صبح روز پنج‌شنبه 30 دی امسال، ساختمان تجاری پلاسکو دچار حریق شد و حدود ساعت 11 همان روز بر اثر شدت آتش‌سوزی و انفجارهای صورت گرفته، فروریخت که بر اثر این حادثه، تعدادی از آتش‌نشانان زیر آوار گرفتار شدند.

17:30 / کشف حدود 50 گاوصندوق از میان آوار پلاسکو

سردار عباسعلی محمدیان رئیس پلیس آگاهی تهران بزرگ در گفت‌وگو با خبرنگار انتظامی خبرگزاری تسنیم، درخصوص تعداد گاوصندوق‌های مکشوفه و عملیات پلیس برای محافظت از آنها گفت: تاکنون 117 نفر از کشبه و شاغلان پاساژ پلاسکو فرم مفقودشدن گاوصندوق‌هایشان در جریان ریزش ساختمان پلاسکو را تحویل پلیس آگاهی داده‌اند.

وی ادامه داد: طی روزهای اخیر حدود 50 گاوصندوق بیرون آورده شده و به پلیس آگاهی تهران منتقل شده است. افردای که صندوق‌های خود را گم کرده‌اند می‌توانند با مراجعه به پلیس آگاهی تهران فرم مخصوص را تکمیل و درخواست خود را ثبت کنند.

17:26 / پایان وضعیت بحرانی در محدوده ریزش پلاسکو

علیرضا جاوید معاون فنی‌عمران شهرداری تهران در نشست خبری امروز خود در حاشیه محل ریزش ساختمان پلاسکو اظهار داشت: ساعت 24 شب گذشته شهردار تهران اعلام کرد وضعیت از حالت بحرانی خارج شده است.

وی ادامه داد: در حال حاضر وارد فعالیت کارگاهی شده‌ایم.

عملیات امدادرسانی و آواربرداری این حادثه در حالی به روز پنجم رسیده که اقدامات انجام شده در روز چهارم بهمن ماه جاری به‌شرح ذیل است؛

16:49 / علت تناقض در تعداد اجساد کشف شده بامداد امروز مشخص شد

سیدجلال ملکی سخنگوی ستاد بحران ریزش ساختمان پلاسکو در نشست خبری امروز و در پاسخ به سوال خبرنگار تسنیم درباره اینکه چرا آمار اجساد کشف‌شده بامداد امروز با تعداد اجساد منتقل شده به پزشکی قانونی تناقض دارد گفت: آمار دقیق اجساد کشف‌شده همان 4 مورد است اما همکاران ما فقط توانستند جسد 3 نفر را منتقل کنند.

وی ادامه داد: یکی از اجساد به دلیل گذشت زمان از فوت و قرار گرفتن در مجاورت حرارت بسیار شدید، دچار فساد شدید و کاملا متلاشی شده بود. به همین دلیل هنگامی که همکاران ما در تلاش برای جابجایی آن جسد بودند متوجه شدند که ممکن است حرمت جسد حفظ نشده و اعضای بدن از هم جدا شوند. از سوی دیگر نوع قرارگرفتن جسد زیر آوار به نوعی بود که خارج کردن آن احتمال جابجایی ناگهانی حجم زیادی از آوار را می‌داد. به همین منظور تصمیم بر آن شد برای حفظ حرمت جسد، فعلا منتقل نشود تا آوار روی آن به طور کامل برداشته شده و سپس منتقل شود.

16:07 / جزئیات کشف 3 جسد اخیر در پلاسکو از زبان سرپرست دادسرای جنایی

محمد شهریاری سرپرست دادسرای جنایی استان تهران  اظهار داشت: پس از وقوع این حادثه ما با هدف ارائه خدمات قضایی به کسبه و آسیب‌دیدگان در محل حادثه حاضر شدیم و اولویت اول ما نجات افرادی بود که احتمال زنده‌ماندن آنها در زیر آوار وجود داشت و در اولویت بعدی کشف و شناسایی هویت اجساد مدفون شده در زیر آوار بود.

سرپرست دادسرای جنایی استان تهران اضافه کرد: در روز نخست بهنام میرزاخانی از نیروهای خدوم آتش‌نشانی در بیمارستان فوت کرد و در بامداد روز دوم دو پیکر از زیر آوار شناسایی شدند. همچنین در بامداد امروز نیز نیروهای امدادی موفق به کشف اجساد 3 تن در تاسیسات ساختمان پلاسکو در محل تونل کویتی‌ها شدند.

