نقدی بر سخنان استاد کشاورز/ايا هيئت نظارت بي طرف برای نظارت بر كانون وجود دارد ؟

وکیل ملت: استاد عزيز در سايت وكيل ملت در مورخه دوم بهمن 95 فرموديد: (توجه شود اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران متشکل از کانون‌های وکلاست که به اختیار خود برای هماهنگی آن را تشکیل داده‌اند و خود کانون‌ها به اتکای قانون لایحه استقلال تشکیل شده‌اند و می‌شوند. به عبارت دیگر، هر جا 60 وکیل در استانی حضور داشته باشند باید کانون وکلا تشکیل شود و اینک 25 کانون داریم و فقط استان‌های کهگیلویه و بویراحمد، سمنان، هرمزگان، سیستان و بلوچستان باقی مانده‌اند که وابسته به کانون‌های دیگر هستند اما شرط تشکیل کانون در همه آنها وجود دارد.)

تاریخ انتشار: 24بهمن1395|11:53

نقدی بر سخنان استاد کشاورز/ايا هيئت نظارت بي طرف برای نظارت بر كانون وجود دارد ؟
| کد خبر: 218532

اولا بحث استقلال كه فرموديد ايجاد شبهه ميكنه چرا كه اگر وجود استقلال بدون نظارت  هيئتي خارج از كانون باشد فساد آور است  پس وجود هيئت نظارت بي طرف لازمه هر استقلال پاك است و لايحه استقلال به تنهايي كافي نيست .

 

 

 توضيح دهيد ايا هيئت نظارت بي طرف برای نظارت بر كانون وجود دارد ؟

همانطور كه مستحضر هستيد در در رابطه با تعداد پزشك در اساسنامه عضويت در هر سال را  حدود7500 نفر اعلام نموده  در مقايسه با كانون وكلا كه امسال  در كل كشور 1500 نفر اصلا قابل مقايسه نيست .. هر چند كه پزشكان محترم بدون آزمون پروانه  مطب را كسب ميكنند ولي متاسفانه گذشتن از سد آزمون به صورتي نا ممكن شده . در رابطه با نظام پزشكي هيچ محدوديتي در رابطه اشباع و عدم اشباع بازار ندارد ... ولي لايحه استقلال باعث شده كه تصميم بگيريد كه بازار را به نفع صنفخود به كنترل در بياوريد .

 

 

در قسمتي ديگر فرموديد : تعداد جذب هر سال تابعی است از آمارهایی که در اختیار مقامات قضایی است و همین طور چارت هر استان از نظر قضایی که تعیین می‌کند چند وکیل جدید برای آن استان موردنیاز است .  چرا در قوه قضاييه ميليونها پرونده رسيدگي نشده داريم ؟ بيشتر از نيمي از پرونده هاي موجود در دادگاهها فاقد وكيل هستند ... اين نشان از ضعف كانون هست كه وكلاي محترم بايد بنشينند تا موكل به وكيل رجوع كنه و وكيل محترم هم هر مبلغي به موكل بگويد موكل اجبارا براي رهايي خود بايد بپردازد ..به همين دليل است كه نيمي از پرونده ها فاقد وكيل است چرا كه توان پرداخت هزينه وكيل را ندارند ...

 

وضعيت وكيل تسخيري هم كه خود دقيقا واقفيد نيازي به توضيح نيست ... اگر لايحه استقلال را نيك پنداريم كانون وكلا بايد هر روزه طرح هاي جديد به اعضا پيشنهاد كند...چرا طرح وكيل خانواده را اجرا نمي كنيد .. چرا پيگير اين طرح خوب نيستيد ...

 

چرا كه به تعداد خانوار در ايران طبق سايت امار امسال حدود 25 مليون خانوار در ميهن عزيزمان هست . حال اگر هر 50 خانواده يك وكيل ملزم به ارائه خدمات باشد حدود 500000 وكيل نياز داريم ... وكلا ماهانه يا سالانه مبلغي  از خانواده ها ميگيرد و در طول سال هم اگر پرونده اي از موكل ديگري هم به او رسيد قبول كند .... اكنون تا رسيدن به 500  هزاروكيل راه درازي در پيش است يقينا هر سال با افزايش خانوار نياز به وكيل بيشتر هم خواهيم داشت / .يقينا ديگر هيچ پرونده ايي  معطل نمي ماند و از طرف ديگر کسی نسبت به پرداخت هزينه حداقلی شانه خالي نمي كند .. و مهمتر از همه تقسيم ثروت بين وكلا به صورت عادلانه صورت ميگيرد .به جرات ميگويم 90 درصد وكلاي محترم هم موافق چنين طرحي هستند . چرا چنين تصميمي اتخاذ نمي كنيد ...

