کابینه ترامپ در تصاحب سفیدپوستان ومردان

یاسمین. سی.لی تحلیلگر روزنامه امریکایی نیویورک تایمز

وکیل ملت: در کابینه دونالدترامپ که تازه وارد کاخ سفید شده است، شمار زنان و افراد غیر سفیدپوست از نخستین کابینه‌های شکل گرفته در دوران زمامداری باراک اوباما، جورج دبلیوبوش، بیل کلینتون و جورج بوش بسیار کمتر است. با روال فعلی زنان و غیر سفید پوستان فقط 5 پست از 21 پست کابینه ترامپ را به خود اختصاص خواهند داد.

تاریخ انتشار: 3بهمن1395|00:39

کابینه ترامپ در تصاحب سفیدپوستان ومردان
| کد خبر: 214855

این در حالی است که ترامپ برای معرفی دو پست دیگر در کابینه‌‌اش دست نگه داشته و همچنان مشغول بررسی است. پل لایت که صاحب درجه دکترای سیاست و حقوق قضایی است و در دانشگاه نیویورک تدریس می‌کند، می‌گوید: ترامپ یک بار دیگر روند مدرن‌گرایی در هیأت دولت امریکا را که در دوره 8 ساله جورج دبلیو بوش اعمال و در دوران زمامداری 8 ساله باراک اوباما تشدید شد، نادیده گرفته و به اعصار قبلی بازگشته و انتخاب‌هایش بوی تبعیض نژادی و طبقاتی و اقتصادی می‌دهد. یک اصل مهم که تنوع در انتخاب‌ها است، در کابینه ترامپ در کمترین حد به چشم می‌خورد. این ‌کابینه بشدت سفید پوست و در تسخیر مردان است.


دور از پست‌های کلیدی
بدتر آنکه 5 فرد غیر سفید پوست و زن حائز پست در هیأت دولت جدید امریکا هیچ یک وزارتخانه‌های کلیدی را تحویل نمی‌گیرند و نهادهای واگذار شده به آنها در درجه دوم و سوم اهمیت قرار دارند. هیچ‌یک از این افراد هم کسانی نیستند که به هسته قدرت در کاخ سفید نزدیک شده و دوستان واقعی ترامپ باشند که اگر بودند لابد وزارتخانه‌های اصلی‌تر را تحویل می‌گرفتند. هیچ‌یک از افراد غیر سفید پوست و زن حاضر در کابینه ترامپ در حلقه موسوم به دولت داخلی، قرار نمی‌گیرند. این حلقه عموماً اختصاص به افرادی دارد که پست‌های کلیدی وزیر خارجه، وزیر دفاع، وزیرخزانه‌داری و دادستانی کل را احراز می‌کند و به شهادت تاریخ همیشه گوش رئیس‌جمهوری را مقابل خود دیده‌اند تا در آن نجوا کنند و وی را به سمت و سوی خود بکشانند.


همپا با بزرگان
برخی پست‌ها مانند سفیر امریکا در سازمان ملل، رئیس دفتر کارکنان کاخ سفید و مدیرکل بودجه به ‌خودی پست‌های وزارتی نیستند و در هیأت دولت هم جا ندارند ولی همپا با اعضای این هیأت به شمار می‌آیند.


برخلاف رویکردهای منفی ترامپ نسبت به سیاهپوستان و زنان، تاریخ به ما می‌گوید، زنان امریکایی سابقه راهیابی به دایره موسوم به دولت داخلی امریکا را داشته‌اند و به‌عنوان مثال در دوره‌ دوم ریاست جمهوری بیل کلینتون (1996 تا 2000) مادلین آلبرایت وزیر خارجه و جانت رنو دادستان کل امریکا بودند البته در تاریخ امریکا هرگز هیچ زنی و هیچ سیاهپوستی برمسند ریاست خزانه‌داری یا وزارت دفاع ننشسته است. در نتیجه به اعتقاد «آن اوکانل» استاد رشته حقوق قضایی دانشگاه   برکلی کالیفرنیا، ، نمی‌توان ترامپ را به خاطر استمرار بخشیدن به این سنت و انتخاب افرادی نیز از تبارهای فوق برای اداره این نهادها ملامت و او را در این زمینه محکوم کرد.


اقلیت‌ها در کابینه ترامپ
افراد کم شمار غیر سفید پوست و زن حائز سمت‌هایی در کابینه ترامپ از این قرارند:
 ایلین ال چائو، منتخب ترامپ برای سازمان مرکزی حمل و نقل امریکا تایوانی‌الاصل است. او پیشتر که در هر دو دوره ریاست جمهوری جورج دبلیو بوش حائز پست دبیری شورای عالی کار بوده است. او از جمهوریخواهان قدیمی است.