وی افزود: به دنبال کشف این 3 جسد بنده شخصا در محل حاضر بودم و در بازرسی اجساد کشف شده فساد نعشی پیشرفته را مشاهده کردم که پس از معاینات اولیه اجساد کشف شده به پزشکی قانونی انتقال داده شد.

شهریاری با بیان اینکه پس از انتقال اجساد کشف شده طی ساعات نخست بامداد امروز و انتقال آنها به پزشکی قانونی مجددا به پزشکی قانونی مراجعه کرده و اجساد کشف شده را مورد بررسی قرار داده است، افزود: علاوه بر فساد نعشی پیشرفته شاهد خطرات ضربه آوار بر بدن‌های مکشوفه بودیم و این در حالی است که فساد پیشرفته مشاهده شده دلالت بر فوت این افراد در روز نخست حادثه دارد.

سرپرست دادسرای جنایی استان تهران در ادامه با اشاره به خدمات دیگر قضایی ارائه شده در روزهای اخیر گفت: با توجه به لزوم حراست از اموال کشف شده و همچنین فراهم کردن تمهیدات قانونی برای انتقال اموال کسبه ساختمان مجاور و آسیب دیده، سعی کردیم تا جایی که امکان داشت مجوز قضایی برای انتقال اموال کسبه ساختمان‌های اطراف را صادر کنیم.

وی در پایان خاطرنشان کرد: همچنین در روزهای اخیر 3 کارشناس سازه، ایمنی پاساژ کویتی‌ها و پشت پاساژ پلاسکو را مورد بررسی قرار می‌دهند تا پس از تایید ایمنی این ساختمان‌ها مالکان بتوانند به محل کار خود مراجعه کرده تا اموال و اسناد خود را منتقل کنند.

15:59 / زمان مرگ اجساد کشف‌شده جدید نزدیک به ساعات اولیه ریزش پلاسکو است

ادی‌پاشا مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران با حضور در محل ریزش ساختمان پلاسکو اظهار داشت: تاکنون 6 پیکر در اختیار پزشکی قانونی قرار گرفته است که همکاران بنده آنها را از تمام جوانب به صورت دقیق مورد بررسی و آزمایش قرار دادند؛ به عنوان مثال زمان فوت آنها مورد بررسی قرار گرفت.

وی ادامه داد: زمان مرگ 3 پیکری که اخیرا از زیر آوار بیرون کشیده شد و مربوط به کسبه یا شهروندان حاضر در مجتمع بوده، با ساعات اولیه تخریب پلاسکو همخوانی دارد چراکه میزان منوکسید کربن و دوده در خون آنها مورد آزمایش قرار گرفته و در خون آنها آثاری از این دو مورد یافت نشد و این در حالی است که اجساد به مرحله فساد نعشی رسیده بودند.

قادی‌پاشا گفت: تا امروز خانواده 15 آتش‌نشان و 4 کسبه پلاسکو برای تشخیص هویت و انجام آزمایش‌های مربوطه به مرکز پزشکی قانونی مراجعه کرده‌اند.

14:41؛ زنان بیکار شده پلاسکو در مراکز کوثر شاغل می‌شوند

به گفته فهمیه فیروزفر - رئیس ستاد توانمندسازی بانوان سرپرست خانوار شهرداری تهران بانوان بیکار شده در ساختمان پلاسکو می‌توانند به مراجعه به این ستاد از خدمات آموزشی و اشتغالی این ستاد بهره‌مند شوند.

14:37؛ بانک‌شهر آماده کمک و جبران خسارت آتش‌نشانان

مدیرعامل بانک شهر که در محل ساختمان پلاسکو حاضر شده بود از آمادگی این بانک برای جبران خسارات وارده به آتش‌نشانان خبر داد.

13:19 / غیر از خانواده متوفیان حادثه پلاسکو کسی به مرکز کهریزک مراجعه نکند

سازمان پزشکی قانونی اعلام کرد: بر اساس دستور قضایی ابلاغ شده، سازمان پزشکی قانونی کشور به غیر از خانواده های متوفیان از حضور سایر افراد تحت هر عنوان و سمت در محل پزشکی قانونی جلوگیری به عمل می آورد.

