یک روز عادی در دادگستری پاریس

| حسین هدایتی | وکیل دادگستری|

وکیل ملت: برای من جالب بود که به‌عنوان یک وکیل دادگستری در سفری که اهداف کاری را تعقیب نمی‌کرد سری هم به دادگستری پاریس بزنم و از نگاه خود که ناخودآگاه «مقایسه کننده» خواهد بود آنچه در سفر به فرانسه و دادگستری این کشور دیده‌ام را به رشته تحریر دربیاورم.

تاریخ انتشار: 17بهمن1395|00:35

 یک روز عادی در دادگستری پاریس
| کد خبر: 217397

ورود به دادگستری در پاریس
از دانشگاه سوربن تا دادگاه راهی نبود حدود چهار دقیقه پیاده‌روی. برای ورود دو مسیر توسط ماموران پلیس مشخص شده بود. مسیر نخست مسیری عادی برای همه افراد ازجمله من بود که در نوبت ورود قرار گرفتم و مسیر دوم برای افرادی بود که پیشتر از دفتر دادگاه (دفترشعبه) وقت ملاقات رزرو کرده یا وکیل دادگستری بودند.


بنابراین در فرانسه هر فردی برای پیگیری پرونده خود پیشتر از طریق تلفن یا اینترنت به دفتر شعبه متصل می‌شود و برای حضور خود وقت قبلی رزرو می‌کند که در این حالت هم در مسیر ورودی مخصوص و بدون نوبت قرار می‌گیرد و هم به راحتی با کارکنان و متصدیان پرونده (به‌جز قاضی که فقط در وقت دادرسی با شما ملاقات خواهد کرد) ارتباط خواهد داشت، البته با توجه به این‌که تمام امور شما اینترنتی و غیرحضوری انجام می‌شود عملا دلیلی برای مراجعه نخواهد بود ولی این محدودیت وجود ندارد.


در هر حال هنگام ورود بدون هرگونه تماس با بدن مراجعان، کیف آنها از دستگاه عبور کرده و پلیس بسیار مودب و با خوشرویی ضمن تشکر از حضور شما و عرض وقت بخیر از شما سوال می‌کند که آیا وسایل ممنوعه مندرج در روی تابلو را همراه ندارید که اگر پاسخ شما منفی باشد، به سادگی عبور می‌کنید.


همچنین قوانین فرانسه به شما اجازه می‌دهد به‌عنوان توریست از دادگستری بازدید کرده و به تعداد دلخواه از هر محلی عکس و فیلم تهیه کنید، به‌جز زمانی که دادگاه مشغول دادرسی است و تهیه عکس در این فقره مخصوص خبرنگاران است و نکته دیگر این‌ است که به محض ورود،  نقشه کل ساختمان با جزییات در اختیار بنده به‌طور رایگان قرار گرفت.


لباس وکلا در پاریس
وکلا بسیار مودب، خوش‌پوش و آراسته به مطالعه مدارک خود می‌پرداختند یا بسیار آهسته با یکدیگر سخن می‌گفتند. آنها لباس مشکی متحدالشکلی برتن داشتند که با دستمال گردن سفید چشم را می‌نواخت و دقیقا همین لباس فرم بر تن قضات، نمایندگان دادستان و منشی دادگاه بود و تفاوتی ملاحظه نکردم.


دفاتر شعب و پاسخگویی راحت
علاوه بر این‌که قاضی دادگاه دارای منش مخصوصی است که در دادرسی و در جایگاه مخصوص خود حضور دارد، هر شعبه متشکل از سه یا چهار کارمند است که در اتاق‌هایی فوق‌العاده تمیز به امور جاری می‌پردازند.
در دفاتر شعب بسته بود و شما اگر وقت قبلی نداشتید موظف بودید زنگ آیفون تصویری پشت در اتاق را فشار دهید و پس از ورود که معمولا هیچ مراجعه‌کننده دیگری هم وجود نداشت، سوال خود را مطرح کنید، بنابراین بنده پس از اقدام بر همین شیوه از کارمند در مورد حجم کار و تعداد همکاران سوال کردم که ایشان بدون وقفه پاسخ دادند.


اتاق دادرسی همچون فیلم‌ها
اتاقی که در آن دادگاه برگزار می‌شد دقیقا مانند فیلم‌ها بود. سقف بلند با حدود پیش‌بینی هشتاد نفر نیمکت، جایگاه مخصوص برای وکلا و نماینده دادستان، منشی، مامور پلیس و تماشاگرانی که اگر دادگاه علنی بود، حق حضور داشتند و ممکن است افرادی چون بنده و البته بسیاری از دانشجویان حقوق حضور یابند. جایگاه قاضی در بالای اتاق و در بهترین قسمت پیش‌بینی شده بود و ایشان فقط هنگام دادرسی وارد دادگاه می‌شوند و ظاهرا در سایر اوقات در اتاق‌های دیگر به مطالعه، استراحت یا اخذ تصمیم قضائی می‌پردازد.


شرکت در یک جلسه دادگاه
 با راهنمایی مامور پلیس جوانی مطلع شدم که در اتاقی در طبقه سوم قرار است ساعت یک و نیم دادگاهی تشکیل شود و ایشان گفتند اگر به‌موقع بیابید، چون دادگاه علنی است می‌توانید حاضر شوید و سپس مطلع شدم که دادگاه مربوط به «خیانت مالی» است که از نظر وی دادگاهی معمولی بود.


