گزارش مرکز پژوهش‌ها از موانع رشد کسب‌وکارهای خرد در تهران

اعتراض ٦٠‌درصدی به اجاره‌‌بها

وکیل ملت: مصاحبه با شاغلان در بیش از ۴۰ کسب‌وکار خرد در تهران، نشان می‌دهد ۶۰ درصد مصاحبه شوندگان بالابودن میزان اجاره‌بها، ۵۰ درصد رکود بازار و ۳۸ درصد ناعادلانه‌بودن مالیات‌ها را به عنوان مانع کار خود می‌دانند.

تاریخ انتشار: 22دي1395|11:13

اعتراض ٦٠‌درصدی به اجاره‌‌بها
| کد خبر: 212764

 فضای کسب‌وکار آن هم برای واحدهای تولیدکننده کوچک و متوسط، همواره نکته‌ای مهم و حائز اهمیت به شمار می‌رفته و آنها حتی بر این باور بوده‌اند که اگر این محیط برای کاسبی آنها فراهم باشد، نیاز به حمایت دولتی‌ها هم ندارند و شاید مراجعاتشان هم به بانک‌ها برای دریافت وام، به حداقل برسد؛ چراکه محیط این زمینه را برای کسب درآمد بیشتر برای آنها فراهم می‌کند.

حال بازوی پژوهشی مجلس شورای اسلامی، مطالعه‌ای را انجام داده که براساس مصاحبه با شاغلان در ۴۰ کسب‌وکار خرد در تهران نتایج متعددی به دست داده است. این در حالی است که دفتر مطالعات اقتصادی این مرکز با اعلام این مطلب که در ادبیات علمی کارآفرینی در سال‌های اخیر، تمرکز زیادی بر نقش کسب‌وکارهای خرد، کوچک و متوسط به دلیل تحریک رشد اقتصادی کشورها از طریق خلاقیت بالا و نوآوری سازمانی درون آنها شده است، هدف این گزارش را پرداختن به موانع محیطی تأسیس و رشد کسب‌وکارهای خرد در تهران اعلام می‌کند.

از آنجا که مسائل تولیدکنندگان خرد در پایتخت، می‌تواند نمونه‌ای از مسائل مبتلابه سایر تولیدکنندگان خرد در دیگر نقاط کشور باشد، توجه به نتایج این گزارش، می‌تواند در تحقق راهبرد «تولد و رشد بنگاه‌های خرد»، حداقل در کلان‌شهرهای کشور مؤثر باشد.

برهمین‌اساس، مطالعات تطبیقی در رابطه با تأسیس و رشد کسب‌‎و‌کارهای خرد در سایر کشورها، نشان می‌دهد مواردی مانند کاهش تقاضا در بازار، ناتوانی در دستیابی به نقدینگی مورد نیاز، سیستم‌های مالیاتی پیچیده و شرایط ناپایدار اقتصادی، موانع تولید و توسعه کسب‌وکارهای خرد هستند. براساس انجام مطالعه میدانی در مصاحبه با شاغلان در بیش از ۴۰ کسب‌وکار خرد در تهران، ۶۰ درصد مصاحبه‌شوندگان بالابودن میزان اجاره‌بها، ۵۰ درصد رکود بازار و ۳۸ درصد ناعادلانه‌بودن مالیات‌ها را به عنوان مانعی مهم در برابر تأسیس و رشد کسب‌وکارهای خرد عنوان کرده‌اند.

 

منبع خبر مهر
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top