درباره تحرکات جدید احمدی‌نژاد

سهند ایرانمهر

وکیل ملت: ویدئوی جدید احمدی‌نژاد که در آن از بقایی اعلام حمایت کرده است حاوی چند نکته مهم است.

تاریخ انتشار: 30اسفند1395|23:12

درباره تحرکات جدید احمدی‌نژاد
| کد خبر: 223606

نکته اول اینکه احمدی نژاد حق دارد از هرکسی که می‌خواهد حمایت کند اما اصرار عجیب چند وقت پیش او مبنی بر اینکه « از هیچکس حمایت نخواهم کرد» نشان داد که او رفتارهای معمول سیاسی را نیز با چاشنی  دروغ پیش می‌برد.


نکته دوم: توصیه به احمدی‌نژاد، توصیه به عدم حضور با هدف جلوگیری از دوقطبی بود. هم آن توصیه فاش بیان شد که جایی برای شک و شبهه نماند و هم مراد از آن دوقطبی، احمدی‌نژاد اما در ویدیوی حمایت از بقایی می‌گوید که حضور بقایی برای آن است که فضای پولاریزه اصلاح‌طلب- اصولگرا را از بین ببرد.


قضاوت در مورد خوب یابد بودن این رفتار هدف این نوشته نیست اما این رفتار احمدی‌نژاد نشان می‌دهد که او نه تنها توصیه‌پذیر نیست بلکه تعریف خاص خود را از مفهوم « دوقطبی» دارد. این احساس استقلال و تفسیر به رای همان چیزی است که پیش از این در تعبیر فقهی و سیاسی اصولگرایان تعبیر « عدم التزام به ولایت» می‌شد.

اکنون احمدی‌نژاد مصداق همان عدم تمکین  است چراکه دستکم همه ما می‌دانیم که مراد از عدم‌حضور او چه بوده است و‌مثلثی که وی تشکیل داده است، نقطه مقابل کدام توصیه است. اگر اصولگرایان به این تخطی احمدی‌نژاد اذعان داشته باشند، هم ایشان و‌هم مراجع فکری اصولگرا که هر بار داعیه شناسایی اصلح دارند و راوی توصیه بزرگان در خواب و رویایند، باید بپذیرند که سنجه‌ی ولایت‌شناسی ایشان نیز دچار مشکلات عدیده ای است و‌التزام به قواعد بازی حکم می‌کند که دستکم منبعد « التزام به ولایت» را دستاویز خود برای تایید نامزد مورد اجماع یا رد رقیب نکنند .


نکته سوم: صدا و سیما به الگوی یادآوری احمدی‌نژاد برای بازنمایی اشتباهات جریان حامی او عنوان « دره عمیق» داده و در برنامه‌های خود مدام آن را به عنوان حربه انتخاباتی معرفی می‌کند. این دره عمیق اما واقعا وجود دارد و اصولگرایان بیش از هرکس دیگری متوجه آن شده‌اند.


وضعیت بغرنج اصولگرایانی که برخلاف انتخابات ریاست جمهوری، اختلافشان پیش از مشخص شدن نامزدها بروز کرده است، چنان است که با وجود اینکه بسیاری از قطعیت ردصلاحیت بقایی سخن می‌گویند، نمی‌توان حکم به چنین امر محتومی داد.

اگرچه فعالیت سیاسی حق هر شهروند ایرانی است اما در فضایی که نگاه‌جدی حاکمیت به محمدخاتمی را از ممنوعیت‌های متعدد او‌می‌توان فهمید، این تصور که احمدی‌نژاد و تیم او با منعی جدی روبرو شده‌اند اما تا این حد آزادی عمل دارند، کمی قابل تامل است. این آزادی عمل که تا این لحظه عملن آن دوقطبی مورد نگرانی را در سطوح‌پایین جامعه شکل داده است وقتی در کنار سرگردانی عمیق اصولگرایان قرار می‌گیرد، سبب می‌شود که با وجود بعید بودن مراجعه دوباره آنان به احمدی‌نژاد، جریان وی را به شکل مطلق از نقشه انتخابات آتی پاک نکنیم.

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 4

دبل
|
1فروردين ماه 1396
1
0
چرت ن
/وک
|
1فروردين ماه 1396
0
4
اگر کسی از اصلاح طلب ها این گونه دستور رهبری را دور می زد چه غوغایی به پا می کردید
سهند
|
3فروردين ماه 1396
0
3
این احمدی نزاد داستانی هست برای خودش مانند داستان اختلاسگران هزارها میلیاردی...مردم میفهمند جمع کنید این خاله زنک بازیها را . منتسب نمودن مشکلات کشور هم به دشمن و عده ای خاص دیگر منسوخ و نخ نما شده.
علی
|
7فروردين ماه 1396
0
0
قشنگ معلومه احمدی نژاد منظورش کیه...چطور ایشون فتنه گر نیست اما خاتمی ادم بدیه

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top