این لغو واکنش های بسیاری را به همراه داشته است که همچنان ادامه دارد چرا که وقتی نایب رئیس خانه ملت نتواند دیدگاه های خود را ابراز کند چه کسی می تواند در فضای سیاسی کشور آسوده به نقد سیاست های روز بپردازد. درحالی که شورای تامین استان خراسان رضوی به ریاست استاندار به عنوان بخشی که زیرمجموعه وزارت کشور است تمامی مجوزهای لازم را صادر کرده بود اما دادستانی مشهد سخنرانی علی مطهری را لغو کرد. در همین حال که برخی وزارت کشور را در این بی قانونی شریک می دانستند اما مشخص شد وزارت کشور و دستگاه های زیرمجموعه آن تمام تلاش خود را کرده اند و هرآنچه از بابت قانون شدنی بوده دریغ نکردند اما درنهایت سلیقه دادستان فراتر از قانون اجرا شده است. این همه دغدغه های این روزهای وزارت کشور نیست. رحمانی فضلی در راس این وزارتخانه سفر بیش از دو میلیون نفر ایرانی به کربلا را هم باید مدیریت می کرد. در اینجا هم دو مشکل وجود داشت بستن قسمتی از مرز از سوی عراقی ها و جمعیتی از مردم که بدون داشتن شرایط قانونی خروج از کشور مانند ویزا و گذرنامه خود را به مرز رسانده بودند. در چنین شرایطی رسانه های مخالف به دنبال استفاده از فرصت برای ضربه زدن به وزارت کشور بودند. رحمانی فضلی از صفر تا صد اربعین را مدیریت کرد، دستگاه تحت امر او هماهنگ کننده با بسیاری از دستگاه های دیگر بود اما در نهایت جریان هایی مخالف دولت تلاش کردند خدمات اربعین را به نام خود ثبت کنند و برخی مشکلات را به رحمانی فضلی نسبت دهند. همه اینها موجب شد وزیر کشور دیروز در یک نشست مطبوعاتی صریح وشفاف از آنچه در چند روز اخیر در کشور رخ داده بگوید.

نباید مسائل سیاسی را وارد اعتقادات مردم کرد

رحمانی فضلی ابتدا درباره اربعین گفت:« امسال بیش از ٢ میلیون و ۱۰۰ روادید صادر شد. بیش از ۱۰ هزار اتوبوس فقط برای حمل و نقل زوار و بیش از ۲۳۰ هزار پارکینگ تعیین کردیم و ١ میلیون و ۶۲۰ هزار زائر تاکنون وارد کشور شده اند و هیچ مورد ترافیکی تاکنون گزارش نشده است. وزیر کشور ادامه داد: در زمینه امنیت با همکاری دولت عراق تا الان یک مورد مشکل امنیتی در اربعین نداشتیم و این تامین امنیت کار ساده‌ای نیست. وی در ادامه با بیان اینکه یکی از مشکلاتی که با آن مواجه شدیم بحث حضور افرادی بود که به صورت غیرمجاز و بدون داشتن روادید در مرزها حضور داشتند، گفت: ما این عشق به اباعبدا... را ستایش می‌کنیم، اما هیچ پیش‌بینی برای این حجم حضور غیرقانونی نشده بود اما این حجم افراد هم کنترل شدند. برخی جاده‌ها به سمت مهران را بستیم تا جلوی فشار را بگیریم. رحمانی‌فضلی ادامه داد: درباره مسائلی که برخی رسانه‌ها درباره ساماندهی زائران در مرزها مطرح کردند، مسائل این گونه نبوده است. هیچ‌گونه مشکل آب یا تغذیه در مرز مهران نداشتیم. کشاندن اختلافات جناحی و سیاسی به این مسائل گناه نابخشودنی است. عرصه تعاملات سیاسی خیلی وسیع است و نباید مسائل سیاسی را وارد اعتقادات مردم کرد.»

لغو سخنرانی درست نبود

همان طور که پیش بینی می شد لغو سخنرانی مطهری در مشهد به موضوع اصلی این نشست تبدیل شد. خبرنگاری با اشاره به نامه روز گذشته رئیس جمهور در پاسخ به نامه علی مطهری عنوان کرد در نامه آقای روحانی اشاره شده است، ورود افراد به مراکزحساس، توضیح بفرمایید منظور رئیس جمهور از نفوذ افراد به مراکز حساس چه بوده است؟ که وزیر کشور در پاسخ گفت: منظور رئیس جمهور را دستگاه اطلاعاتی باید بررسی کند، ایشان هم نگفته قطعا نفوذ بوده، ایشان احتمال دادند.به هر حال ممکن است عده‌ای به دنبال اختلاف در کشور و زیر سوال بردن اربعین باشند. بیان ایشان شامل دستور است. وزیر کشور تصریح کرد: ما از لغو سخنرانی آقای مطهری متاسف هستیم. دادستان با توجه به اختیارات قانونی این کار را انجام داده است که هم رئیس جمهور، هم من و هم رئیس مجلس و حتی به نقل از رئیس مجلس، رئیس قوه قضائیه هم مخالف بودند،کار درستی نبوده و پیگیری می‌شود. خبرنگاری سوال کرد با توجه به اختیاراتی که دادستان برای لغو سخنرانی برای خود می‌داند در موقع انتخابات وضعیت طور دیگری می‌شود و ما باید قید انتخابات باشکوه را بزنیم؟ آقای دادستان نمی‌تواند تفسیر کند که راسا با تجمعات و سخنرانی ها مخالفت کند. رحمانی فضلی تاکید کرد: آن جایی را که ما مجوز می‌دهیم ١۰۰درصد امنیت آن را تامین می‌کنیم و برای من فرقی نمی‌کند کدام گروه برگزار کننده است، ما در وزارت کشور به قانون عمل می‌کنیم.

