ماجرای مخالفت شریعتمداری با برجام و سوارشدن بر هواپیمای محصول برجام

محمد جواد روح

وکیل ملت: دکتر محمد فاضلی، عضو هیات علمی دانشگاه شهيدبهشتی، در یادداشتی تلگرامی نوشت:ویدئویی کوتاه از سوار شدن آقای حسین شریعتمداری مدیر مسئول روزنامه کیهان به هواپیمای ایرباس جدید ایران ایر و سفر ایشان به مشهد منتشر شده است.

تاریخ انتشار: 27اسفند1395|14:54

ماجرای مخالفت شریعتمداری با برجام و سوارشدن بر هواپیمای محصول برجام
| کد خبر: 223336

 اغلب آنها که این ویدئو را به اشتراک گذارده‌اند یا درباره‌اش نوشته‌اند، از منظر نوعی مچ‌گیری به آن نگریسته‌اند و بیشتر خواسته‌اند نشان دهند شریعتمداری که مخالف سرسخت برجام بوده و هست، از هواپیمایی که محصول برجام است، بهره می‌گیرد و هیچ به روی خود نمی‌آورد.

 من اما معتقدم باید از زاویه‌ای دیگر به این ویدئو نگریست و برداشتی دیگر داشت.

 آن برداشت دیگر که از آن سخن می‌گویم در تمایز میان تحریم و برجام و کارکردهای آن‌ها نهفته است. بزرگ‌ترین کارکرد تحریم‌ها ایجاد جدایی و فصل بود و هست.

 تحریم‌ها فاصله بودند میان ما و جهان، و در میان ما ایرانیان نیز خط فصل و جدایی می‌کشیدند: جدایی میان آن‌ها که از تحریم سود می‌بردند و آنها که خسارت نصیب‌شان می‌شد. تحریم ذاتا تبعیض‌آمیز و خط فاصله است.

 برجام اما از جنس وصل کردن است، وصل کردن ما و جهان، و وصل کردن ما و حتی مخالفان برجام و از جمله جناب شریعتمداری؛ ما همه با هم سوار هواپیمایی می‌شویم که محصول برجام است؛ از امنیتی بهره می‌بریم که تحت تأثیر برجام است؛ از پول فروش نفتی سود می‌بریم که نتیجه برجام است. برجام میان ما خط نکشیده است.

 حسین شریعتمداری هم می‌تواند سوار هواپیمایی بشود که در نتیجه برجام در آسمان این کشور پرواز می‌کند.

 مساله مهم‌تر اصلا این است که برجام اگر می‌خواهد ماندگار باشد، باید نه فقط بازی برد-برد میان ایران و قدرت‌های جهانی، بلکه بازی برد-برد میان ایرانیان باشد. برجام وقتی ماندگار می‌شود که مواهبش بدون خط فصل، بدون تبعیض، نصیب همه ایرانیان شود.

 راهبرد دولت باید همگانی کردن مزایای برجام باشد، و هواپیما جدید نمونه خوبی از این بازی برد-برد است. مخالفان برجام هم حق دارند هواپیمای ایمن سوار شوند و با خیال راحت مسافرت کنند. منافع برجام اگر به همه برسد، به هم وصل می‌شویم.

 برجام باید مصداق بیتی از مولانا باشد: "ما برای وصل کردن آمدیم/ نی برای فصل کردن آمدیم". همگانی کردن منافع برجام، راهی برای ماندگاری خود برجام و منطق پشتیبان آن است.

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 1

مهدی
|
30اسفند ماه 1395
1
0
درود بر روحانی و ظریف.

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top