تجلی حقوق شهروندی در انتخابات

دکتر علی نجفی توانا

وکیل ملت: قانون اساسی ایران بر تساوی و برابری افراد از لحاظ جنس، نژاد و غیره تاکید دارد و با هرگونه تبعیض ناروا در کلیه امور از جمله معنوی به وضوح مخالفت نموده است.

تاریخ انتشار: 15دي1395|23:24

تجلی حقوق شهروندی در انتخابات
| کد خبر: 211658

در انتخابات با اتکا بر چنین اصولی معمولا تساوی صادق و جاری است، به جز در رابطه با برخی اوصاف، از جمله تدین به دین اسلام که به صراحت مورد اشاره قرار گرفته ‌است. در مساله مشارکت، مقنن هیچ اشاره مستقیمی به مرد بودن و یا زن نبودن ندارد. در بحث ریاست‌جمهوری و ایضا ریاست قوه قضائيه مقنن از ادبیاتی استفاده کرده است که در مبنای حقوقی و عرفی الزاما ناظر به تاکید بر مرد بودن و یا خارج کردن زن از دایره انتخابات نمی‌باشد.

بند اصلی ۱۵۷ قانون اساسی به مجتهدعادل و آگاه اشاره می‌کند که به نظر می‌رسد زنان نیز می‌توانند در امور فقهی به درجه اجتهاد برسند. به ویژه آنکه در صدر آن نیز اخباری که حاکی از اعمال تبعیض به زنان باشد در سیره پیامبراکرم (ص) دیده نشده است. در بحث ریاست جمهوری نیز قانونگذار در اصل ۱۱۵ به اوصافی اشاره می‌کند که عبارتند از ایرانی‌الاصل بودن، تابع ایران، مدیر و مدبر، حسن سابقه، امانت و تقوا، مومن و معتقد به مبانی جمهوری اسلامی ایران اشاره مستقیم شده است. قطعا این ادبیات نگاه جنسیتی ندارد و نگاه افتراقی در خصوص نامزدهای انتخابات از آن بر نمی‌آید.

البته بند اصلی ۱۱۵ اشاره به رجال مذهبی و سیاسی دارد و قطعا اگر مراد جنس خاصی بود با عنایت به این ادبیات که رئیس جمهور باید از میان رجال مذهبی و سیاسی که واجد شرایط باشد انتخاب گردد که به این شرایط نیز پیشتر اشاره شد، در آن مشخصا مرد و یا زن بودن را مورد تذکر قرار می‌داد.

مع الوصف نباید فراموش کنیم که مفهوم متبادر به ذهن از کلمه رجال نزد برخی ناظر به جنسیت مرد است اما با نفس مرد با رجال یا رجل معمولا درادبیات موضوعه متضمن بیان وجود انسانی است و بیشتر فرد از آن متبادر به ذهن می‌شود تا جنس مرد. از این منظر و با عنایت به سیاست اعمال عدم تبعیض نسبت به زن در قانون اساسی با تکیه بر بحث‌های فراوانی که در طول سالهای گذشته در این خصوص به عمل آمده است، اصولا در شان یک نظام نیست که عملا مردسالاری و عدم تساوی زن و مرد را مورد تاکید قرار دهیم.

در حالی که قوانین موضوعه که نگاه افتراقی به جنس زن و مرد دارد قانونگذار در متون و مجریان در عمل به زدایش تبعیض روی آوردند لذا به نظر می‌رسد که زنان نیز بتوانند مانند مردان در صورتی که حائز اوصاف اصل ۱۱۵ باشند در این کارزار انتخاباتی نامزد سمت ریاست جمهوری شوند به ویژه آنکه با حضور و افزایش زنان در مجلس شورای اسلامی شرایط به گونه‌ای رقم می‌خورد که در کشور، زنان ما با لحاظ خواسته‌های قانونی و شهروندی خود بتوانند با انتخاب همجنسان خود همدوش مردان از دیدگاه جنسیتی قوانین بکاهند.

قطعا چنین زنانی که شایستگی نمایندگی ملت را دارند و در نقش مهم قانونگذاری فعالیت می‌نمایند، در صورتی که شرایط را برای حضور در کارزار انتخاباتی و برای تصدی پست ریاست جمهوری مهیا ببینند، آنها نیز بتوانند از تعادل و تساوی مندرج در قانون اساسی استفاده کنند و در واقع همان‌گونه که در مجلس شورای اسلامی با توانمندی وارد فعالیت در بخش مشارکت مردمی شده اند در سمت ریاست جمهوری سکاندار امور اجرایی گردند.

