همسایۀ مهربان ما، خانۀ جدیدی خرید و قرار شد که از آنجا بروند. مدتی بعد از رفتنشان ، خانوادۀ جدیدی به آن خانه آمدند. برخلاف ساکنینِ قبلیِ آن خانه، پنج برادر اخمو و بداخلاق و قلچماق همسایه جدیدمان شده بودند.

این خانوادۀ جدید با اهل محل معاشرت نمی کردند و اهل سلام  علیک نبودند. اما چیزی که در مورد این خانوادۀ بداخلاق عجیب بود اینکه هر از گاهی به یکباره صدای دعوا و کتک کاری از خانۀ آنها بلند می شد و برادرها را می دیدی که در وسط کوچه با هم به کتک کاری سختی مشغول هستند و مادر بیچاره هم آن وسط با فریاد خواستار پایان آن اوضاع بود. در همان عالم کودکی این مفهوم به ذهن می رسید که این خانواده، نه با خود سازگاری دارند و نه با اهل محل.
اگر با اهل محل سلام و علیک نمی کردند ولی در میان خود مهربان بودند امر قابل درکی بود ، ولی این چنین احوالِ زشتی حتی برای بینندۀ کودک هم ، باعث تاسف بود.

دو- رجب طیب اردوغان در یکی از سخنرانی های اخیر ایران را متهم کرده که می خواهد جایِ داعش را در منطقه بگیرد (!) و ادعا کرده که ایران در حال تلاش برای تسلط بر خاورمیانه است. اردوغان چند روز پیش (11 مارس) هلند را فاشیست و نازی خواند . مدتی قبل تر، مقامات آلمان را به دلیلِ لغوِ تجمع‌هایِ انتخاباتی ترک تبارهای آلمان، به داشتن « رفتاری مانند نازی‌ها» متهم کرده بود. روز 12 مارس گفت فاشیسم در اروپا زنده است.

کسی که این گونه ناسزا و کف بر دهان دارد همزمان صدهزار شهروند خودش را، بله صدهزار معلم و قاضی و پلیس و استاد دانشگاه و... را به بهانه کودتا تصفیه حساب و بیکار کرده که بروند خانه بنشینند چون که به حزب متبوعِ او و اندیشۀ او، باور ندارند. بله! اینها در حالی است که اردوغان همزمان با این دشنام گویی به همسایگان، اروپاییان و دیگران ، در خانوادۀ خودش و با شهروندان خود ترکیه، به کتک کاری سختی مشغول است. حکایت اردوغان امروز حکایت آن همسایه و آن برادران تلخ رفتار انتهای کوچه است که نه به همسایه ها احترامی می گذارند و نه با خودشان ، سازگاری دارند.

🔷سه – باید مراقب اردوغانِ درون بود. هر لحظه که دیدیم با نزدیکانمان به مهر رفتار نمی کنیم و با غیرنزدیکان هم فقط از سرِ انتقاد و تُندگویی در تعامل هستیم باید بدانیم اردوغانِ درونمان سخت بیدار است. سخت فعال است. اگر یک شرکت پیمانکاری دارید که هم به کارفرما دشنام می دهد و هم در میانِ خودِ هیات مدیره اش درگیری های بی پایان است، باید دانست که این شرکت در سبیل آن برادران قلچماق دیروز یا اردوغان امروز ، گام می زند.

پدری که با عموی خانواده قهر است و فرزندان خانواده را هم کتک می زند باید فکری برای اردوغانِ درونش بکند. فرقی نمی کند در ترکیه باشد یا پاکستان یا اردون یا ... هر فرد یا سیستمی که شدیداً منتقد دیگران است و همزمان با خویشان خود هم به مشتِ آهنین سخن می گوید ، رجب طیب اردوغان است.
 

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top