اگر منتقدان هاشمی فقط 48 ساعت عقب می رفتند!

سهند ایرانمهر

وکیل ملت: ستاد نماز جمعه تهران در پیام تسلیتی می گوید:منبر نماز جمعه خاطرات ماندگار خطبه های آیت الله هاشمی را از یاد نخواهد برد. آیت الله مصباح یزدی می فرمایند که هاشمی همواره در خدمت نظام بود. صدا و سیما از وی به عنوان زبان گویای انقلاب نام می برد. نهادی انقلابی هم او را کسی میداند که موجب خشم دشمنان بود.

تاریخ انتشار: 20دي1395|23:31

اگر منتقدان هاشمی فقط 48 ساعت عقب می رفتند!
| کد خبر: 212572

حسین شریعتمداری هم از پایمردی و رنج و دردی می گوید که هاشمی در زندان تحمل کرد. اگر بدبین باشیم این ها را باید احاله به تعارف و رفع تکلیف کنیم و بگرییم بر حال خود و زمانه ای که همه چیزش بر سبیل تعارف و تظاهر است اما بیایید امیدوارنه فکر کنیم که این همه، منویات درونی و صادقانه صادرکنندگان این بیانیه هاست.


حالا فکر کنیم که زمان تنها 48 ساعت عقب می رفت و آقای هاشمی  در حال سپری کردن یکی از آن روزهای غمگین و رخوت باری بود که صداو سیما او را بایکوت خبری کرده بود و مابقی دوستان گذشته هم حرف های بصیرت افزایی را می زدند که د راین سال های واپسین همه کس در همه جا  مجوز بیان آزادانه آن را علیه آیت اله داشت.


در چنین لحظه ای، فقط لحظه ای تصور کنید که ناگهان آن سخنان تلخ که زخم ها را نمک سود می کرد و دل ها را می آزرد، متوقف می شد و معتقدان امروزی حسنات آیت اله، این حرف ها را در زمان حیاتش می زدند.
فقط لحظه ای تصور کنید این جملات محبت آمیز و مشفقانه که پس از درگذشت آیت اله مثل نقل و نبات نثار خاک سرد او می شود در زمان حیات او بیان می شد و به تن خسته و رگهای فسرده او گرمی می داد. اصلا فکر کنید این حرف ها ی 24 ساعت اخیر، قبل از آن سال تلخ 88 بیان می شد. فکر کنید در آن روزها که هاشمی "انقلابی سابق" و "سردسته اشراف" و "عامل نفوذ" معرفی می شد، این بیانیه های محبت آمیز و امید بخش صادر می شد و هاشمی، دلسوز و باهوش و رنج کشیده و موجب غضب دشمنان تلقی می شد.


 اگر چنین می شد سال تلخ 88 آنگونه رقم می خورد؟ آن همه کینه و درد و نقار و دشمنی و جدایی اتفاق می افتاد؟ آن همه وقت و انرژی که سرمایه های کشور را صرف اختلاف و چند دستگی کرد، آنگونه بر باد می رفت؟ سخن مرد باهوش و دلسوز و رنج کشیده که باعث خشم دشمنان می شود اگر بواسطه همین خصلت ها که حالا در پیام های تسلیت مورد تاکید قرار می گیرد، در آن سال ها اگر واقعا مورد قبول بود آیا می شد سخنان و پیشنهادات هاشمی را باعث دلخوشی دشمن و نشانه انحراف او  و گواه کهنسالی و زوال عقل گرفت؟! آیا کشور دو قطبی می شد؟ آیا هر بخش از جامعه علیه بخش دیگر می شورید و گذشته ها  این چنین انکار می شد؟ آیا ادبیات توام با توهین و فحاشی و تخریب اینگونه عادت قلم ها و دهان ها می شد؟آیا نماز جمعه آن نماز جمعه هایی را که همه صنوف ملت را به سمت خود می خواند، به خاطره ای دور می سپرد؟ آیا به قطار کردن جملات زیبا برای آرام کردن وجدان و اتیان نوشداروی پس از مرگ اخلاق نیازی می شد؟


هاشمی فردا به خاک سرد سپرده می شود. فرهنگ مرده پرستی و تعارف ، فرهنگ مرده باد و زنده باد، فرهنگ عدم تحمل دیگری، آرزوی مرگ برای رقیب در زمان حیات و ستایش از او بعد از ممات، فرهنگ جمله ساختن با کلماتی که یا باورش نداریم یا اگر داریم نمی دانیم چه زمانی بیانش کنیم؟ فرهنگ اغراق و سیاه و سفید دیدن،همه اینها اما به آن خاک سرد که هاشمی را بدان می سپریم، سپرده نمی شود.