امیدواریم که توجیه و تفسیر با وسعت نظر و سعه صدر نظارتی مورد عنایت قرار بگیرد تا هم از محرومیت بخش مهمی از زنان در انتخابات پیش رو ممانعت به عمل نیاید؛ علاوه بر آن نفس مشارکت زنان یعنی دختران، مادران و همسران در انتخابات بر اساس حقوق برابر را فراموش نکنیم و از طرفی از بروز انتقادات نهادهای حقوق بشری با چنین تدبیری داهیانه احتراز نماییم .
 

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 6

فوق لیسانس حقوق بی کار
|
18دي ماه 1395
0
0
کانون وکلا بزرگترین ظلم را در زمینه حقوق شهروندی با ایجاد انحصار در کشور درست کرده و وکلای کانون در اثر بی کار نگه داشتن مصنوعی جوانان فارغ التحصیل حقوق جزو اقشار مرفه جامعه به ناحق هستند پس کسانی که ادعای حقوق شهروندی را دارند اول از خودشان شروع کرده و مانع اشتغال جوانان در شغل ازاد وکالت نشوند و انچه را که بری خود نمی پسندند برای دیگران هم نپسندند
مریم
|
18دي ماه 1395
0
0
تا جایی که بنده میدانم منظور از حقوق شهروندی این است که انحصار نباشد انحصار در هر شغلی مممنوع است و هیچ صنفی حق ندارد بخاطر اشباع بازار ، متقاضیان را ازآن شغل منع کند. کانون وکلا به بهانه همین عدم اشباع از ورود هزاران مشتاق کار وکالت جلوگیری میکند و در چند استان فقط 600 نفر بر میدارد. یعنی هزار برابر سخت تر از کنکور. حتی مشاهده میشود معدلین بالای 18 هم در این آزمون قبول نمیشوند. چون ظرفیت فوق العاده محدود است. معلوم است که این کانون بهر دلیلی نمیخواهد وکلای حاضر در خطر بیوفتند. جا دارد مجلس شورای اسلامی برای همیشه به این ظلم فاحش پایان دهد و از لابی کانون وکلا جلوگیری کند.
بی کار حقوقی
|
18دي ماه 1395
0
0
واقعا برای وکلای کانون متاسفم که هر روز مطلب می نویسند در حالیکه به هم رشته ای های خود در شغل ازاد وکالت ظلم می کنند اول خودتان را درست کنید تا مردم به نوشته هایتان باور کنند و مانع اشتغال حقوق خوانده ها در شغل ازاد وکالت نشوید درامد ناشی از انحصار نامشروع است
زیاندیده از دست کانون
|
18دي ماه 1395
0
0
جناب اقای توانا چگونه مطلبتان را باور کنیم که اعضای هیات مدیره کانون نمی گذارند که فارغ التحصیلان بی کار رشته حقوق با یک پنجم حق الوکاله وکلای کانون کار کرده و با هزینه شخصی وکیل شوند ایا شما که مطالب حقوق شهروندی را می نویسید اگر به گفته های خود باور دارید چرا مانع اشتغال جوانان حقوق خواند در شغل ازاد وکالت می شوید و نمی خواهید درامد اعضایتان بر اثر رقابت باشد نه انحصار
خسته از جفا
|
18دي ماه 1395
0
0
چگونه استاد توانا ادعای دادخواهی مردم مظلوم ایران را دارید و در مورد حقوق شهروندی قلم می زنید در حالیکه ده ها هزار فارغ التحصیل رشته حقوق در اثر انحصار کانون وکلا و کسانی که در کار وکالت با شما ذینفعند و در قوه قضائیه بعد ار بازنشستگی به انها پروانه وکالت می دهید مانع اشتغال حقوق خوانده ها در شغل ازاد وکالتید چشممان روشن که امسال هم بین این همه جوان بی کار حقوق خوانده به 1500 نفر پروانه وکالت می دهید و چگونه شب را براحتی با ظلم در حق ما سر بر بالین می گذارید
جمالی
|
18دي ماه 1395
0
0
اگر حقوق شهروندی را توسط انتخابات اقای توانا قبول دارد چرا منافع وکلای فعلی دادگستری را که یک سوم فارغ التحصیلان بی کار رشته حقوق نیستند اینگونه بر منافع بی کاران رشته حقوق ترجیح داده اند و برخلاف قانون اساسی با تبانی صنفی با دست اندرکاران تعیین ظرفیت وکیل مانع اشتغال جوانان کشور در شغل ازاد وکالت هستید

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top