تحولات موج جدید موسیقی ‍‍پاپ ایران

وکیل ملت: حالا رسانه ملی هم همنوا با عشّاق می خواند و همرنگ عموم مردمی می شود که دوست دارند در بهاری عاشقانه بخوانند: دستم تو دست یاره قلبم چه بی قراره

تاریخ انتشار: 27اسفند1395|01:09

 تحولات موج جدید موسیقی ‍‍پاپ ایران
| کد خبر: 223328


دستم تو دست یاره            قلبم چه بی قراره
به به، به به چی می شه امشب             بارون اگر بباره
        چه شاعرانه یه چتر خیس و         
          دریا کنار  و  پرسه های عاشقانه
زل می زنم به               چشمای مستت
سر روی شونه ت میگذارم بی بهانه
می خوامت خانومم                 با عشقت آرومم


از نیمه دوم دهه هفتاد که موج جدید موسیقی ‍‍پاپ با خواننده هایی مثل خشایار اعتمادی و شادمهر عقیلی شروع شده بود، در توجیه محتوای عاشقانه در بعضی ترانه ها، اینطور عنوان میشد که این اشعار با نیت عشق الهی یا به عشق امام زمان یا سایر ائمه سروده و خوانده می شود. در همین جهت، یکی از خطوط قرمز این ترانه ها بردن اسم دختر در ترانه ها بود. علاوه بر این حتی کلمه «دختر» هم نباید در متن ترانه ها می‌آمد. علاوه بر اینکه ترانه‌ها اسم دختر نداشت، جزئیات روابط عاشقانه هم در آنها نمی آمد. چرا که توصیف رابطه عاشقانه و حالات دلبر و دلداده خود به خود روشن می کرد که ترانه ها، نه برای خداوند یا امام زمان، بلکه برای دختری است که پسری عاشقش شده و برایش خوانده است.


شرایط و چارچوبهای یادشده این را هم تضمین می کرد که ترانه های پاپ بتواند از رادیو یا تلویزیون – با روکشی از گل و بلبل و گاهی تصویر خواننده و البته بدون نشان دادن ساز- پخش شود.

بعد از سالها، تحولات فرهنگی و ارزشی در سطح جامعه، رادیو و تلویزیون ملی را هم به اجبار به سمت بعضی اصلاحات در شکل و محتوای برنامه ها سوق داده است. چالش رسانه ملی در این مورد به خصوص در پوشش و نحوه رفتار زنان در زندگی خصوصی از یک سو و نحوه پخش موسیقی از سوی دیگر است.


نسخه اخیر این تغییراتِ اجباری که تحولات فرهنگیِ جامعه به رسانه ملی تحمیل کرده در موسیقی های مختلف قابل تشخیص است. متن ترانه ای که ابتدای این یادداشت آمد، نمونه خوبی از این ترانه های پاپ به نام چتر خیس و خوانندگی حامد همایون است و فعلاً بیشتر از رادیو شنیده می شود.

صدا و سیمای ملی در آستانه سال نو و جشنهای نوروز آماده می شود تا با یارانی که دستشان در دست هم است همنوا شود، بلکه کمی بتواند دل بینندگان و شنوندگان ایرانی را به دست آورد تا حداقل بخشی از وقت شان را به جای ماهواره در اختیار رسانه ملی قرار دهند.


حالا رسانه ملی هم همنوا با عشّاق می خواند و همرنگ عموم مردمی می شود که دوست دارند در بهاری عاشقانه بخوانند:
دستم تو دست یاره
قلبم چه بی قراره

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top