برملا شدن فساد سیستماتیک در سال ۹۵

نعمت احمدی*

وکیل ملت: مسائل حقوقی دو جنبه دارند. بخشی قانونگذاری است که به قوانین موجود و لوایح در دست تهیه اشاره دارد و بخش دیگر آن محاکم است. ما در بخش محاکم سال بسیار پرتلاطمی را پشت سر گذاشتیم، به این معنا که در تاریخ عدلیه به این اندازه موضوعات بحث‌برانگیز در حوزه فساد اقتصادی نداشتیم.

تاریخ انتشار: 28اسفند1395|14:53

برملا شدن فساد سیستماتیک در سال ۹۵
| کد خبر: 223431

 گزارش وزیر کشور در حوزه آسیب‌های اجتماعی که تقدیم مقام معظم رهبری شد و همچنین در صحن علنی مجلس خواندند، به لحاظ وسیع بودن موضوعات، زنگ خطری بود که باید به آن توجه کرد. در سال ۹۵ تقابلی در بخش فساد اقتصادی بین دولت به عنوان قوه مجریه و بخشی از اصولگرایان که خیز انتخاباتی برای سال ۹۶ برداشتند، درگرفت.

بحث حقوق‌های نجومی پیش آمد و برخی بر این طبل کوبیدند، در صورتی که عدد مدیرانی که حقوق نجومی گرفته‌اند، سه رقمی نبود و حقوق‌های نجومی حربه‌ای برای برخورد با دولت شد، اما این خیر را نیز داشت که مجلس ورود کرد و سقفی برای حقوق‌ها در نظر گرفت. از طرفی بحث املاک نجومی پیش آمد و کسانی که در رابطه با حقوق‌های نجومی سر و صدا داشتند، در پی درز گرفتن املاک نجومی بودند.

حال آنکه از نظر حقوقی، بحث املاک نجومی «دارا شدن من غیر حق» است. از طرفی پرونده فساد در بخش‌های مختلف بانکی زیاد داشتیم؛ از صندوق ذخیره فرهنگیان گرفته تا بانک‌های مختلف که منجر به دستگیری چند نفر شد.

چنین مسائلی نشان داد آنچه مردم از نظر فساد سیستماتیک در جریان آن قرار می‌گیرند، در واقع نوک کوه یخ است و این در بستر سیستم اداری ما وجود دارد و افراد با تکیه بر پست‌های خود، اکثر منابع مالی را من‌غیرحق به سمت خود هدایت می‌کنند.

سال گذشته، سال برملا شدن فساد سیستماتیک در نظام بانکی، اداری و خیلی از جاهایی بود که مردم می‌شنیدند، می‌دانستند و زمزمه می‌کردند، اما عیان نمی‌شد که از این جنبه، سال ۹۵ را خاص می‌کند. حقوق شهروندی نیز تا از قوه به فعل درآید، نیاز به یک هم‌گرایی، همسویی و همدلی دارد که این موارد در حال حاضر در مجموعه‌های مختلف حس نمی‌شود؛ یک متن حقوقی پالایش‌شده‌ای است که بخش‌های عمده‌ای از آن در قوانین موجود ما وجود دارد.

بخش‌هایی از آن هم آرزوها و امیالی است که دکتر روحانی به عنوان یک حقوقدان داشته است و تا از قوه به فعل درآید، راه دور و درازی در پیش داریم.

* وکیل دادگستری

دسته بندی با وکلا , حقوقی , سیاسی ++ ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 3

رحیم
|
29اسفند ماه 1395
0
1
کاش ایشان به فساد سیستماتیک و انحصارگرایی در کانون وکلا و وکلای نجومی نیز اشاره می کرد و اینکه ششصدهزار فارغالتحصیل بی کار رشته حقوق که کانون مانع اشتغال این عزیزان در شغل ازاد است اشاره می کرد کاش هر صنفی اول خودش را اصلاح می کرد بعد ادعای اصلاح صنوف دیگر را داشت متأسفانه کانون وکلا الان بزرگترین فساد سیستماتیک را در کشور از آن خود کرده است
جمیل
|
29اسفند ماه 1395
0
0
سلام لقای احمدی شما که بار خود را به قیمت ظلم به ششصدهزار فارغالتحصیل بی کار رشته حقوق توسط کانون وکلا بسته اید چرا از ظلم کانون چیزی نمی نویسید
نیما
|
30اسفند ماه 1395
0
0
متاسفانه از فساد می گویند ولی از استثمار مردم ایران به دلیل اینکه نمی گذارند وکیل زیاد شود چیزی نمی گویند

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top