خطر ایجاد دو استان جدید در حاشیه تهران

وکیل ملت: شهرداري تهران روز گذشته طرحي درباره تملك املاك در منطقه ١٢ شهرداري تهران به صحن شورا آورد كه به گفته عضو كميسيون فرهنگي شورا ١٧٠٠ تا دو‌هزار ميليارد تومان هزينه دارد. اين موضوع همراه هشداري كه از سوی رئيس كميسيون عمران شوراي شهر تهران نسبت به ايجاد دو استان جديد در اطراف تهران اعلام شد، مهم‌ترين مواردي بود كه دیروز در جلسه علني پارلمان شهري پايتخت مطرح شد.

تاریخ انتشار: 24آذر1395|00:45

خطر ایجاد دو استان جدید در حاشیه تهران
| کد خبر: 208364

لایحه برنامه اجرایی شهرداری تهران درخصوص تملک املاک و اجرای پروژه‌های طرح آمایش بهسازی و ساماندهی منطقه ۱۲ موضوع بند ۸ تبصره ۲۳ مصوبه ‌سال ۹۵ شهرداری تهران نخستین دستور جلسه شوراي شهر تهران بود؛ برنامه ٨٠٠ صفحه‌اي كه تنها ٩ روز قبل براي مطالعه در دسترس اعضا قرار گرفته است.

مجتبي شاكري در جريان بررسي اين لايحه از تصويب برنامه‌هاي نامتعادل براي مناطق ٢٢گانه تهران گلايه كرد: «شهرداری برنامه‌های گوناگونی ارایه می‌کند اما این ایراد به شورای شهر وارد است که برنامه‌ها را بدون مهندسی تصویب می‌کند و نتیجه آن جزیره‌ای شدن برنامه‌هاست. سال گذشته نیز در زمان تصویب طرح انضباط اجتماعی منطقه ۱۲ اعلام کردم تا زمانی که مشروح برنامه شهرداری ارایه نشده، بودجه تصویب نکنیم، اما اعضا قانع شدند و به بودجه ۴۰۰ میلیاردی آن رأی دادند

اما دیدیم که آسیب‌های اجتماعی گسترده شد و معتادان بی‌خانمان در مناطق دیگر مانند ۱۱، ۱۳، ۱۴ و ۱۶ پراکنده شدند.» او در ادامه با گلايه از مسئولان شهرداري افزود: «از حدود ۳ هزار معتاد جمع‌آوری شده در مراکز بهاران توسط شهرداری، نتوانستند آدرس ۱۰۰ نفر را که به خانواده بازگشته‌اند در اختیار ما قرار دهند و این درحالی است که بنا بر اظهارات رئیس کمیسیون بودجه، شهرداری ۴۰۰‌میلیارد تومان در حوزه آسیب‌های اجتماعی هزینه کرده است.»

شاكري در گفت‌وگو با «شهروند» توضیح بیشتری داد. او بودجه مورد نياز براي اين برنامه را ١٧٠٠ تا ٢‌هزار ميليارد تومان بر‌آورد كرد: «شهرداری قصد دارد چند برابر بودجه یک منطقه را در منطقه ۱۲ هزینه کند، درحالی‌که برخی از مناطق برای تأمین مالی پروژه‌های جزیی دچار مشکل هستند.» اين موضوع البته مورد اعتراض حافظي، رئيس كميسيون سلامت هم بود: «نحوه ارجاع کار در لایحه یاد شده، قدرت کارشناسی از کمیسیون‌ها را سلب می‌کند، زیرا باید طی ٩ روز کاری ٧٠٠ صفحه و ٣٦٠ پروژه بررسی می‌شد. منابع پیش‌بینی شده در این تبصره فاقد ردیف بودجه‌ای بوده و قرار است از منابع موجود و استفاده از ظرفیت بخش خصوصی و درآمد مازاد استفاده شود. اگر درآمد مازاد وجود دارد، انتظار داریم با توجه به آلودگی شدید هوا در منطقه ١٢ به اولویت‌ها توجه شود.» علیرضا دبير، رئیس کمیسیون برنامه و بودجه هم توضیح بیشتری داد. او گفت: «در بودجه‌ سال ٩٥، مصوب بودجه منطقه ١٢ دویست‌میلیارد تومان بود که در آن زمان هم شورا تأکید کرد که طرح‌ها و برنامه‌های منطقه باید در شورا مصوب شود.»


