایحه هیچ ربطی به جذب وکلا نداره زیرا به موجب این لایحه نیز متقاضیان وکالت می بایستی برای ورود به حرفه وکالت و کار آموزی آزمون دهند . ثا نیا : اگر این لایحه تصویب می شد حقوق خیلی از آحاد و اشخاص که هم اکنون وکیل هستند یا می خواهند وکیل شوند و پروانه بگیرند تضییع می شد . پس بسیار کار بزرگی این عزیزان انجام داده اند و دستشان درد نکند . باتشکر ازهمه نماینگان محترم مجلس شورای اسلامی و مسئولین محترم قوه قضائیه .
حسین
|
25آبان ماه 1395
1
2
اقای احسان شما حتمن جزو کانون وکلا هستین.شما بفرمایید که کانون وکلا همه چیز رو به طور انحصاری در اختیار خودش داره.با توجه به سختی ازمون کانون اگر هم کسی در ازمون مشاوران قبول بشه کاراموزان کانون به چشم یه وکیل بی سواد بهش نگاه میکنند.باید ادغام میشد تا همه تحت نظر یه نهاد باشن و ظرفیت هم رو هم بیشتر کنن و وکالت اجباری بشه
حسین
|
25آبان ماه 1395
0
2
خود یکی از اعضای هیات مدیره کانون مرکز گفته لایحه اصلاحی جامع وکالت تا 90 درصد با خاسته های ما موافق بود.پس این همه وقت و هزینه بعد 10 سال ینی هیچی.
احسان به حسین
|
26آبان ماه 1395
0
6
حسین آقا بنده نه عضو کانون هستم و نه فعلا ذینفع آن . دلائل شما منطقی نیست . اینکه می گوئید مشاوران حقوقی باید بگویم مشاوران حقوقی اقدام مقطعی بود برای جبران برخی کاستی ها که البته در مقابل کانون وکلا که مستقل هستند تشکیل شد ولی بنظر بنده هیچ فرقی بین مشاوران حقوقی و وکلا نیست . آنچه مهم است تبحر یک وکیل در مواجهه با یک پرونده حقوقی است و اینکه فرد وکیل دادگستری باشد یا مشاوران حقوقی به موضوع هیچ ارتباطی ندارد و کسانی که می گویند مشاوران بی سواد هستند خودشان سواد ندارند . یادمان باشد نبایستی وضعیتی درست کنیم که یک نهاد قانونمند که براساس موازین قانونی و بصورت مستقل عمل می کند دچار مشکل و خدشه شود یا حقوق خیلی از اشخاص و یا خود وکلا تضییع شود . ضمنا در لایحه مذکور آزمون وکالت پیش بینی شده بود و نمی توان گفت با تصویب این لایحه پذیرش بالا می رود چون هم اکنون که مشاوران حقوقی جذب ندارد و تعداد جذب وکلا هم توسط کانونها و براساس نیاز تعیین می شود . همچنین پیشنهاد بنده این است که تغییرات در قانون وکالت به گونه ای باشد که راه برای ورود همه فارغ التحصیلان حقوق باز شود مانند پزشکی که هرکس درس پزشکی می خواند می تواند طبابت کند ولی یک نفر می شود دکتر صمیعی که باید یک سال اشخاص در نوبت باشند تا وقت به آنها بدهند و با هزینه های چند ده میلونی عمل شوند و یکی هم می شود مثل پسرخاله بنده که فلان تخصص را خوانده و ماهی 10 تا بیمار هم ندارد و بنده خدا روی آورده به مشاغل دیگر . پس صادق باشیم . همه اشخاص می توانند درکاری که انتخاب می کنند موفق باشند ولی نوابغ به اندازه انگشتان دست هستند . والسلام .
حسین
|
28آبان ماه 1395
0
1
حرف شما درست.ولی باید همه تحت یه نهاد باشن.لایحه باید اصلاحاتی میخورد مثل تقبیل مدت کاراموزی و یکی میشدن مشاوران و قوه قضاییه وظرفیت رو بالا میبردن.چون کانون با افزایش ظرفیت موافق نیس
مسعود
|
8آذر ماه 1395
0
0
اولا برای به همه مشاغل پر طرفدار ضابطه و ازمون وجود دارد که انحصار نیست بلکه راهیست برای قاانونمند کردن ورود به این مشاغل. مثلا در ازمون دستیاری پزشکی برای هر تخصص تعداد بسیار کمی در حد کمتر از ده نفر برای هر استان معین میگردد پس باید پزشکان عمومی اعتراض کنند که حقشان ضایع شده؟ نه انها با قبول این محدودیت تلاش خود را بیشتر میکنند ثانیا فرضا که پذیرش ازمون وکالت ده برابر تعداد فعلی شد ایا مسیله بیکری فارغ التحصیلان حقوق حل میشود؟ از طرفی همین حالا هم بسیاری از وکلای جوان از تامین های دفتر خود هم عاجزند و پذیرش بیشتر وکیل فقط لیسانسیه بیکر را به وکیل بیکار تبدیل میکند. پس بجای متهم کردن کانون وکلا به انحصار واقع بین باشیم و بدانیم کل حاکمیت بویژه قوه قضاییه باید فکری بحال اینهمه حقوقدان بیکر باشد نه یک نهاد بتنهایی.
امیر
|
10آذر ماه 1395
0
0
خیلی واضحه که شما جزو کانون وکلا هستین.وگرنه اگه مثه ما بیکار بودید این حرفو نمیزدید.اون دنیا همه کسانی که سنگ جلوی این لایحه انداختن باید جواب بدن.یا حق

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top