به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در اسلام‌آباد، صبح امروز (چهارشنبه) مراسم روز ملی عربستان در سفارت این کشور در پاکستان به خاطر سوالات متعدد میهمانان از سفیر سعودی به تشنج کشیده شد و وی مجبور شد تمام زمان تعیین شده برای برگزاری این مراسم را صرف پاسخگویی در زمینه فاجعه منا کند.

میهمانان که قرار بود در این مراسم، شنونده طرح‌های عربستان برای گسترش روابط تجاری با اسلام آباد باشند، با حالتی اعتراضی سوالاتی را در خصوص چرایی فاجعه منا مطرح کردند و جلسه برای دقایقی متوقف شد.

در ادامه این مراسم که تاجران و شخصیت‌های مهم سیاسی پاکستان نیز شرکت داشتند، به جای بزرگداشت روز ملی عربستان و بررسی راهکارهای گسترش روابط تجاری و سیاسی با این کشور علل فاجعه منا مورد بحث قرار گرفت.

بیشتر اعضای شرکت کننده در این مراسم که نسبت به بی‌حرمتی به قربانیان فاجعه منا اعتراض داشتند، عنوان کردند که اگر عربستان از عهده جمع‌آوری محترمانه جان باختگان برنمی‌آمد، این کار را به خود پاکستانی‌ها می‌سپرد تا اجساد را محترمانه جمع‌آوری و دفن کنند.

سفیر عربستان بسیار تلاش کرد که اعضای شرکت کننده در این مراسم را قانع کند و فاجعه منا را یک اتفاق جلوه دهد اما تا پایان مراسم اعتراض‌ها همچنان ادامه داشت.

در حالی که چندین روز از فاجعه جانسوز منا و کشته و زخمی شدن بیش از 5 هزار نفر در این رویداد می‌گذرد، دولت پاکستان تاکنون از اعلام واقعی کشته شده‌ها و مفقودین و اطلاع رسانی دقیق در این خصوص خودداری کرده است.

در همین حال، برخی منابع خبری تاکید دارند، تعداد واقعی کشته شدگان پاکستان بسیار بالاست و دولت بنابر ملاحظات سیاسی که با دولت ریاض دارد و همچنین به منظور جلوگیری از تهییج افکار عمومی علیه آل سعود، از اعلام تعداد بالای کشته شده‌ها، ممانعت می‌کند.

2 روز پیش نیز، «شجاعت عظیم» یکی از مقامات سازمان هواپیمایی کشوری پاکستان دستور داد که هیچ یک از رسانه‌های این کشور مجوزی برای پوشش خبری پروازهای حجاج در زمان بازگشت نداشته باشند.

برخی کارشناسان مستقل پاکستانی تاکید دارند، نزدیکی سیاست‌های دولت اسلام آباد و ریاض در سال‌های اخیر جدی‌ترین فرضیه در چرایی عدم اعلام آمار دقیق از فاجعه مناست.

انتهای پیام

دسته بندی خبر روز ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است

جدید ترین اخبار

Top