دیروز در سوریه چه گذشت

همکاری آمریکا با ایران و روسیه در مبارزه با داعش/عقب‌نشینی داعش از ریف شرقی حماه/بمب‌افکن‌های روسی در سوریه/هشدار مرکل درباره خطر ایجاد منطقه پرواز ممنوع

وکیل ملت: تاکید اوباما برای همکاری با ایران و روسیه در مبارزه با داعش، هشدار مرکل درباره خطر ایجاد منطقه پرواز ممنوع در سوریه، ورود 6 فروند بمب افکن روسی سوخو 34 به سوریه، عقب‌نشینی کامل داعش از ریف شرقی حماه و تصرف یک پایگاه ارتش سوریه در قنیطره اهم اخبار سوریه در روز گذشته است.

تاریخ انتشار: 8مهر1394|11:10

همکاری آمریکا با ایران و روسیه در مبارزه با داعش/عقب‌نشینی داعش از ریف شرقی حماه/بمب‌افکن‌های روسی در سوریه/هشدار مرکل درباره خطر ایجاد منطقه پرواز ممنوع
| کد خبر: 21507

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در دمشق، عقب‌نشینی کامل داعش از ریف شرقی «حماه»، تصرف یک پایگاه ارتش سوریه در «قنیطره» توسط تروریست‌ها، نقض آتش‌بس در فوعه، ورود 6 فروند بمب افکن روسی سوخو 34 به سوریه، اظهارات سخنگوی عربی وزارت خارجه آمریکا مبنی بر اینکه «اسد» در حکومت انتقالی جایی ندارد، اظهارات یک مقام آمریکایی مبنی بر اینکه اوباما و پوتین نتوانستند اختلافشان درباره بشار اسد را حل کنند، دیدار وزیر دادگستری سوریه با هیئت امنیتی آمریکایی و توافق بر سر رفع تحریم‌ها، ارسال تجهیزات بیشتر نظامی روسیه به سوریه، انتشار خبری مبنی بر اینکه چین برای پیوستن به مبارزه علیه داعش آماده می‌شود، اظهارات وزیر خارجه قطر مبنی بر اینکه زمان گفت‌وگوی جدی کشورهای عربی و ایران فرارسیده است، گزارشی درباره چرایی حضور کارشناسان نظامی چین در سوریه، اظهارات استاد دانشگاه سوریه مبنی بر اینکه حل بحران سوریه به توطئه‌های صهیونیستی علیه محور مقاومت پایان نمی‌دهد، اعلام پایگاه بلومبرگ مبنی بر اینکه بحران سوریه بحث غالب نشست‌های سازمان ملل است، اظهارات وزیر خارجه روسیه مبنی بر اینکه روسیه اجازه نمی‌دهد داعش جایگزین بشار اسد در سوریه شود، اعلام سخنگوی کرملین مبنی بر اینکه پوتین و اوباما بر سر تبادل اطلاعات در مورد سوریه به توافق رسیدند، اظهارات مشاور اسد درباره اینکه حمایت مسکو از سوریه به خاطر مردم این کشور است نه دولت، اظهارات پوتین مبنی بر اینکه فقط با تصویب سازمان ملل در عملیات هوایی علیه داعش در سوریه مشارکت می‌کنیم، اظهارات نماینده کاخ سفید مبنی بر اینکه واشنگتن افزایش حضور نظامی روسیه در سوریه را امری منفی نمی‌داند، اظهارات نخست وزیر انگلیس مبنی بر اینکه تهران و مسکو، سوریه بدون بشار اسد را قبول نمی‌کنند، اعلام معاون دبیرکل حزب‌الله مبنی بر اینکه دنیا اعتراف کرد که هیچ راه‌حلی بدون اسد در سوریه وجود ندارد، اظهارات رهبر جدید حزب کارگر انگلیس مبنی بر اینکه بمباران سوریه راه حل این کشور نیست، هشدار پوتین به اسرائیل در خصوص حمله به اهداف منتسب به ایران در سوریه، اظهارات مشاور رسانه‌ای رئیس‌جمهور روسیه مبنی بر اینکه هدف جنگ علیه سوریه، بشار اسد نیست، اعلام کاخ سفید درباره اینکه همچنان با ایجاد منطقه پرواز ممنوع در سوریه مخالفیم، هشدار مرکل درباره خطر ایجاد منطقه پرواز ممنوع در سوریه، اظهارات یک وزیر کابینه رژیم صهیونیستی مبنی بر اینکه نگران تقویت مواضع نیروهای ایران در مرز با سوریه هستیم، اظهارات وزیر خارجه سوریه مبنی بر اینکه چه اوباما و چه غیر اوباما، هیچ کس نمی‌تواند برای مردم سوریه تصمیم بگیرد، مهمترین اخبار، گفت‌وگوها، اظهارنظرات و گزارش‌های عرصه میدانی و سیاسی سوریه در روز گذشته است.