12:52 / عملیات جستجو از تونل به دلیل ناایمن شدن مسیر متوقف شد

«جلال ملکی» در پاسخ به سوالی در خصوص متوقف شدن جستجو در تونلی که شب گذشته پیکر 4 تن از محبوس شدگان در آن پیدا شده بود اظهار داشت : باتوجه به ناامن شدن تونل حفرشده، عملیات جستجو و امداد در این تونل متوقف شد؛ چراکه برداشت بی محابای آوار از این تونل ممکن بود به ریزش آن بینجامد.

ملکی ادامه داد: باتوجه به نامنی این تونل، عملیات جستجو الان دیگر انجام نخواهد گرفت.

سخنگوی سازمان آتش‌نشانی در پاسخ به سوال دیگر تسنیم درباره اینکه آیا عملیات امداد و نجات با روش‌های مشابه و حفر تونل ادامه خواهد یافت یا خیر گفت: این سناریو هنوز مطرح بوده ولی درباره حفر تونل جدید اطلاع خاصی ندارم.

وی در پاسخ به آخرین سوال در خصوص متوقف شدن عملیات انتقال یک جسد در جریان عملیات جستجو در تونل به دنبال ناامن شدن آن گفت: این موضوع را باید از مسئول تیم مستقر در عملیات شب گذشته تونل جویا شوم و تا دقایق دیگر آن را به اطلاع رسانه ها خواهم رساند.

به گفته ملکی تا این لحظه پیکر 6 نفر زا زیر آوار ساختمان پلاسکو بیرون کشیده شده است که با احتساب فوت یکی از آتش‌نشانان در بیمارستان، آمار تلفات این حادثه به 7 تن رسیده است.

12:45 سرپرست دادسرای جنایی: اجساد کشف‌شده جدید متلاشی و دچار فساد شده‌اند

محمد شهریاری سرپرست دادسرای امور جنایی تهران در گفت‌وگو با خبرنگار قضایی خبرگزاری تسنیم اظهار داشت: اجساد کشف‌شده جدید به پزشکی قانونی منتقل شدند و بنده نیز به عنوان نماینده دادستان به پزشکی قانونی رفتم.

شهریاری گفت: فساد نعشی اجساد بر اثر گذشت زمان، نشان می‌دهد که احتمال زیاد این افراد بعد از ریزش آوار فوت کرده بودند. برخی از این اجساد متلاشی شده بود.

معاون دادستان تهران شایعات مطرح‌شده مبنی بر زنده‌بودن این محبوس‌شدگان بعد از ریزش ساختمان پلاسکو را  رد کرد.

12:34 عملیات آواربرداری در جبهه جنوبی در انتظار برداشتن بزرگترین سازه فلزی نمای پلاسکو

به گزارش خبرنگار اجتماعی تسنیم حاضر در صحنه حادثه ساختمان پلاسکو، عملیات آواربرداری ساختمان پلاسکو در حالی وارد روز پنجم خود شده است که در حال حاضر ادامه عملیات در جبهه جنوبی مستلزم برداشته شدن بزرگترین سازه فلزی نما است.

 

 

 

12:14 / جزئیات انتقال آوارهای پلاسکو به محل حفاظت شده «سکوی هرندی»

قنبر آدینه‌وند با اشاره به عملیات آواربرداری و انتقال آوار اظهار داشت: تا این لحظه بیش از 50 درصد آواربرداری از محل حادثه پلاسکو انجام گرفته است که وظیفه آواربرداری و انتقال آن در اختیار سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران است.

معاون اجرایی مدیریت نظارت بر ارزیابی امور مناطق شهرداری تهران افزود: در این عملیات بیش از 150 کامیون مشارکت دارند و به صورت 24 ساعته آوارهای ساختمان پلاسکو را به سکوی هرندی که تحت نظارت نیروی انتظامی است منتقل می‌کنند.

وی اضافه کرد: با توجه به پیچیده شدن سازه فلزی این ساختمان کار تا اندازه‌ای سخت است و از این رو مجبور شدیم قیچی‌های بزرگ مکانیزه را به محل ساختمان پلاسکو منتقل کنیم تا بتوانیم این سازه‌های فلزی حجیم را برش داده و به محل دپوی آوار در سکوی هرندی منتقل کنیم.