 بتسی ده‌ووسی؛ این زن هم به‌عنوان دبیرکل سازمان عالی علوم امریکا انتخاب شده است.
 نیکی آر هیلی؛ نیز زنی هندی است که به‌عنوان سفیر امریکا در سازمان ملل برگزیده شده است. او هم اینک فرماندار ایالت کارولینای جنوبی امریکا است.
 لیندا مک‌مان هم فرد منتخب ترامپ برای اداره تشکیلات موسوم به دپارتمان تجارت داخلی است که ماکت کوچک وزارت اقتصاد امریکا اما «نزدیک دست» رئیس جمهوری و جزو همان «کابینه داخلی» اوست.


 بن کارسون؛ تنها مرد سیاهپوست حاضر در کابینه ترامپ است و باید دپارتمان خانه‌سازی و توسعه املاک و فضاهای برون شهری را بگرداند.


در تضاد با بیل کلینتون
به‌گفته دکتر پل لایت که پیشتر هم اسم وی را آوردیم، ترامپ با انتخاب‌های فوق روالی را درست کرد که هدف از آن بخشیدن تنوع بیشتر- ولو ظاهری- به کابینه امریکا در ادوار اخیر انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور بود و اسلاف وی کوشیده بودند برای نشان دادن یک فضای برابر و فاقد تبعیض نژادی شمار وزیران سیاهپوست و مدیران ارشد زن را در کابینه‌های خود افزایش بخشند.
بیل کلینتون در فراخوان انتخاباتی سال 1991 خود گفته بود کابینه‌ای را تشکیل می‌دهد که با تنوع در نژادها و تبارها و ساختارش آینه‌ای از جامعه بشدت چند فرهنگی و به غایت چند نژادی امریکا باشد و توسط یکی دو طیف قبضه شود. به او این ایراد وارد شد که سهم بایسته زنان را در کابینه‌اش نادیده گرفته است و وی نیز پس از پیروزی در انتخابات با تغییر رویه اولیه‌اش بر شمار زنان افزود و همین طور به شمار سیاهان، به طوری که کابینه او بیش از تمامی اسلافش از سیاستمداران رنگین پوست بهره می‌گرفت. وی در اواخر سال 1992 و در آستانه ورود به‌کاخ سفید گفت: آدم‌های متعدد و متنوعی در کابینه من جای دارند که مفتخرم بگویم بیش از گذشته طبایع مردم امریکا و بافت نژادی مختلف آن را از خود بروز می‌دهند.


آمار بسیار متفاوت بوش و اوباما
چند سال بعد از آن در کابینه اول جورج دبلیو بوش که برخلاف پدرش نه یک دوره بلکه دودوره در کاخ سفید ماند 45 درصد اعضا‌ زن یا افراد غیر سفیدپوست بودند و این اعداد در دوره اول ریاست جمهوری امریکا به میزان باور نکردنی 64 درصد رسید. چیزی که ترامپ به کلی آن را محو کرده و به آن پشت پای بدی زده است.


نخستین‌ها
بد نیست بدانید نخستین عضو زن کابینه امریکا در ادوار مختلف ریاست جمهوری این کشور فرانسیس پرکینز بود که توسط فرانکلین دی روزولت در سال 1933 انتخاب و حائز سمت دبیرکل دپارتمان کار شد. این پست در دهه‌های بعدی 6 بار دیگر توسط زنان اشغال شد تا رکورد دار بیشترین دفعات احراز توسط زنان در میان وزارتخانه‌های امریکا یا دپارتمان‌های همسطح تا وزارتخانه‌ها باشد.
همچنین «نورمن. وای. مینه تا» تبدیل به نخستین عضو آسیاسی- امریکایی کابینه امریکا شد و این تجربه را در دوره دوم ریاست جمهوری بیل کلینتون به‌کارنامه سیاسی خود اضافه و پست دبیرکل دپارتمان حمل و نقل را تصاحب کرد که سال‌های 1996 تا 2000 را در برگرفت. نخستین سیاهپوست حاضر در هیأت دولت امریکا نیز رابرت سی‌و‌یور بود که در دوره لیندون جانسون (1963 تا 1968) اداره سازمان مرکزی خانه‌سازی و توسعه املاک و فضاهای برون شهری را در دست گرفت.

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top