 

 

آيا اين  شبهه نيست كه به انحصار عده ايي لطمه ميزند ؟

در جایی فرمودید که قضات محترم و کارشناسان حقوقی بازنشسته هم بعد از بازنشستگی وکیل می شوند و جا را برای جوانان تنگ می کنند انصافا این جای نگرانی است که از خدمات افراد باسابقه مردم ایران محروم شوند مگر کانون شما ادعای استقلال ندارد و نمی گویید که وکلای ما بهترینها هستند پس وقتی بهترینید نگران چه هستید چون قاعده کلی این است بهترینها از رقابت نمی ترسند آیا قهرمان کشتی مثلا وزن 75 کیلو در کشور باید از کشتی گرفتن با یک جوان عادی 75 کیلویی باید نگران باشد ؟ چرا هیچ پاسخی به این امر نمی دهید که آیا مسئولان تعیین ظرفیت وکالت در حال و آینده در امر وکالت ذینفعند یا خیر؟ نکند از پاسخ به این سوال نگرانید.

 

 

در قسمتي ديگر فرموديد قريب430  دانشگاه حقوق هست ؟ چرا خود كانون اقدام به افتتاح  دانشكده علمي كاربردي كرديد اگر خود مخالف  خروجي فارغ التحصيل رشته حقوق هستيد ؟  جالب تر از اينكه جديدا اعلام كرديد عده ايي از فارغ التحصيلان براي شركت در ازمون 96 بايد 30 واحد از دروس را مجددا با پرداخت شهريه عليرغم پاس كردن واحد ها و گرفتن نمره و حتي گرفتن مدرك مجددا ان  30 واحد را بايد بگذرانند ... مدرك هم موجود هست .ايا اين نشان از ضعف سيستمي نيست كه شما مقام ارشد آن هستيد ؟

 

 

در قسمتي ديگر فرموديد : بدیهی است این دانشکده‌ها جوانان را 4 سال سرگرم نگه می‌دارند و پدران و مادران دانشجویان نیز در محاورات می‌گویند فرزندمان دانشجوست و گاهی هم می‌گویند درس وکالت می‌خواند. اما این وضعیت فقط 4 سال به طول می‌انجامد و بعد از آن همین گرفتاری‌هایی مطرح می‌شود که هم‌اکنون شده و کاملا هم قابل درک است اما کانون‌های وکلا هیچ تقصیری در این میان ندارد.... ايا خود كانون با تاسيس دانشكده علمي كاربردي در خ هفت تير اين عمل را انجام نداديد ... ايا جوانان را 4 سال سرگرم نكرديد و شهريه و سود نگرفتيد .دانشكده شما كه  تدريس مجدد 30 واحد كه در قسمت قبل توضيح دادم كه 5 سال سرگرم كرديد ؟  توضيح دهيد چرا اين اتفاق افتاده و چرا فارغ التحصيلان دوباره بعد از اتمام سر كلاس درس بنشينند و شهريه بدهند ؟ چون آزمون بي منطق در راه هست ؟

 

در قسمتي ديگر فرموديد ؟ ( موسسات حقوقی علی‌القاعده باید به هر حال مشکلات افرادی را که به آنها مراجعه می‌کنند حل کنند که معمولا نمی‌کنند و بدیهی است که کانون‌های وکلا در زمینه اقدامات این موسسات و وابستگان آنها و به طور کلی کسانی که عضو کانون وکلا نباشند هیچ مسئولیتی ندارد. ) خوب است كه ميدانيد و موسسات حقوقي را از خود نمي دانيد .. ولي خوب مي دانيد كه در اين موسسات چه ميگذرد . همين استقلال و تصميم گيري هاي نادرست و نا بجا  براي سهميه بندي و ازمون وكلا هست كه ميداني براي رقابت آزاد باز می کند .اگر ازموني نبود و تعداد وکیل کافی بود ادامه کار این موسسات اصلا برای موسسان آن صرفه اقتصادی نداشت و موسسات به كار اصلي خود یعنی اشاعه فرهنگي عدالت اسلامي ميپرداختند پس قبول کنید سیاست انحصارگرایانه کانون شما باعث رشد موسسات حقوقی است چون مدیران این موسسات با توجه به نیاز بازار به کار حقوقی مشغولند مثل اینکه باب شده که کانون همه چیز را برای صنف خود بخواهد در صورتیکه از قدیم گفته اند که آنچه برای خود نمی پسندی برای دیگران نپسند.