وی با اشاره به ماجرای لغو سخنرانی علی مطهری در مشهد یادآورشد: در مشهد مجوز گرفته شده بود. از نظر من به عنوان وزیر کشوراگر این سخنرانی انجام می‌شد هیچ اتفاقی رخ نمی‌داد، مردم ما فهیم هستند و جمهوری اسلامی بسیار توانمند است. حالا ممکن است گزارشی از تجمع به مقام مسئول داده شود که آن مقام هم دادستانی باشد که احتمال بی نظمی داده باشد، در این صورت مقررات می‌گوید مسئول امنیت داخلی وزیر کشور است و شورای امنیت کشور مسئول این امنیت است. در این شورا هم قوه قضائیه، هم سپاه و هم سایر قوا و نهادها نماینده دارند. رحمانی فضلی ادامه داد: آقای مطهری هم به من تلفن کرد و گفت چنین اتفاقی افتاده است، با استاندار خراسان رضوی تماس گرفتم ایشان گفت هم با آقای آملی لاریجانی و هم علی لاریجانی و هم با دادستان صحبت شده بود، ایشان گفت همه قول مساعد دادند و گفتند برگزاری این مراسم ایرادی ندارد . من گفتم شما همه مسئولیت را قبول کنید. استاندار گفت که دادستانی محل سخنرانی را پلمپ کرده است. ایشان گفت جا را عوض کردم اما نمی‌دانست که باز هم ممکن است مانع شوند. نیروی انتظامی ضابط قوه قضائیه است و مکان را پلمپ کرده بود، هرچند نمی‌توانست این کار را انجام دهد. وزیر کشور در ادامه با بیان اینکه همه باید خویشتن‌داری کنیم، تصریح کرد: تند کردن فضا مناسب نیست، همه باید بنشینند و چاره بیندیشند. الان نیروهای ما در مشهد در حال بررسی این موضوع هستند اما رسانه ها و جناح ها هم بایدخویشتن‌داری کنند زیرا تند شدن فضا به نفع کشور نیست.

فرمانداران و مدیران ما از جنس مدیریت در دولت گذشته نیستند

خبرنگاری سوال کرد که بارها اعلام شده فرمانداران همسو با دولت نیستند و این مشکلات هم به‌خاطر ناهمسویی فرمانداران با دولت شکل می‌گیرد، چرا وزارت کشور تصمیم جدی درباره مدیران ناهمسو با دولت اتخاذ نمی‌کند؟ اخیرا همچنین سخنرانی صادق زیبا کلام در قزوین لغو شد علت آن چه بود؟ که رحمانی فضلی پاسخ داد: در خصوص قزوین مساله حل شد. به استاندار دستور دادم شورای تامین تشکیل شود و دادستان در این جلسه مجاب شد که سخنرانی برگزار شود. وی خاطرنشان کرد: از هر جناحی دوستان به من لطف دارند. در انتخابات قبلی چقدر فضاسازی شد مبنی بر اینکه با این وزیر انتخابات نمی‌شود برگزار کرد؟! باید قبول کنیم عده ای هستند که دین، حقیقت و قانون را بر منافع سیاسی و جناحی ترجیح می دهند.وی همچنین درباره ماجرای سخنرانی مطهری در شیراز که به درگیری انجامید نیز گفت: مساله شیراز متفاوت بود و از جنس مشهد نبود. استاندار فارس هم به‌خاطر مشکل پیش آمده عوض نشده بود و دلایل دیگری داشت. آقای فرماندار مشهد هم به این دلیل برکنار نشده و من ١٨ /٨ حکم را زده بودم. فرمانداران و مدیران ما از جنس مدیریت در دولت گذشته نیستند اما ممکن است سلیقه های متفاوتی داشته باشند. به هر حال در شیوه مدیریت ممکن است سلیقه ها متفاوت باشد. رحمانی‌فضلی ادامه داد: در داستان مشهد دادستان گفته است که طبق برخی گزارش‌های دستگاه‌های امنیتی، احتمال وقوع درگیری و بی نظمی در برگزاری این سخنرانی وجود دارد که ما از وزارت اطلاعات و نیروی انتظامی در این باره پرسیدیم و آنها اعلام کردند که از نظر ما هیچ مشکل امنیتی در این خصوص وجود نداشته است.

هر کس من را تهدید کند من تیزتر می‌شوم

وزیر کشور در پاسخ به این پرسش که آیا دلیل برگزاری این نشست خبری، تهدید به استیضاح شما از سوی نمایندگان مجلس است، تصریح کرد: رحمانی فضلی اهل تهدید نیست. هر کس من را تهدید کند من تیزتر می‌شوم، البته اگر در مسیر حق نباشیم، گردنم از مو هم باریک تر است. سوال هم حق نمایندگان مجلس است اما می شود مسائل را هم قبل از صحن علنی مجلس حل کرد. وزیر کشور تاکید کرد: درباره انتخابات می‌گویم به هیچ وجه مشکلی در تجمعات و سخنرانی‌ها نخواهیم داشت. همه هماهنگی ها انجام خواهد شد و موضوعات مشابه این مشکل را با رییس قوه قضائیه صحبت می‌کنیم و نظر ایشان را می‌گیریم. وی درپاسخ به سوالی درباره پدیده گفت: باید اول مشکلات قانونی "پدیده" را حل کنیم، تصریح کرد: وزیر کشور در این بین کاره ای نبود اما من در مجلس کارت زرد گرفتم.

 

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top