کارشناس سیاسی روس در گفت‌وگو با فارس:

اشغال «قندوز» با همکاری طالبان کویته و گروه‌های غیرافغانستانی صورت گرفته است

وکیل ملت: به اعتقاد کارشناس سیاسی روس، اشغال «قندوز» و بی‌ثبات سازی مناطق شمالی با همکاری طالبان کویته و گروه‌های غیر افغانستانی صورت گرفته است.

تاریخ انتشار: 8مهر1394|14:52

اشغال «قندوز» با همکاری طالبان کویته و گروه‌های غیرافغانستانی صورت گرفته است
| کد خبر: 21719

«الکساندر کنیازف» کارشناس سیاسی روس در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در دوشنبه، با توجه به اقدامات فعلی طالبان در شمال افغانستان احتمال قرار داشتن این گروه‌ها تحت یک فرماندهی واحد را بعید ندانست.

وی با اشاره به اتفاقات اخیر مناطق شمالی افغانستان، گفت: اقدامات فعال گروه‌های تندرو در ولایت «قندوز» غیرمنتظره نبود زیرا طی ماه‌های گذشته نیز تلاش‌هایی برای اشغال مرکز و مناطقی از این ولایت صورت گرفته بود.

کنیازاف ادامه داد: قندوز با قرار گرفتن در تقاطع 2 بزرگراه عمده، به نقطه مهم تأثیرگذاری بر روی ولایت‌های شرقی «تخار» و «بدخشان» و عملا در انزوا قرار دادن آنها و همچنین بزرگراه قندوز – کابل تبدیل شده است.

کارشناس منطقه افزود: در آستانه حمله طالبان به قندوز نیروهای دولتی افغانستان (به احتمال زیاد طبق توافق قبلی) بدون مقابله ولسوالی (شهرستان) «دند غوری» ولایت «بغلان» به آنها واگذار کردند که در نتیجه بزرگراه قندوز- کابل مسدود شد. همچنین تا دیروز حملاتی بالای مناطقی نظیر «خواجه بهاودین»، «خان آباد» در تخار و «اشکاشم» بدخشان در هم مرزی با تخار نیز صورت گرفته است.

وی گفت: «نورمحمد حکیمی» رئیس پلیس ولایت تخار اعلام کرد که در حال آمادگی جهت دفع حمله طالبان به «تالقان» قرار دارند.

کنیازف با اشاره به آنکه وزارتخانه‌های دفاع و کشور افغانستان از آمادگی خود برای بازپس گرفتن مناطق از دست رفته در مدت یک شبانه روز خبر دادند، گفت: احتمال موفقیت اقدامات نیروهای دولتی جای زیادی برای شک و تردید باقی می‌گذارد چرا که در یک ماه پیش نیروهای تحت فرمان ژنرال «دوستم» ولایت فاریاب را از وجود طالبان «پاکسازی» کرده بودند ولی پس از 3 هفته نه تنها تمام این ولایت تحت کنترل طالبان قرار گرفت بلکه در ولایت‌های «سمنگان» و «بلخ» نیز فعالیت‌های خود را تشدید کردند.

این تحلیلگر مسائل امنیتی منطقه شناسایی ترکیب گروه‌های طالبان در قندوز و همچنین ولایت‌های همسایه تخار و بغلان را مهم دانست و تصریح کرد: تاکنون در قندوز گروه‌های متعدد وابسته به مراکز مختلف فعالیت داشتند که به عنوان مثال می‌توان به حرکت اسلامی ازبکستان، اتحاد جهاد اسلامی، نیروهای طالبان وابسته به شورا کویته و گروه شبکه حقانی، حزب اسلامی حکمتیار (منطقه امام صاحب زادگاه وی است)و دسته‌های مرکب از اتباع ازبکستان، تاجیکستان، قزاقستان، روسیه (چچن) و چین (اویغورها) اشاره کرد.

کنیازف در بخش دیگری از این گفت‌وگو اظهار داشت: با توجه به ابعاد اقدامات فعلی طالبان، بخش قابل توجهی از این گروه‌ها تحت فرماندهی واحد قرار گرفته‌اند و یا حداقل از طرف مرکزی هماهنگ می‌شوند.