جناب اقاي كشاورز استاد عزيز ؟

 

 

در قسمتي ديگر فرموديد :

بسیاری بر این عقیده‌اند که وکلا پولدارند و همین امر یکی از دلایل گرایش به رشته حقوق است. به گمان من این شایعات مصداق همان بوی کباب است. واقعیت این است که همچنان که بنده بارها در مقاطع مختلف زمانی در جلسات گوناگون صریحا گفته ام هیچ کس از طریق وکالت نمی تواند «پولدار» شود.

 

 

بله شما فرمودید که حاضرم از خود من شروع شود و لیست اموالم را منتشر کنم بسم الله چرا این کار را نمی کنید لطفا فهرستي از اموال خود و 100 نفر از وکلای برتر را افشا كنيد ؟  لطفا اصل 49 قانون اساسي  را سریعا در مورد وکلای کانون اجرایی کنید فقط یادتان باشد قبلا این اموال را به نام ......... نکرده باشند بگذارید که جوانان ما بدانند که میانگین درآمد وکلای شما برابر یا کمتر از میانگین درآمد اعضای هیات علمی یا دکترهای شاغل در آموزش و پرورش یا نیروهای ارزشمند نظامی انتظامی یا امنیتی بیشتر نیست تا سخنانتان را باور کنیم اصلی در کشورهای پیشرفته است که نباید درآمد امور خدماتی بیشتر از درآمد تولیدکنندگان باشد. آیا میانگین درآمدتان از میانگین درآمد مهندسان کمتر است؟

 

 

منتها النهایه خواهش می کنم این امکان هم باشد که ما روی افراد مختلفی انگشت بگذاریم و بخواهیم پاسخ دهند از کجا آورده‌اند به هر حال بارها گفته‌ام وکلا همان گروهی هستند که بیرونشان دیگران و درونشان خودشان را می کشد. اين افرادي كه شما ميفرماييد انگشت شمار نيستند بلكه  بسيار و بسيارند به گونه ای که شهره عام و خاصند و براحتی آب خوردن قابل اثبات.

 

 

در انتها عرض ميكنم كه استاد گرامي شما وكيل و استاد حاذقي هستید كه علم شما در امر حقوق بر كسي پوشيده نيست ولی اگر مهارت در مديريتتان هم مانند مهارت در امر حقوق بود الان فارغ التحصيل بي كار و مسافر كشي در میان فارغ التحصیلان رشته حقوق در حداقل بود نه اینکه یکی از بالاترین بی کاران کشور در رشته حقوق باشد که دارای شغل آزاد وکالت است با مدیریت صحیح و جلوگیری از انحصار در وکالت الان همه فارغ التحصيلان حقوق در کار وکالت با حداقل حق الوکاله  به نفع مردم ایران مشغول بودند و اينقدر آه و ناله پشت سرتان نبود .....بدانيد كه اه مظلوم روزي گريبان  بانيان و مصببین اين مشكل را خواهد گرفت .....

 