اینها همه زنده است و مثل خوره به جان ما افتاده تا همچنان کینه و نفرت را در دلمان تلنبار کنیم و بر داشته هایمان چوب حراج بزنیم. این فرهنگ شوم هیچگاه نمی میرد، در طول مسیر تشییع همراه ماست و با ما بر میگردد تا بعد از هاشمی دوباره مثل خوره به یکدیگر سرایتش دهیم . این فرهنگ تخریب و مرده پرستی و نابردباری با ما می ماند تا چون میراث از نسلی که بدان آغشته بود به نسل دیگر برسد تا آنچه برخی از گذشته دور از گذشتگان کشیدند و گذشتگانی چون هاشمی از نورسیدگان، این بار به دست جماعتی دیگر علیه آتش بیاران دیروز معرکه تخریب بکار رود و این تسلسل شوم بی انکه عبرتی بگیریم به دست آیندگان برسد.
 

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 3

كمال روشني
|
21دي ماه 1395
1
0
با سلام و عرض ادب خدمت نويسنده محترم همونطور كه ميدانيد هيچكدام از نوشته ها و گفته هاي اقايون و نهادهاي ذكر شده نه تعارف است و نه غلو : بلكه همه اينها واقعياتي ست كه در برهه هاي مختلف توسط همين افراد و نهادها گفته شده اما با اين وصف اينها مانع از گفتن حقايق در مورد افراد تا زمانيكه بر اريكه قدرت هستند نميشود اگر نويسنده چند سال به عقب برگردد به نوشته ها و گفته هايي از داعيه داران امروز اقاي هاشمي برميخورد كه مطمئنا از بيان انها خجل زده ميشود با اين همه امروز اگه قرار باشه اقاي هاشمي خونخواهي داشته باشه بايد فرزندان انقلاب خونخواه ايشان از بعضي فرزندان نسبي و معنوي ايشان در حال حاضر باشند
امین
|
21دي ماه 1395
0
0
سلام ، ابن را ایشان گفته یا نه؟؟؟
نمازهای جمعه اگر بخواهد منظره اسلامی داشته باشد، باید مردم که می‌آیند، بهترین لباس‌هایشان را و عالی‌ترین حالت آرایشی در همان سطحی که در زندگی‌شان هست. داشته باشند. اصلاً باید مانور تجمل باشد نه تجمل فوق حساب، آن زیبایی‌هایی که هست، خوب الآن این‌گونه نیست!!؟؟
آن هم در خطبه نماز جمعه http://rafsanjani.ir/view.php?id=7450
معلم
|
22دي ماه 1395
0
1
حسين شريعت مداري و مصباح و رسائي و امثالهم اين ننگ و نكبت. را چگونه مي خواهند پيش خدا توجيه كنند واين شرمندگي و بي آبروئي را در روز محشر چسان مي خواهند جوابگو باشند؟وزر و وبالي كه شريعت مداري كينه جو و حقير از رهگذر توهين و افترا و اتهام ،به خاتمي و هاشمي و روحاني ووووو براي خود انباشته بنا بر
روايات متواتر ،آينده تيره و ترسناكي را براي او و مانند او تدارك ديده و اگر توبه هم بكنند چون حق الناس از حقوق
مخلوق است نه خالق ،علي الاصول بايد تاوان سنگيني را بپردازند البته بشرطي كه اين عناصر مخرب كه خود از اشا عه دهندكان فتنه بودند ،به معادي و و آخرتي و دوزخ و بهشتي ،اعتقاد داشته باشند....ان الله لبالمرصاد. خداي تبارك و تعالي در كمين همين عناصر ريا كار و ناخالص است. از اين تحليل زيباي تان بهره وافر بردم.

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top