پنج دقیقه قبل از ساعت مقرر در بزرگ و بلند دادگاه گشوده شد و ابتدا  منشی دادگاه با لباس مخصوص متحدالشکلی که بر تن وکلا و قضات هم بود، حضور یافت و سه دقیقه قبل از جلسه وکلای طرفین که اولی جوان و دیگری باتجربه و قدیمی‌تر به نظر می‌رسیدند، وارد شدند و پس از عرض ادب، هویت آنها توسط منشی کنترل شد. وکلا با یکدیگر دست ندادند ولی بسیار خوشرو و محترم رفتار کردند.
قاضی دادگاه نیز با اعلام منشی که حضار را به  «قیام کنید»  فراخوانده بود، وارد شد. وقتی به ساعت خود نگاه کردم دقیقا ساعت ١٣:٣٠ بود و حتی ثانیه‌ای تأخیر نداشتند، به همراه وی دو نفر خانم که هر دو لباس فرم موصوف را بر تن داشتند، وارد شدند که یکی نماینده دادستان و دیگری منشی دادرسی بودند .


قاضی به خوبی بر پرونده اشراف داشت
قاضی به محض جلوس، از روی پرونده‌ای که به همراه خود آورده بود، موضوع جلسه را قرائت کرد و وکیل جوان‌تر در جایگاه حاضر شد. رئیس دادگاه اوراقی را از پرونده که مشخص بود قبلا مطالعه کرده است با صدای بلند قرائت کرد و به وکیل جوان گفت که اگر مطلب دیگری ندارید، بروید و سپس وکیل محترم دیگر نیز به همین وصف (به نظر رسید قاضی مختصری از لایحه وکلا را که قبلا تحویل داده بودند، خواند) و هر دو وکیل از صحن دادگاه خارج شده و جلسه دادرسی کمتر از سه دقیقه به طول انجامید و وکلا مجموعا هیچ کلمه‌ای بیان نکردند؛ قاضی دادگاه نیز بلافاصله دادگاه را ترک و منشی به من اعلام کرد که همه چیز تمام است و خارج شدم. درواقع قاضی با مطالعه لایحه وکلا به آنان گفت که کاملا در جریان دفاعیات شما هستم و تصمیم می‌گیرم.


همچنین بنده که تازه راه‌ورسم ورود به اتاق‌های دادگاه و آداب آن را متوجه شده بودم، سریع در دادگاه دیگری که در طبقه پایین‌تر درحال برگزاری بود و تماشاگران زیادی داشت نیز شرکت کردم.
وکلای طرفین که نفر نخست آقایی بلند بالا و دیگری خانمی جوان بود، درحال دادرسی بودند و پس از پایان صحبت‌های آقای وکیل، قاضی دادگاه با نگاه خود از خانم وکیل خواست که ایشان مطالب خود را بیان کنند و ایشان نیز با اشاره به سندی که نزد آقای وکیل بود، مطالب خود را سریع بیان و قاضی بدون هرگونه اظهارنظر فقط گوش داد. سند تحویل قاضی داده شد و ایشان پس از مطالعه اجمالی از منشی خود خواست وقت دیگری تعیین کند. وقت دیگر در کمتر از بیست ثانیه تعیین، اعلام و دادرسی ختم شد و وکلا دادگاه را بدون هرگونه کلام ترک کردند.


ساختمان  دادگستری در پاریس
ساختمان دادگاه بسیار خلوت، آرام و منظم دیده می‌شد. راهروها روشن و بلند بود، وضع آراستگی محیط با مجسمه یا تندیس‌های سنگی بزرگ به نحوی بود که گویی به بازدید موزه رفته‌ایم. هیچ مامور پلیسی دیده نمی‌شد ولی توضیحات امنیتی در تابلوهای راهنما آورده شده بود. سبک معماری ساختمان نیز به سبک قرن نوزدهم و قدیمی ولی بسیار مرتب بود و مراتب در عکس‌های ضمیمه مشخص ست.


ملاقات با یک وکیل
کمتر پیش آمد که یکی از وکلا را ببینم که درحال مطالعه نباشد و درواقع آنها در نوبت انتظار به مطالعه مدارک پرونده می‌پرداختند ولی به‌هرحال با رعایت ادب از یکی از وکلا که درحال رفتن به طبقه بالا بود خواستم باهم حرف بزنیم.


ایشان که بسیار خوب به زبان انگلیسی صحبت می‌کرد، پس از این‌که خودم را همکار ایشان در ایران معرفی کردم، بسیار خوشحال شد و دستش را به منزله ادب جلو آورد و سپس با معرفی بعضی از قسمت‌های دادگاه اعلام کرد که اگر زمان دارید برای آخر هفته تعدادی از همکاران را برای جلسه (به قول خودشان کمیسیون) با حضور من دعوت کند تا امکان تبادل افکار فراهم شود که به‌هرحال میسر نشد.
آنچه بیان شد فقط مشاهدات من بود و به منزله تأیید یا هیجان‌زدگی نیست ولی بسیار واضح است که ادب، نظم و برنامه‌هایی که انسان را به پیشرفت می‌رساند، همواره هیجان‌انگیز و قابل احترام است.

منبع خبر سایت رحا
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top