فارغ التحصيل رشته حقوق دانشگاه شيراز

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 5

بهرام دادخواه .نويسنده
|
24بهمن ماه 1395
0
4
استاد گرامي لطفا پاسخ گو باشيد
امیر
|
25بهمن ماه 1395
0
3
ایشان پاسخشان را در شکست کانون وکلا از افکار عمومی در صدا و سیما گرفتند
رحیم
|
28بهمن ماه 1395
0
1
• آیا ما اشتباه می کنیم که می گوییم گناه ما چیست که اعتقاد داریم وکالت شغلی آزاد است و حق الوکاله خود را مستقیما از مردم می گیرد پس اجازه دهید این مردم باشند در یک بازار رقابتی کامل انتخاب کنند به چه وکیلی مراجعه کنند؟
• آیا ما اشتباه می کنیم که می گوییم با افزایش وکیل حق الوکاله ها به نفع مردم تقلیل می یابد و این امری نیک است تا مردم ایران با حداقل هزینه به وکیل دسترسی داشته باشند.
• آیا ما اشتباه می کنیم که می گوییم احراز صلاحیت علمی با روش تستی و با حداقل ظرفیت اشتباه است و برای اثبات گفته هایمان وقتی شما مسئولان کانون را به شرکت افتخاری مجدد در آزمون وکالت دعوت می کنیم سکوت می کنید مگر شما سالیان زیادی تجربه و یا سواد حقوقی عالی ندارید پس چرا نگران شرکت مجدد و افتخاری در آزمون مورد اعتقاد خودتان هستید.
• آیا ما اشتباه می کنیم که شما می گویید وکلای کانون بهترینند پس اگر بهترینند نباید مخالف افزایش ده ها هزار نفر به جمع وکلا شوید و یا نگران ورود بی سوادان و وکلای چینی به زعم شما در حرفه آزاد وکالت باشید پس حتما شعار بهترین را برای ...... مطرح می کنید و خودتان هم به آن اعتقاد ندارید چون بهترین ها هرگز از رقابت با وکلای بی سواد نگران نخواهند بود.
• آیا ما اشتباه می کنیم که می گوییم شان وکالت را باید مردم با عملکرد خوبمان به آن معتقد باشند و مشک آن است که خود ببوید نه آنکه عطار بگوید.
• آیا ما اشتباه می کنیم که دولت را درک می کنیم که نتواند از محل بودجه بیت المال ما را به کار گیرد و بعضی از ما حاضر است حتی با هزینه شخصی کارآموز وکالت شویم آنهم در شغل آزادی که حق مسلم هر فارغ التحصیل رشته حقوق است.
• آیا ما اشتباه می کنیم که می گوییم لحظات عمرانسانها گرانبها وغیر قابل برگشت است و نباید در کشورمان در خصوص پذیرش وکیل اینگونه سخت گیری نامعقول به ما تحمیل شود.
• آیا ما اشتباه می کنیم که از مسئولان تشکر می کنیم که با افزایش تعداد تحصیلکرده ها در رشته حقوق یا سایر رشته ها معنویات و سطح علمی ما فارغ التحصیلان را بالا برده اند پس زیبنده نیست کانون وکلا نگران افزایش تعداد فارغ التحصیلان رشته حقوق باشد چون پیکره درخت حقوقی ایران قطورتر و پربارتر می شود.
• آیا ما اشتباه می کنیم که حاضریم در صورت تسریع به اشتغال در امر وکالت با حداقل حق الوکاله به مردم ایران خدمات حقوقی ارائه کنیم.
• آیا ما اشتباه می کنیم که با استقلال وکلا صد درصد موافقیم ولی می گوییم استقلال وکلا نباید بهانه ای برای انحصار گرایی شود یا استقلال بهانه ای برای گرفتن حق الوکاله حداکثری از مردم به علت تن در ندادن حرفه مان در یک بازار رقابتی کامل شود.
• آیا ما اشتباه می کنیم که هیچ صنف یا گروهی را برتر و ارزشمندتر از همدیگر نمی دانیم و برتری را بنا به آموخته های قرآن مجید به داشتن تقوای بیشتر و خدمت بهینه با حداقل هزینه به مردم ایران می دانیم.
• آیا ما اشتباه می کنیم که هدفمان از حرفه وکالت داشتن یک زندگی شرافتمندانه با حداقل دریافتی است و معتقد به برتری جویی و زندگی اشرافی نیستیم و اگر هم نتوانستیم در بازار رقابتی وکالت موفق شویم دنبال شغل دیگری خواهیم رفت بدون اینکه نگران افزایش رقیب کاری باشیم.
• آیا ما اشتباه می کنیم که در مناظره دیدیم افکار عمومی و اکثر مسئولین با ما موافقند حتی سخنگوی محترم قوه قضائیه موافق ماست ما دوستدار برادری و برابری و کار در یک بازار رقابتی کاملیم مگر اشکالی دارد؟ پس بیایید دست یکدیگر را صمیمانه بفشاریم و با تنگ نظری مانع اشتغال حداکثری فارع التحصیلان بی کار رشته حقوق در کسب و کار آزاد وکالت نشویم.
به وجدان خود و یا به برتری ما در نزد افکار عمومی مراجعه کنید و انصافا بگویید ما در اشتباهیم یا شما؟
مژگان بهرامپور
|
2اسفند ماه 1395
0
0
واقعا بی عدالتیه...لطفا پاسخ گو باشین..این حق ماست..
مزگان بهرامپور
|
2اسفند ماه 1395
0
0
تا کیباید این بی عدالتی رو تحمل کرد.این حق ماست .مسول گرامی لطفا پاسخگو باشین

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top