ده نکته راهبردی درباره سیل

دکتر علی دارابی عضو هیات علمی تهران مرکز

"امید به ناامیدى"

پدرام سلطانی

نود بدون عادل، خنثی و تهی می شود

شهرام اصغری نویسنده و روزنامه نگار
ادامه...

انتخابات ۹۶ و کاندیدای همیشه بازنده‌ای به نام قالیباف

وکیل ملت: یک: عمر فعالیت سیاسی قالیباف دوازده ساله است و تمام این دوازده سال هیچ‌گاه صاحب هیچ گفتمان سیاسی و برنامه مدون و جامع اجتماعی، فرهنگی و حتی اقتصادی نبوده است. او بیش از اینکه صاحب گفتمان باشد دارای ستاد انتخاباتی بوده است.

تاریخ انتشار: 7آذر1395|15:21

 انتخابات ۹۶ و کاندیدای همیشه بازنده‌ای به نام قالیباف
| کد خبر: 205558

در واقع قالیباف یک گفتمان یا یک جریان اصیل سیاسی را نمایندگی نمی‌کند بلکه صرفا یک نامزد بالقوه انتخابات ریاست‌جمهوری بوده و هست. بنابراین خوب است که مردم یک‌بار و به صورت قاطع تکلیف کسانی که بدون داشتن گفتمان مشخص و صرفا با هدف پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری در حال چرخش میان جریانات سیاسی هستند را روشن کنند. در واقع انتخابات این دوره می‌تواند برای سال‌ها، انتخابات ریاست‌جمهوری را از حضور جریانات غیراصیل سیاسی بیمه کند و هر دو جریان اصلاح‌طلب و اصولگرا و حتی جریانات احتمالی صاحب گفتمان بعدی صرفا به کسانی روی آورند که واقعا بدنه و عقبه فکری و گفتمانی داشته و صاحب برنامه واقعی برای اداره کشور باشند.

دو: جریان اصولگرا پس از پایان دوران ریاست‌جمهوری محمود احمدی‌نژاد از وی و دولتش ابراز برائت کرد. شاید تعدد نامزدهای انتخاباتی اصولگرایان در سال‌های ۸۴ و ۸۸ سبب شده که آنان بتوانند پس از پیروزی احمدی‌نژاد راه گریز داشته باشند و بگویند نامزد ما احمدی‌نژاد نبود. بلکه قالیباف، رضایی، جلیلی و یا دیگران بوده‌اند. اتحاد اصولگرایان حول محور قالیباف و تک نامزدی بودن آنان سبب می‌شود که مسئولیت و عواقب شکست یا پیروزی را کل جریان اصولگرا بپذیرد و زمینه چرخش نداشته باشد.

سه: در تمام دوازده سال گذشته که از عمر سیاسی و انتخاباتی قالیباف می‌گذرد وی شهردار تهران بوده است. بسیاری از کارشناسان معتقدند عملکرد قالیباف در شهرداری تهران همواره تحت‌الشعاع حضور احتمالی وی در انتخابات ریاست‌جمهوری بوده است. از منظر بسیاری از همین کارشناسان، تبدیل شدن شهرداری تهران به سکویی برای پرش یک‌نفر از خیابان بهشت به خیابان پاستور همواره محل نقد بوده است. زیرا شهرداری که می‌خواهد رئیس‌جمهور شود همواره متهم است به اینکه اولویت او نمایش‌های انتخاباتی و کمپین‌های سیاسی است و بنابراین تمام فعالیت‌های اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و عمرانی شهرداری تهران تحت تاثیر نامزدی شهردار قرار می‌گیرد.

بنابراین به نظر می‌رسد اکنون پس از چند دوره نامزدی شهردار تهران، مردم به دیدگاهی روشن در این زمینه رسیده‌اند و البته در سال ۹۲ نیز واکنش نشان داده‌اند اما لازم است بار دیگر پاسخ خود را محکم‌تر به شهردار تهران بدهند و تاکید کنند مایل نیستند هیچ جریان سیاسی به شهرداری تهران به عنوان سکوی پرش برای انتخابات ریاست‌جمهوری نگاه کند. این پاسخ دوباره مردم به شهردار فعلی تهران می‌تواند برای همیشه شهرداری تهران را از نگاه اشتباه جریانات سیاسی اصلاح‌طلب و اصولگرا به شهرداری تهران بیمه کند و هر دو جریان در انتخابات شورای‌شهر و شهردار تهران فقط دنبال چهره‌های کارآمد جهت حل مشکلات شهر باشند نه کسانی که سودای ریاست‌جمهوری در سر دارند.

چهارـ برخی نامزدهای انتخاباتی اصولگرا همواره علت شکست خود را عدم وحدت اصولگرایان و تعدد نامزدها اعلام می‌کنند. خوب است که این‌بار جریان اصولگرا حول یکی از همین نامزدها وحدت کند و نتیجه‌اش را ببیند. بالاخره اصولگرایان دو تجربه متفاوت از تعدد نامزدها دارند، یکی در سال ۸۴ که همه این نامزدها بودند و اتفاقا مطابق معمول می‌گفتند قالیباف در نظرسنجی‌ها از بقیه بالاتر است و احمدی‌نژاد پایین‌تر، اما در نهایت احمدی‌نژاد پیروز انتخابات شد و بار دیگر در سال ۹۲ که باز همین نامزدها بودند، احمدی‌نژاد هم نبود و نظرسنجی‌ها هم نشان می‌داد قالیباف شانس اول اصولگرایان است، اما باز هم این نظرسنجی‌ها جواب نداد و مردم کار خود را کردند. یک‌بار اتحاد حول محور قالیباف می‌تواند وزن این ائتلاف و اعتبار نظرسنجی‌ها را روشن کند و جریان اصولگرا را از بدهی به قالیباف راحت کند.

پنج ـ تا زمانی که یک‌بار همه حول قالیباف ائتلاف نکنند او باز هم نامزد بالقوه انتخابات ریاست جمهوری است و فرصت به هیچ فرد جدید دیگری در جریان اصولگرا داده نمی‌شود. پس بهتر است یک‌بار و برای همیشه بدهی اصولگرایان به قالیباف در این انتخابات تسویه شود تا شاید برای انتخابات بعدی این جریان بتواند از چهره‌های جدید و کارآمدتر و با برنامه‌تر خود رونمایی کند. پس چه فرصتی بهتر از انتخابات ۹۶ که برخی اصولگرایان از الان خود را برای باختن آماده کرده‌اند و چه نامزدی بهتر از قالیباف که تجربه چند بار باخت را در کارنامه خود دارد؟

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 3

جواد
|
11آذر ماه 1395
0
1
خیلی مدیره و توانمند
جواد
|
11آذر ماه 1395
0
1
خیلی مدیره
سیدعلی اکبر
|
12آذر ماه 1395
0
0
سلام عمر چندین ساله سیاست اقایون هاشمی رفسنجانی و روحانی با اون دسته کلیدشون به درد چی میخوره؟؟؟ مشخصه که با غرض این متن رو نوشتی وکیل ملت.
بعدش اگه امثال ولایتی و.... کنار میرفتن ، حالیت میشد قالیباف رای میاره یا روحانی.
شما فعلا به جناب روحانی بگو دسته کلیدتو که گمش کردی پیداش کن تا وقت انتخابات حالیت میشه قالیباف همیشه بازندس یا نه. یه طوری ببافتون که تو هم گره بخورین هیشکی نتونه واتون کنه.خختختتت

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top