نگاه حقوقی به قصوری که باعث یک تصادف زنجیره‌ای شد

وکیل ملت: نگاه حقوقی به قصوری که باعث یک تصادف زنجیره‌ای شدفرهیختگان چهارم فروردین بود که تصادف زنجیره‌ای 50 خودرو در محور نیشابور – مشهد، باعث مرگ یک دختر 9 ساله و مصدومیت 84 نفر شد؛ تصادفی که واکنش‌هایی را هم در شبکه‌های اجتماعی به دنبال داشت و برخی برای دانستن علت وقوع چنین حادثه‌ای کنجکاو شدند.

تاریخ انتشار: 16فروردين1396|10:53

نگاه حقوقی به قصوری که باعث یک تصادف زنجیره‌ای شد
| کد خبر: 224790

 دیروز بازپرس شعبه 410 دادسرای عمومی و انقلاب مشهد قصور و کوتاهی پلیس در اطلاع‌رسانی به مسافران را دلیل اصلی حادثه مطرح کرد و از تفهیم اتهام فرمانده پلیس‌ راه‌ استان و آزادی او با قرار کفالت خبر داد.

به گفته محمدحسین اصولی‌صفار، با توجه به اقرار صریح متهم، فرمانده پلیس راه‌ خراسان رضوی، اظهارات و شواهد عینی در صحنه، شکایت مجروحان حادثه و تحقیقات میدانی بازپرس از صحنه تصادف، قصور و کوتاهی پلیس در اطلاع‌رسانی نکردن به مسافران و نصب نکردن تابلوهای هشداردهنده مبنی‌بر وقوع تصادفات، قصور پلیس راه محرز بوده، بر همین اساس متهم تفهیم اتهام شده و با قرار قانونی کفالت آزاد شده است.
بر همین اساس حقوقدانان درباره این پرونده و مواد قانونی این قصور در گفت‌وگو با «فرهیختگان» اظهارنظر کردند.


عبدالصمد خرمشاهی هر حادثه‌ای که به دلیل سهل‌انگاری، بی‌مبالاتی، قصور یا رعایت نکردن قوانین و نظامات دولتی اتفاق بیفتد و به موجب آن صدمه مالی و جانی به کسی وارد شود مقصر باید پاسخگو باشد و مطابق قانون مجازات اسلامی مجازات شود. به نظر می‌رسد دادستان مشهد با توجه به اظهارنظر کارشناسان تشخیص داده‌اند فرمانده پلیس راه این استان نظامات دولتی را رعایت نکرده و به دلیل ترک چند فعل مقصر است. اقداماتی مانند قرار دادن چراغ راهنما در محل حادثه، نوارکشی در محل، هشدارهای راهنمایی و رانندگی و... بنابراین فرمانده پلیس راه مجرم محسوب شده و تمام خساراتی که در این حادثه به افراد وارد شده برعهده مجرم بوده و باید جبران کند.

از سوی دیگر دادگاه می‌تواند این فرد را به حبس تا سه سال نیز محکوم کند. پرداخت دیه و پرداخت خسارات تمام افراد آسیب‌دیده برعهده فردی است که قانون را رعایت نکرده و با توجه به عمق حادثه، از وظایف خود سر باز زده است.


غلام‌رضا طیرانیان بازداشت فرمانده پلیس راه خراسان رضوی اقدام صحیحی نیست. افرادی که در هر کاری فعالیت دارند وظایف‌شان به دو دسته فعل و ترک فعل تقسیم می‌شود که حکم فعل و ترک فعل متفاوت است. در صورتی که فعلی انجام شده باشد که بر اساس آن حادثه‌ای اتفاق بیفتد، مقام قضایی باید طبق قانون انجام فعلی که باعث حادثه‌شده رای صادر کند و چنانچه ترک فعل باعث حادثه شده حکمی جداگانه دارد. اگر فرمانده پلیس راه پیش از تصادف فعلی انجام داده بود و موجبات رقم خوردن این حادثه را فراهم کرده بود قطعا باید به پرداخت دیه و خسارت محکوم می‌شد و حتی اگر لازم به حبس بود باید انجام می‌شد، اما از قرار معلوم ترک فعلی همچون قرار ندادن هشدارهای راهنمایی و رانندگی پس از این تصادف باعث شده تصادف ادامه‌دار شود و چندین اتفاق دیگر نیز بیفتد.

ترک فعلی که شاید در خیلی از شهرهای دیگر نمونه‌اش را دیده‌ایم که پس از تصادف هشداری از سوی پلیس در جاده قرار نگرفته است. اما اینکه چرا در تصادفات دیگر چنین حکمی به فرد داده نشده و در این ماجرا فرمانده پلیس راه این استان بازداشت شده برمی‌گردد به انتشار وسیع این خبر و برانگیخته شدن احساسات مردم. کمتر کسی بود که در فضاهای مجازی فعال باشد ولی از تصادف زنجیره‌ای 50 خودرو که باعث مصدومیت 84 نفر و فوت دختر 9 ساله شد بی‌اطلاع باشد. بنابراین به نظر می‌رسد افکار عمومی و برانگیخته شدن احساسات مردم با توجه به انتشار وسیع این خبر در این حکم نقش زیادی داشته است پس این حکم درست نیست.

حکم باید بر اساس قانون صادر شود نه تابع احساسات و راضی نگه داشتن افکار عمومی. دستگاه انتظامی نیز مانند سازمان‌های دیگر بخشی برای رسیدگی به تخلفات دارد و دادگاه انتظامی باید به این موضوع رسیدگی می‌کرد. بنابر آنچه گفته شد به نظر می‌رسد بازداشت این فرد از سوی دادستان اقدام نادرستی بود و تاکید می‌کنم چنانچه فعل انجام شده از سوی او باعث این تصادف بود بازداشت او صحیح بود. اما ممکن است علت‌های دیگری در جاده به این تصادف و قرار ندادن هشدارهای راهنمایی و رانندگی به ادامه‌دار شدن تصادف منجر شده باشد. همان‌طور که هر روز در جاده‌های کشور چنین قصوری از سوی پلیس اتفاق می‌افتد چون کسی خبردار نمی‌شود حکم بازداشتی نیز صادر نمی‌شود.

 

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top