آدینه‌وند خاطرنشان کرد: با توجه به تلاش شبانه‌روزی همکاران ما امیدواریم عملیات آواربرداری از محل حادثه تا قبل از روز پنجشنبه به اتمام برسد.

به گزارش تسنیم، با توجه به حساسیت موضوع، کامیون‌های حاضر در محل پس از بارگیری به همراه یکی از نیروهای انتظامی تا محل تخلیه همراهی می‌شود.

12:03 / پیکر شهدای آتش‌نشان از دانشگاه تهران تشییع می‌شود

مجتبی عبداللهی با اشاره به برنامه‌ریزیهای مدیریت شهری برای اجرای هر چه باشکوه‌تر مراسم تشییع شهدای آتش‌نشان حادثه پلاسکو اظهار کرد: قرار است پیکر این عزیزان با حضور آحاد ملت از دانشگاه تهران تشییع شود، این در حالی است که در همین مکان نیز نماز خوانده می‌شود.

مسئول ستاد مراسم تشییع پیکر شهدای آتش‌نشان تصریح کرد: پس از خواندن نماز، پیکر شهدا از سمت خیابان انقلاب به بهشت زهرا (س) تشییع می‌شود تا در آرامگاه ابدی آرام گیرند، پیش‌بینی کرده‌ایم از سوی شهرداری مراسم ختم و بزرگداشتی برای شهدای آتش‌نشان عزیز برگزار شود که زمان این مراسم متعاقباً اعلام می‌شود.

 

10:58 / توضیحات سخنگوی ستاد بحران درباره محل کشف اجساد جدید در پلاسکو

سیدجلال ملکی سخنگوی سازمان آتش‌نشانی در گفت‌وگو با خبرنگار انتظامی خبرگزاری تسنیم، درباره برخی اخبار مبنی بر تناقض‌های مطرح شده درخصوص محل کشف اجساد جدید گفت: این اجساد شب گذشته از زیر آوار طبقه منفی‌یک پلاسکو خارج شدند و اخبار منتشرشده درباره خروج آنها از قسمت موتورخانه موثق نیست.

وی ادامه داد: این اجساد از ناحیه سر دچار مصدومیت‌های شدید شده بودند.

ملکی در پاسخ به این سوال که آیا الزام به تأیید فوت این افراد توسط اورژانس دلیلی بر سالم‌بودن بدن آنها نیست گفت: خیر اینگونه نیست زیرا معاینه اجساد کشف‌شده از زیر آوار و اطمینان از فوت آنها در صلاحیت عوامل آتش‌نشانی نیست و باید توسط عوامل اورژانس اعلام شود.

10:23 تلاش برای کشف 11 گاوصندوق بزرگ بانک تجارت بین آوار پلاسکو

با توجه به اینکه یکی از شعب بانک تجارت در ساختمان پلاسکو مستقر بود و در جریان حادثه روز پنجشنبه گذشته تخریب شده است، تلاش برای یافتن 11 گاوصندوق بزرگ این بانک همچنان ادامه دارد.

09:00 ارائه خدمات حقوقی رایگان به آسیب‌دیدگان حادثه ساختمان پلاسکو

به دنبال وقوع حادثه آتش‌سوزی و ریزش ساختمان پلاسکو که طی آن 25 نفر از آتش‌نشانان و شهروندان غیرآتش‌نشان زیر آوار گرفتار شدند و سرمایه کسبه‌ و مالکان سرقفلی این ساختمان نیز در آتش سوخت، تعدادی از وکلای دادگستری، کمپینی را تحت عنوان «کمپین وکلای حامی آسیب‌دیدگان حادثه پلاسکو» تشکیل دادند.

در نامه این کمپین که تا کنون به امضای 202 نفر از وکلای دادگستری رسیده، آمده است:« ما وکلای کانون وکلای دادگستری مرکز به عنوان اعضای یکی از دیرپاترین نهادهای مدنی ایرانی و براساس سوگندی که برای دفاع از حق یادکرده‌ایم، آمادگی خود را برای ارائه معاضدت‌های حقوقی از جمله مشاوره، اعلام وکالت و طرح دعوی در راستای حمایت از حقوق قربانیان و آسیب‌دیدگان فاجعه پلاسکو اعلام می‌کنیم. لذا اشخاص فوق الاشاره می‌توانند با مراجعه به وکلای مربوطه که متعاقبا اعلام می‌شود از خدمات حقوقی به صورت رایگان بهره مند شوند.»

