دو قطب تشییع آبت الله هاشمی

سهند ایرانمهر

وکیل ملت: مراسم تشییع آیت الله هاشمی خاتمه یافت. این مراسم دو قطب مشخص داشت. قطب اول: بلندگوها، تریبون ها، صدا وسیما و...که قصد داشت چنین نشان دهد که هیچ زمانی هاشمی مورد هجمه و تخریب نبوده و همواره مورد تکریم و موید همه سیاست ها بوده است این قطب در جریان مراسم نیز کوشید که حضور مردم را منطبق با خواست خود معرفی کند.

تاریخ انتشار: 22دي1395|23:31

دو قطب تشییع آبت الله هاشمی
| کد خبر: 212894

 قطب دوم: بخش های عمده ای از مردم شرکت کننده که سعی داشتند حضورشان را صرفا به دلیل علاقمندی به شخص هاشمی و همراهی او با مطالبات خود عنوان می کردند و با طرح شعارهایی در حین برگزاری مراسم و آشکار کردن گرایش های خود در پی اعلام موجودیت بودند.


مراسم تشییع هاشمی خاتمه یافت از امروز صبح دوباره آن خویشتنداری موقت و ذکر خیر از آیت اله هاشمی از سوی جبهه تخریب پایان یافت و رویه پیشین دوباره کلید زده شده است و در اینستاگرام و کانال های تلگرامی و توییتر، ده ها نمونه آن قابل رصد است .


ان دسته از هواداران آیت اله که دیروز شعارهایی متضاد با صدای بلندگوها را سر میدانند هم احتمالن منتظر فرصت  دیگری برای بیان اعتراض خودند اما بیایید صرف نظر از اینکه از کدام یک از این دو قطب هستیم به این فکر کنیم که در رقابت نفسگیر کشورها برای توسعه و ثبات، این بازی احساسی میان دو قطب موجود در کشورمان که در حوادث ناگهانی، مانور بر سر عدد و رقم، تاکید بر طعنه ها و کنایه ها، درگیر در میان تایید و تکذیب ها ، شکل میگیرد تا کی و با چه هزینه ای ادامه خواهد یافت؟

صدا و سیما و بزرگان کشور چه زمانی خواهند فهمید که بی اعتباری در بین افکار عمومی خسارتی بزرگ و غیرقابل جبران است و جبهه تخریب چه زمانی خواهد فهمید که در خانه شیشه ای نشسته و به دیگران سنگ می زند؟ جامعه به طور کلی(اعم از حاکم و مردم) چه زمانی به این دریافت می رسد که نمی توان  تمرکز بر اولویت های حیاتی چون اقتصاد و محیط زیست و فرهنگ را به تن دادن به حواشی پررنگ سخنان این و آن و لجبازی های کودکانه واگذار کرد؟


اگر قرار باشد بین تبعات سوء واکنش های احساسی مردم و بی تدبیری مسئولان، داوری کنیم تردید نیست که با وجود همسانی پیامدهای منفی هردو، مقصر اصلی را مردم نمی دانم زیرا واکنش مردم درهرصورت تابعی از کنش تصمیم گیرندگان است با این حال هیچکدام از طرفین بی‌تقصیر نیستند.


مهره های موثر و نهادهای فراگیرو قدرتمند در کشور ما باید به این دریافت برسند که لجاجت و تحریک طیف گسترده ای از مردم به جز ایجاد شکاف در جامعه، کاستن از اعتبارآنان و تحمیل هزینه سنگن به کشور هیچ سودی ندارد چنانکه مردم ما هم باید بدانند که اگرچه قدرشناسی آنان و حمایت بی دریغ از چهره های همسو با خود، ارزشمند است اما در نهایت اینکه فلان شعار را بدهیم یا شما رو عدد فلان تجمع را بالا و پایین کنیم در نهایت امر با رقیب لجوج خود در گردونه گردابی افتاده ایم و هردو رو به سمت سراشیب داریم بی آنکه اولویت های حیاتی مربوط به زندگی اجتماع را سامان داده باشیم.


 من البته حق می دهم به مردم که وقتی احساس کنند به خواسته یا درک آنها بی اعتنایی می شود به دنبال صیانت از هویت ، حضور و مطالبات خود باشند اما درک این احساسات این واقعیت را کتمان نمی کند که همه این روزهایی که صرف تقابل و تنش میان دو قطب جامعه می شود از شیشه عمر و ذخیره حیات کشوری است که این روزها باید اولویت اصلی آن عبور از چالش های بنیان برافکن اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی باشد.


عمده ترین ویژگی هاشمی رفسنجانی که باعث شده بود در اذهان عمومی فردی خویشتندار و صبور تلقی شود آن بود که همواره تلاش میکرد تمرکز ذهن و عملکردش بر اولویت های اصلی جامعه را در هجمه حواشی های مزاحم از دست ندهد، در نتیجه همواره  میان دغدغه او و جو فراگیر در جامعه فاصله ای بسیار بود، آن زمان هایی هم که این دغدغه و آن جوّ یکی میشدند، زمانه چنان تنگ گرفته بود که وی نیز ناگزیر از تمکین بود.


میراث هاشمی برای مردم و حاکمیت تنها این است که هر دو طرف، لذت کاذب تفاخر به کنش و واکنش های خود را به نفع توجه به اولویت های اصلی جامعه ترک کنند. مسئولیت حاکمیت در این راستا البته بیشتر است زیرا رفتار مردم واکنشی به رفتارهای آنان است و اگر خرد چاشنی مدیریت شود مردم نیز به خوبی با آن همراهی می کنند.
 

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top