وی ادامه داد: در عملیات‌های فعلی شرکت همزمان حرکت اسلامی ازبکستان و اتحاد جهاد اسلامی که بین خود روابط بسیار خصمانه دارند، بعید به نظر می‌رسد. همچنین همکاری حزب اسلامی با سایر گروه‌ها نیز چندان محتمل نخواهد بود، بنابراین به نظر می‌رسد که بی‌ثبات‌سازی قندوز با مدیریت طالبان کویته و مشارکت گروه‌های غیر افغانی صورت گرفته است.

به اعتقاد این کارشناس سیاسی روس، احتمالا مذاکرات دولت کابل با طالبان به بن بست رسیده و طالبان از طریق تشدید فعالیت‌های نظامی می‌خواهند توان و قدرت خود را به نمایش بگذارند. همزمان از راه ناآرام کردن شمال افغانستان هدف ایجاد تاخیر در تحقق پروژه‌های چینی در بخش حمل‌ونقل دنبال می‌شود.

وی ادامه داد: ژنرال «عطا محمد نور» والی ولایت بلخ که در خارج از افغانستان قرار دارد اعلام کرد: نیرو‌های دولتی را از بلخ به قندوز اعزام خواهد کرد اما چنین اقدامی همانند عملیات ژنرال دوستم در فاریاب فقط می‌تواند منجر به موفقیت موقتی شود. چرا که گروه‌های تندرو در بسیاری از موارد از حمایت‌های مردم محلی برخوردارند که به این دلیل موفقیت‌های نظامی نمی‌تواند طولانی مدت باشد.

کارشناس سیاسی روس اضافه کرد: در قندوز ترکیب بسیار پیچیده قومی (ازبک‌ها، تاجیک، پشتون، ترکمن ها وجود دارد.) و معمولا تاجیک‌ها تحت نفوذ رهبران خود قرار دارند پس در میان باقی اقوام ایده‌های تکفیری همیشه قوی بوده و آنها را به ظرفیت مناسب برای جریان افراط تبدیل کرده است.

کنیازف توجه ویژه به جهات عملیات‌های طالبان را لازم خواند و گفت: حمله بالای اشکاشم به معنای تلاش برای مسدود کردن یکی از مسیرهای حمل‌ونقل جایگزین بین بدخشان و پایتخت کشور است. در کل بدخشان به مدت طولانی در انزوا قرار داشت که با بی‌ثبات شدن تخار وضعیت این ولایت به مراتب سنگین‌تر خواهد شد، در خان آباد همیشه تکفیری‌ها از موقعیت قوی برخوردار بودند.

به اعتقاد این کارشناس سیاسی روس، چنانچه حتی قندوز برای مدت زمانی هم آزاد شود باز هم طالبان قادر به فراهم کردن جای پایی در مناطقی خواهند بود که بتوانند روی خطوط اصلی ارتباطاتی در شمال افغانستان تاثیر مستقیم داشته باشند.

وی ادامه داد: اگر طالبان موفق به استقرار در بزرگراه قندوز - کابل در قسمت جنوبی «پلخمری» شوند پس با توجه به ضعف نیروی هوایی کابل، گردنه استراتژیک «سالنگ» برای بلندمدت در معرض تهدید قرار خواهد گرفت. این موضوع به خودی خود تا حد زیادی موجب تضعیف ارتباط بین شمال با مرکز و بروز هرج و مرج بیشتری در تمام مناطق شمالی خواهد شد و زمینه برای آمادگی لازم طالبان جهت حملات بهاری را فراهم خواهد کرد.

کنیازف بر این باور است که استقرار طالبان در قندوز به صورت مستقیم برای تاجیکستان و کشورهای دیگر منطقه تهدید ایجاد نخواهد کرد چرا که «بخش قندوزی» مرز تاجیکستان به صورت مناسب حراست می‌شود.

کارشناس سیاسی روس در پایان افزود: البته مسدود شدن جاده کابل از طریق بندر مرزی «شیرخان» - «پنج» پائین، بر روی معاملات تجاری دوشنبه و کابل تاثیر منفی خواهد داشت اما بی‌ثباتی در بدخشان به دلیل شرایط پیچیده طبیعی و محدودیت امکان حراست لازم، برای تاجیکستان و منطقه خطر به مراتب بیشتری خواهد داشت.

انتهای پیام/

دسته بندی خبر روز ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است

جدید ترین اخبار

Top