08:58 / پس از 5 روز از حادثه پلاسکو؛ 194 مصدوم و 7 جانباخته

پیر حسین کولیوند در گفت‌وگو با خبرنگار سلامت خبرگزاری تسنیم، اظهار داشت: تا شب گذشته 194 نفر در حادثه پلاسکو تحت درمان قرار گرفتند که 150 نفر از آنها در محل حادثه به صورت سرپایی درمان شدند و 44 نفر برای دریافت خدمات بیشتر به بیمارستانهای تهران منتقل شدند که 40 نفر از آنها ترخیص شدند که غالب این مصدومین نیروهای آتش نشان و فعالانی هستند که در مدیریت و امدادرسانی آوارها تلاش می‌کنند.

وی یادآور شد: متاسفانه بهنام میرزاخانی آتش نشان فداکار دو روز پیش در بیمارستان شهید مطهری تهران به دلیل شدت سوختگی به شهادت رسید اما در حال حاضر فقط 3 نفر از آتش نشانان مصدوم در بیمارستانهای تهران بستری هستند.

کولیوند عنوان کرد: با کشف چهار جسد در آوارهای پلاسکو مجموع پیکرها به 7 نفر رسید که در حادثه حریق و فرو ریختگی این ساختمان قدیمی جان خود را از دست دادند.

به گفته سرپرست اورژانس کشور اسامی آتش نشانانی که هنوز در بیمارستان بستری هستند، شامل فخرالدین گودرزی(بیمارستان پارس) محمدفاتحی(بیمارستان بانک ملی) سامان سرخوری (بیمارستان بهارلو) هستند.

1:53 / جستجو در زیرزمین پلاسکو متوقف شد

با توجه به ناامن شدن تونل حفر شده و احتمال ریزش آن، امدادگران عملیات جستجو در زیرزمین ساختمان پلاسکو را موقتا متوقف کردند.

بر اساس این گزارش به دنبال متوقف شدن این عملیات، امدادگران موفق به انتقال پیکر آتش نشانی که در قسمت موتورخانه کشف شده و زیر آوار گرفتار شده بود نشدند.

00:48 کشف حداقل ٤ جسد در موتورخانه پلاسکو

منابع آگاه عنوان کردند که امدادگران و آتش نشانان طی دقایق گذشته توانستند به محل محبوس شدن تعدادی از پیکرهای افراد گرفتار شده در قسمت تاسیسات ساختمان پلاسکو در طبقات زیرین این ساختمان دسترسی پیدا کنند.

بر اساس این گزارش در این محل حداقل ٤ نفر از افراد محبوس شده در زیر آوار وجود دارند که به نظر می رسد این افراد از نیروهای تاسیساتی ساختمان پلاسکو بوده اند که هنگام ریزش ساختمان در این محل گرفتار شده بودند.

به گزارش تسنیم کشف این اجساد در حالی در زیرزمین ساختمان پلاسکو انجام شد که پیش از این احتمال وجود نفراتی در این قسمت داده می شد ولی سخنگوی آتش نشانی با تکذیب وجود این افراد در این محل گفته بود شب گذشته نیروهای امدادی به این نقطه دسترسی پیدا کرده بودند ولی هیچ جسدی در آن نقطه یافت نشده بود.

00:16/ از محل حفر تونل به زیر زمین پلاسکو دو جسد دیگر کشف شد

منابع امداد رسانی در صحنه تایید کردند که یکی از اجساد آتش نشان بوده و جسد دیگری از شهروندان عادی بوده است.

بر اساس این گزارش در دقایق گذشته سه جسد از زیر اوار ساختمان پلاسکو بیرون آمده است.

و تعداد کشته شدگان این حادثه با احتساب آتش نشانی که در بیمارستان به شهادت رسید به 6 نفر رسید.

به گزارش تسنیم، کشف سه جسد طی دقایق گذشته از زیر زمین ساختمان پلاسکو در حالی انجام شد که سخنگوی سازمان آتش نشانی پیش از این عنوان کرده بود که نیروهای امدادی شب گذشته به زیر زمین ساختمان پلاسکو دسترسی پیدا کرده اند ولی هیچ فرد زنده یا جسدی را کشف نکرده اند.

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top