آلودگي هوا؛ بهانه‌اي براي حمله به دولت

صادق زیباکلام

وکیل ملت: ظرف سه سال گذشته سنتي سياسي در ايران به وجود آمده كه هنگام شروع فصل سرما كه inversion (پديده وارونگي) صورت مي‌گيرد و هواي شهرهاي بزرگ به‌شدت آلوده مي‌شوند، بهانه خوبي به دست اصولگرايان، به‌خصوص جريانات تندرو مي‌افتد كه به خانم دكتر ابتكار به‌عنوان رييس محیط‌زیست دولت و شخص آقاي روحاني حمله كنند

تاریخ انتشار: 26آبان1395|11:15

 آلودگي هوا؛ بهانه‌اي براي حمله به دولت
| کد خبر: 204268

✅ ظرف سه سال گذشته سنتي سياسي در ايران به وجود آمده كه هنگام شروع فصل سرما كه inversion (پديده وارونگي) صورت مي‌گيرد و هواي شهرهاي بزرگ به‌شدت آلوده مي‌شوند، بهانه خوبي به دست اصولگرايان، به‌خصوص جريانات تندرو مي‌افتد كه به خانم دكتر ابتكار به‌عنوان رييس محیط‌زیست دولت و شخص آقاي روحاني حمله كنند و با توجه به دلخوري مردم و نارضايتي آن‌ها از آلودگي هوا به‌گونه‌ای در صداوسیما، مطبوعات و رسانه‌هايي كه در انحصار اصولگرايان است، مسئله را مطرح كنند كه مشكل در سياست‌هاي خانم ابتكار و همكاران ايشان به‌عنوان مسئولان محیط‌زیست دولت روحاني خلاصه مي‌شود. اصولگرايان طوري در مورد آلودگي هوا مي‌نويسند كه گويا خانم ابتكار مي‌توانسته جلوي آلودگي هوا را بگيرد و بايد بهتر كار مي‌كرد؛ برنامه‌هاي بهتري براي محیط‌زیست كشور ارائه مي‌داد و از كارشناسان دانشمند‌تر و باتجربه‌تری استفاده مي‌كرد تا هواي تهران اين‌گونه آلوده نمي‌شد. بسياري از مردم هم كه علم و اطلاع وسيعي از ريشه‌هاي عميق‌تر آلودگي هوا و اينكه نقش محیط‌زیست در جلوگيري از اين مسئله چه ميزان بوده، ندارند. مردم روايت‌هاي یک‌سویه، جانب‌دارانه و مغرضانه اصولگرايان و مخالفين دولت روحاني را باور مي‌كنند و در كمترين حالت ترديد‌ها و علامت سؤال‌هایی برایشان به وجود مي‌آيد كه چرا دولت و مسئولان محیط‌زیست براي جلوگيري از آلودگي هوا آستين بالا نمي‌زنند.

✅ اگر هر فرد ديگري هم جاي خانم ابتكار بود با توجه به شرايط و وضعيت موجود بيشتر از اين كاري نمي‌توانست انجام دهد. آنچه اصولگرايان به مردم نمي‌گويند اين است كه سرانه بودجه محیط‌زیست در ايران يكي از پايين‌ترين بودجه‌ها در دنيا است. به بيان ساده‌تر حفظ و حراست از محیط‌زیست و جلوگيري از تخريب آن، تلاش در جهت سبز نگه‌داشتن آب‌وخاک كشور و سالم نگه‌داشتن هواي كشور در آخر ليست اولويت‌هاي كشور است. كافي است فقط به رقم بودجه‌اي كه مجلس اصولگرا براي محیط‌زیست مصوب كرده، نگاهي بيندازيم و آن را با ساير هزينه‌هاي كشور مقايسه كنيم. آنگاه معلوم مي‌شود كه محیط‌زیست و رييس آن چقدر مقصر هستند. لازم به ذكر است بودجه‌اي كه براي تبليغات فرهنگي در كشور هزينه مي‌شود، ده‌ها برابر بودجه محیط‌زیست است.

✅ بيش از ۳۵ نهاد، بنياد، سازمان و مركز سالانه براي مسائل فرهنگي كشور و تبليغات بودجه دارند. جمع بودجه‌اي كه اين ۳۵ نهاد در سال ١٣٩٣ گرفتند، نزديك به ٦ هزار ميليارد تومان بود. البته برخي از اين نهادها را ما مي‌شناسيم. سازمان تبليغات اسلامي، نهادهاي تبليغاتي و فرهنگي در دانشگاه‌ها، آموزش‌وپرورش، صداوسيما و نهادهاي وابسته به حوزه‌هاي علميه ازجمله اين نهادهاي فرهنگي هستند. اين در حالي بود كه در همان سال كل بودجه محیط‌زیست كشور با بيش از ٦ هزار محيط‌بان و كارمند چيزي در حدود ١٧٥ ميليارد تومان بود. اصولگرايان هرگز به مردم نمي‌گويند كه نظام براي مسائل فرهنگي و تبليغات سياسي-فرهنگي در سال ٦ هزار ميليارد هزينه مي‌كند اما براي محیط‌زیست ١٧٥ ميليارد تومان بيشتر حاضر نيستند، هزينه كنند. آن‌وقت قرار است خانم ابتكار با اين پول جلوي خشك شدن درياچه اروميه را بگيرد؛ رود كارون را كه به فاضلاب تبديل شده احيا كند؛ جلوي هجوم گردوغبار و ريزگردها را به خوزستان و غرب كشور بگيرد؛ تالاب انزلي را كه به لجنزار تبديل شده احيا كند؛ رودخانه‌هاي گيلان و مازندران را كه فاضلاب شهري و صنعتي شهرهاي شمال را به درياي خزر مي‌ريزد، بهبود بخشد؛ نگذارد كه هواي تهران و ديگر شهرهاي بزرگ آلوده شود؛ جلوي آتش گرفتن جنگل‌ها را بگيرد؛ جلوي فرسايش خاك را بگيرد و ساير اقداماتي كه كمك به حفظ و حراست از محیط‌زیست كشور است. خانم ابتكار بايد همه اين كارها را به شايستگي انجام دهد، آن‌هم با ١٧٥ ميليارد تومان در سال؛ اما هزينه‌هاي ديگر به‌صورت تمام و كمال بايد پرداخت شوند.

✅ ای‌کاش رسانه‌هاي ما مي‌توانستند اين پرسش بنيادي را در مردم ايجاد كنند كه مردم از مسئولان اين سؤال ساده را مطرح كنند كه توسعه پايدار و حفظ و حراست از محیط‌زیست و نجات مردم تهران و ساير شهرهاي بزرگ از آلودگي هوا در كجاي اولويت‌هاي كشور قرار مي‌گيرد؟
 

منبع خبر اعتماد
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top