یک پرسش از نشر کارنامه درباره بانگ نی ابتهاج

وکیل ملت: بانگ نی سایه (هوشنگ ابتهاج) را نشر کارنامه ۹ سال پیش، در زمان حیات مؤسس و مدیر آن، محمد زهرایی، منتشر کرد و بعد هم توقیف شد. هفته‌ی پیش، چشم دوستاران سایه و شعرهایش، ناغافل، به این کتاب در کتابفروشی‌ها روشن شد، بی هیچ اعلامی از پیش و بی هیچ توضیحی در پس٫ نه از ناشر نه از سایه حتا. فقط از یکی از نزدیکان سایه به گوش رسید که خود او هم از روند رفع توقیف این کتاب و عرضه‌ی آن بی‌خبر بوده است.

تاریخ انتشار: 28آبان1395|02:16

یک پرسش از نشر کارنامه درباره بانگ نی ابتهاج
| کد خبر: 204597

ما از نظر شخص سایه در این باب بی‌خبریم و باید منتظر باشیم ببینیم خود او، درباره‌ی آن‌چه بر این کتاب گذشته، چه می‌گوید. با این حال، یکی از خوانندگان خوابگرد این چندخط گله از انتشارات کارنامه را در باب قیمت کتاب فرستاد که  منتشر می‌کنم. بدیهی است هر توضیحی هم در این باره از طرف نشر کارنامه برسد منتشر خواهم کرد.

آب از سرچشمه صافی بود و پاک*
سپهر سیما افروخته: در میان بی‌توجهی (یا بی‌اطلاعی!) سایت‌های خبری در روزهای گذشته خبر انتشار مثنوی بانگ نی سروده‌ی ه.ا.سایه در شبکه‌‎های مجازی باعث شادی دوستداران شعر و ادب و به‌خصوص علاقمندان سایه شد. بنده که از این جمع مستثنا نیستم، در حین جستجو برای خرید این کتاب در سایت‌های فروش اینترنتی، ناگهان با قیمت چهل و پنج هزار تومان برای کتاب ۱۳۶ صفحه‌ای مواجه شدم و منصرف از خرید آن. با جستجوی بیشتر دریافتم که «گویا» نسخه‌های پخش‌شده در بازار مجموعه‌ای از حدود سیزده هزار جلدی‌ است که پس از توقف پخش کتاب در سال ۸۶، هم‌چنان در انبارها مانده‌‌ بود و اکنون وارد بازار شده‌ است.

می‌دانیم که ارزش یک کتاب به قیمت روی جلد آن نیست و هر کس که ذره‌ای با سایه و منش و تفکرات او آشنا باشد، ارتباطی بین او و این قضیه نمی‌یابد. این هم طبیعی است که ناشر حق دارد کتابش را به قیمت روز بفروشد. اما چنین قیمت گزافی، با توجه به تعداد صفحات کم و به‌خصوص در مقایسه با سایر کتاب‌های این ناشر، معقول و مقبول نیست. کاش مدیران نشر کارنامه دلیل این قیمت‌گذاری عجیب و بی‌قاعده را توضیح بدهند . شایان ذکر است که قیمت پشت جلد نسخه‌ی چاپ‌شده در سال ۱۳۸۶ فقط ۳۹۵۰ تومان بوده است.

* در جلد دوم کتاب “پیرِ پرنیان‌اندیش” از سایه نقل شده که بیت اول مثنوی بانگ نی به این صورت بوده است: آب از سرچشمه صافی بود و پاک / بستر آلوده کردش بویناک

@KhabGard

پ.ن:
دوستانی پیام فرستاده‌اند که این کتاب خمیر شده بوده و حالا از نو چاپ شده. شاید همین‌طور است. دوستی هم ادعا کرده که سایه از روند اجازه‌ی چاپ آن آگاه بوده. به نظرم همه‌ی این‌ها را بهتر است ناشر محترم کتاب توضیح بدهد. هرچند، هزارلعنت به سانسور دولتی و حکومتی که مایه‌ی این همه بدبختی و مصیبتِ بی‌ربط به خود کتاب است!
 

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top