مشروح اخبار به شرح زیر است.

تحولات میدانی

 

عقب‌نشینی کامل داعش از ریف شرقی «حماه» در سوریه ‌

گروه تروریستی داعش کاملا از ریف شرقی استان «حماه»‌ سوریه عقب‌نشینی و عناصر خود را به سوی مناطق صحرایی سوریه منتقل کرده است.

تصرف یک پایگاه ارتش سوریه در «قنیطره» توسط تروریست‌ها با پشتیبانی صهیونیست‌ها

گروه‌های تروریستی که در استان قنیطره اتاق عملیات مشترکی را تشکیل داده و در تصرف مناطق این استان چندین بار ناکام بودند این بار با حمایت توپخانه‌ای رژیم صهیونیستی پایگاه «السریة الرابعة» ارتش سوریه را تصرف کردند.

تروریست‌ها باز هم آتش‌بس «فوعه» را با شلیک خمپاره نقض کردند

گروه‌های تروریستی پس از آتش‌بس با دولت سوریه امروز سه‌شنبه باز هم به سوی شهرک شیعه‌نشین «فوه» خمپاره شلیک کردند.

ورود 6 فروند بمب افکن روسی سوخو 34 به سوریه

6 هواپیمای جنگنده بمب افکن "سوخوـ 34" به دنبال 28 فروند هواپیمای نظامی روسیه که قبلا وارد سوریه شده بودند، وارد یک پایگاه نظامی واقع در حومه شهر لاذقیه شده اند.

تحولات سیاسی

 

سخنگوی عربی وزارت خارجه آمریکا: «اسد» در حکومت انتقالی جایی ندارد

سخنگوی عربی وزارت خارجه آمریکا در گفت‌وگو با وبگاه عربی اعلام کرد، از نظر آمریکا رئیس‌جمهوری سوریه باید برود؛ وی سپس از ایران دعوت کرد در مسأله سوریه با آمریکا هماهنگ شود.

مقام آمریکایی: اوباما و پوتین نتوانستند اختلافشان درباره بشار اسد را حل کنند

یک مقام آمریکایی با اشاره به دیدار 90 دقیقه‌ای باراک اوباما و ولادیمیر پوتین در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل تاکید کرد که اختلاف روسای جمهور آمریکا و روسیه بر سر نقش بشار اسد در سوریه همچنان باقی است.

دیدار وزیر دادگستری سوریه با هیئت امنیتی آمریکایی و توافق بر سر رفع تحریم‌ها

یک هیأت بلند پایه امنیتی آمریکایی با «دکتر نجم حمدالاحمد» وزیر دادگستری سوریه دیدار کرد و دو طرف در مورد ساز و کار رفع تحریم‌های آمریکا از روی سوریه به توافق رسیدند.

مقام آمریکایی: روسیه در حال ارسال تجهیزات بیشتر نظامی به سوریه است

یک مقام آمریکایی مدعی شد که روسیه آمادگی دارد که تجهیزات نظامی بیشتری از جمله موشک‌انداز و توپخانه به دولت سوریه ارائه کند.

چین برای پیوستن به مبارزه علیه داعش آماده می‌شود

منابع رسانه‌ای می‌گویند چین خود را برای پیوستن به روسیه در نبرد با داعش آماده می‌کند.

وزیر خارجه قطر: زمان گفت‌وگوی جدی کشورهای عربی و ایران فرارسیده است

وزیر خارجه قطر اعلام کرد زمان آن رسیده که برای عادی‌سازی روابط درباره تمام مسائل با ایران وارد گفت‌وگوی جدی شویم.

چرایی حضور کارشناسان نظامی چین در سوریه

پس از چرخش موضع کشورهای غربی و آمریکا در قبال دولت سوریه این بار مسکو و چین وارد چرخه حل بحران سوریه شده‌اند؛ به گونه‌ای که برخی از رسانه‌های خبری از اعزام کارشناسان نظامی چین به سوریه خبر می‌دهند.

حل بحران سوریه به توطئه‌های صهیونیستی علیه محور مقاومت پایان نمی‌دهد

استاد دانشگاه سوریه تاکید کرد که پایان بحران سوریه به معنای پایان توطئه‌های صهیونیستی و آمریکایی علیه محور مقاومت نخواهد بود.

پایگاه آمریکایی: بحران سوریه بحث غالب نشست‌های سازمان ملل است

پایگاه «بلومبرگ» در گزارشی پیرامون نشست مجمع عمومی سازمان ملل نوشت که «بحران سوریه بر سازمان ملل غالب شده است».

