اصولگرایان بعد از مهدوی کنی چه کردند؛ اصلاح طلبان بعد از هاشمی رفسنجانی چه خواهند کرد؟

امید محدث

وکیل ملت: امید محدث، فعال سیاسی اصلاح طلب و مدیر کانال "حذفیات"، در یادداشتی تلگرامی به ارزیابی وضعيت اصلاح طلبان پس از درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی پرداخته است.

تاریخ انتشار: 22دي1395|21:55

اصولگرایان بعد از مهدوی کنی چه کردند؛ اصلاح طلبان بعد از هاشمی رفسنجانی چه خواهند کرد؟
| کد خبر: 212858

 در ساعات اوليه اعلام خبر رحلت آيت الله هاشمی نوشتم بيش از آنكه ناراحت باشم، از آينده بيمناك و نگرانم. واقعيت اين است بود كه اين احساس دوگانه در بسياری از افراد وجود داشت.

 ديروز هم در جريان تشييع جنازه آيت الله هاشمی در خيابان به جناب هادی غفاری برخورديم.  دوستي از ايشان پرسيد چه كنيم؟ ايشان فرمودند: "بايد دق كنيم"... پس از آن هم در تحليل بسياري از دوستان ديدم كه اين نااميدی و سرخوردگی وجود دارد.

اما حقيقت اين است كه امروز به شخصه ترجيح می دهم كه نيمه پر ليوان را ببينم. اين وعده الهی است كه ان مع العسر يسرا در پس هر سختی، گشايشی است...

 برای شخصی چون من كه سال هاست تحولات را خارج از زمين اصلاح طلب و اصولگرا دنبال می كنم و اساسا قائل به وجود جريان هدفدار و مستمر سياسی در سياست داخلی نيستم.

✍ جالب است كه همين حس مشترك را دوستان اصولگرا پس از فوت حضرت آيت الله مهدوی كنی داشتند. مدتی طول كشيد تا از منگی ضربه رحلت آيت الله مهدوی كنی خارج شدند. اما پس از آن خود را جمع و جور كردند و به ديگر گزينه ها فكر كردند.

 در اينجا بايد به اين واقعيت نيز توجه داشت كه جايگاه آيت الله مهدوی كنی براي اصولگرايان قابل مقايسه با جايگاه آيت الله هاشمی برای اصلاح طلبان نيست.

 بدون ارزشگذاری به خوب يا بد بودن نيروهای جايگزين، اقدام به سر و سامان دادن جريان اصولگراها ارزشمند است. هرچند معتقدم فرصت های نرم افزاری و سخت افزاری براي اصولگرايان سهل الوصول تر و كم هزينه تر است.

 در دهه اخير، اصلاح طلبان عادت كردند با ژنرال هايش بازی كند و توجهی به سربازهای عادی نداشتند. ژنرال ها بازی را تعريف می کردند و ليست ها با تاييد آنها اجرايی می شد.

 در اينجا، انتقاد به اصلاح طلبان وارد است كه در سال های اخير با توجه به كهولت سن افرادی چون  آيات واعظ طبسی، موسوی اردبيلی و هاشمی رفسنجانی، چرا زودتر به فكر بحران جانشينی و پوست اندازی نبودند؟

✍ رحلت آيت الله هاشمی فرصت مناسبی است برای بازتوليد جريانی جديد و تلاش برای فرصت سازی و نهايت استفاده از پتانسيل های موجود است. استفاده از جوان ها و تمركز روی رويش های جديد در درون جريان موسوم به اصلاح طلب ...

✍ وضعيت امروز اصلاح طلبان شبيه جوانی است كه پدرش را از دست داده است. پدری كه جايی سيلی زده، وقتی در آغوش كشيده، گاهی قهر كرده و روزی جلو بدخواهان جوانش، سينه ستبر كرده است.

✍ امروز اين پدر از دنيا رفته است و جوان بايد زندگی بدون پدر را تجربه كند چون زندگی ادامه دارد و زمان برای عزاداری و مويه اين جوان متوقف نمی شود.

✍امروز اين جوان بايد با واقعيت نبود پدر تمام قد و با حقيقت های تلخ تری روبرو شود. از اين به بعد، بايد به جای آنكه دست پدر را بگيرد و از روی چاله بپرد، بايد درون چاله بيفتد و از چاله بيرون بيايد، بدون آنكه در چاه بيفتد.

✍ جريان اصلاح طلب بايد تعريف جديدی از منافع ملی برای خود توليد كند و زير چتر اين تعريف جديد، مبتنی بر واقعيت های موجود گام بردارد. زمان ادامه دارد و تا چرخ روزگار می چرخد؛ بايد اميد داشت.
 

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top