تخریب گسترده مدرسه سپهسالار در منطقه ١٢
تخریب خانه‌های تاریخی در منطقه ۱۲ انتقاد ديگري بود كه در جريان بررسي اين لايحه از سوي مسجدجامعي، عضو کمیسیون سلامت شورا عنوان شد: «تخریب گسترده‌ای در ضلع جنوب شرقی مدرسه سپهسالار انجام شده و به نوعی می‌توان آن را وسیع‌ترین تخریب دانست. در این تخریب چند اثر میراثی وجود داشت، ازجمله باغ خانم فخرالدوله که دارای درختان بی‌شماری بود و از نظر تاریخی نیز براساس اسناد، جایگاه مهمی داشت. همچنین در این اراضی تخریب شده پارکی به نام محیط طباطبایی قرار داشت که از بین رفته است.» او  با بیان این‌که بانک تجارت در این میدان طبقات زیادی دارد که نمای میدان را تحت‌تأثیر قرار داده، پیشنهاد كرد: «از آنجایی که شهرداری پول‌ زیادی در این زمینه خرج کرده، برای نخستین‌بار اشکوب اضافه را بخرد تا حداقل دید میدان بهارستان تغییری نکند؛ چرا که این میدان میراث معاصر شهر است و باید از آن حفاظت شود.»

محسن سرخو، رئيس كميته عمران شورا هم با توجه به بودجه محدود شهرداري توضيحات ديگري ارایه كرد:  «قبول داریم که منطقه ١٢ یکی از مناطق قدیمی و سنتی تهران است اما با توجه به بودجه نحیف شهرداری تهران لازم است که تکمیل پروژه‌هایی که آغاز شده‌اند و از برنامه مصوب پنج ساله شهرداری عقب هستند، در اولویت اجرا قرار گیرند. در اين شرايط نبايد تعهدات جدید در مناطق برای شهرداری ایجاد شود و تکمیل پروژه‌های نیمه‌کاره ضرورت بیشتری دارد. متاسفانه این اقدام شهرداری در منطقه ١٢ شائبه تبلیغاتی دارد چرا که معتقدیم باید توسعه متوازن در شهر تهران باشد.» مهدي چمران، رئيس شورا هم در اين‌باره معتقد است كه منطقه ١٢ میراث، آبرو و هویت شهر تهران است که باید به آن رسیدگی شود وگرنه به‌زودی به مخروبه بزرگی تبدیل می‌شود. در نهايت با نظر مثبت اعضا بودجه ٢٠٠ میلیاردی برای تملک، آمایش و ساماندهی منطقه ١٢ به تصویب رسید.


 ٦٠ نقطه روستایی تهران تبدیل به شهر شده‌اند
نگراني و هشدار نسبت به ایجاد حاشیه‌هایی در شهر تهران نيز از  سوی احمد دنیامالی، رئیس کمیسیون حمل‌ونقل شوراي شهر مطرح شد: «رشد جمعیت در شهر تهران و شهرهای اطراف از هیچ قاعده‌ای پیروی نمی‌کند. در ‌سال ٥٥ جمعیت استان تهران ٥‌میلیون و ٣٠٠‌هزار نفر بود که از این میان ٤‌میلیون نفر در شهر تهران زندگی می‌کردند اما حالا براساس سرشماری جدید استان تهران ١٣‌میلیون جمعیت دارد که سهم تهران ٨‌میلیون جمعیت ثابت است. متاسفانه نسبت جمعیت شهرهای اطراف به پایتخت خطرناک است.

درحال حاضر با شرایطی مواجه هستیم که تاکنون ٦٠ نقطه روستایی در اطراف تهران به شهر بدل شده‌اند و خطر بالقوه‌ای هستند چراکه اگر این روند کنترل نشود، به‌زودی این شهرها به استان تبدیل می‌شوند.» او از دو منطقه در جنوب شرق و جنوب غرب تهران نام برد كه در آينده‌اي نزديك احتمال تشكيل دو استان در آنها وجود دارد: «در جنوب شرق تهران شهرهای پاکدشت، پیشوا، قرچک، ورامین و... را داریم که بالای یک‌میلیون نفر جمعیت دارند و رباط‌کریم، احمدآباد مستوفی، پرند و... نیز حدود یک‌میلیون جمعیت دارند که به‌زودی می‌توانند مدعی شوند که قابلیت استان شدن دارند.

بنابراين باید مقوله حریم را جدی بگیریم.» مهدي چمران، رئيس شورا به این تذکر پاسخ داد اما احتمال وقوع چنین اتفاقی را رد کرد:  «روستاهایی که زیر ‌یک‌هزار نفر جمعیت داشتند، حالا ٨٠٠‌هزار نفر جمعیت دارند، اما معتقد نیستم که این روستاها به دلیل افزایش جمعیت‌شان به شهر تبدیل شده‌اند زیرا تاسیسات زیرساختی ندارند و بعضا دیده شده با یک درمانگاه و یک پاسگاه انتظامی اداره می‌شوند، چراکه همه خدماتشان را از تهران دریافت می‌کنند و خواسته‌هایشان به تهران سرازیر می‌شود.»

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top