لاوروف: روسیه اجازه نمی‌دهد داعش جایگزین بشار اسد در سوریه شود/ درباره همکاری با آمریکا در سطح وزرای خارجه و دفاع توافقاتی انجام شد

وزیر امورخارجه روسیه در گفت‌وگو با شبکه «راشاتودی» تأکید کرد: روسیه هرگز اجازه نخواهد داد سوریه به کشوری فروپاشیده تبدیل شود چرا که در این صورت داعش جایگزین دولت «بشار اسد» می‌شود.

کرملین: پوتین و اوباما بر سر تبادل اطلاعات در مورد سوریه به توافق رسیدند

سخنگوی کاخ کرملین از توافق رؤسای جمهور آمریکا و روسیه بر سر تبادل اطلاعات در خصوص سوریه خبر داد.

پوتین: فقط با تصویب سازمان ملل در عملیات هوایی علیه داعش در سوریه مشارکت می‌کنیم

رئیس‌جمهوری روسیه در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل تأکید کرد، مسکو تنها در صورتی در عملیات هوایی غرب علیه داعش در سوریه مشارکت می‌کند که این حملات به تصویب سازمان ملل برسد.

نماینده کاخ سفید: واشنگتن افزایش حضور نظامی روسیه در سوریه را امری منفی نمی‌داند

نماینده کاخ سفید ضمن اعلام مواضع آمریکا در قبال حضور نظامی روسیه در سوریه تأکید کرد که هدف مسکو از این مسئله تعقیب گروه تروریستی داعش است.

مشاور اسد: حمایت مسکو از سوریه به خاطر مردم این کشور است نه دولت

مشاور سیاسی و رسانه‌ای رئیس جمهور سوریه با اشاره به حمایت مسکو از ملت و دولت سوریه تأکید کرد که هدف روسیه از حضور نظامی در این کشور صرفا مبارزه با تروریسم است.

کامرون: تهران و مسکو، سوریه بدون بشار اسد را قبول نمی‌کنند

نخست‌وزیر انگلیس در گفت‌وگویی با یک رسانه آمریکایی گفت: برای اینکه سوریه عاری از داعش شود، باید اسد را از قدرت کنار گذاشت.

حزب‌الله: دنیا اعتراف کرد که هیچ راه‌حلی بدون اسد در سوریه وجود ندارد

معاون دبیر کل حزب‌الله لبنان، اعلام کرد که دنیا به لزوم حضور بشار اسد در سوریه اعتراف کرده و این اعتراف شکست خوردگان است.

اوباما: تاکید می‌کنم با ایران و روسیه در مبارزه با داعش همکاری خواهیم کرد

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا می‌گوید که حرکت جامعه جهانی برای مقابله با داعش آغاز شده است و واشنگتن در این راه با ایران و روسیه همکاری خواهد کرد.

جرمی کوربین: بمباران سوریه راه حل این کشور نیست/حزب محافظه کار در پی تقلب در انتخابات است

جرمی کوربین رهبر جدید حزب کارگر انگلیس از حملات هوایی علیه سوریه از سوی نیروهای غربی انتقاد کرد.

هشدار پوتین به اسرائیل در خصوص حمله به اهداف منتسب به ایران در سوریه

رسانه‌های صهیونیستی از تشکیل گروه مشترک نظامی بین روسیه و اسرائیل پیرامون بررسی اوضاع سوریه خبر دادند.

هدف جنگ علیه سوریه، بشار اسد نیست

مشاور رسانه‌ای و سیاسی رئیس جمهور سوریه گفت: هدف از جنگ علیه سوریه بشار اسد نبوده بلکه هدف سوریه بوده است.

کاخ سفید: همچنان با ایجاد منطقه پرواز ممنوع در سوریه مخالفیم

کاخ سفید اعلام کرد که آمریکا همچنان با ایجاد منطقه پرواز ممنوع در سوریه مخالف است.

مرکل درباره خطر ایجاد منطقه پرواز ممنوع در سوریه هشدار داد

صدراعظم آلمان درباره خطر ایجاد منطقه پرواز ممنوع در شمال سوریه هشدار داد.

نگران تقویت مواضع نیروهای ایران در مرز با سوریه هستیم/ قطعا نمی‌خواهیم نیروهای ایرانی را در نزدیکی خود شاهد باشیم

یک وزیر کابینه رژیم صهیونیستی در سخنانی اذعان داشت، تل‌آویو نگران تقویت مواضع نیروهای منتسب به ایران در مرزهای سوریه و اسرائیل است.

وزیر خارجه سوریه: چه اوباما و چه غیر اوباما، هیچ کس نمی‌تواند برای مردم سوریه تصمیم بگیرد

«ولید معلم» وزیر خارجه سوریه، در نیویورک اعلام کرد، چه اوباما و چه فردی غیر از او نمی‌تواند برای مردم سوریه تصمیم بگیرد.

انتهای پیام

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top