دستور موقت صادره در دیوان عدالت اداری با رای بدوی ابطال یا ساقط نمی‌شود

وکیل ملت: اداره کل حقوقی قوه قضائیه در نظری مشورتی اعلام کرد: دستور موقت صادره از شعب بدوی دیوان عدالت اداری با رای بدوی ابطال یا ساقط نمی‌شود و ابطال یا سقوط آن فقط با صدور رای قطعی امکانپذیر است.

تاریخ انتشار: 11مهر1394|07:24

دستور موقت صادره در دیوان عدالت اداری با رای بدوی ابطال یا ساقط نمی‌شود
| کد خبر: 23053

به گزارش خبرنگار قضایی فارس، در هنگام رسیدگی به پرونده‌ها در مراجع قضایی در مواردی دستور موقت مانند پلمپ محلی یا بازداشت کسی صادر می‌شود تا به رسیدگی به پرونده یا حتی شاکی ضرری وارد نشود که این موضوع در مورد دیوان عدالت اداری نیز مصداق دارد.

در همین رابطه از اداره کل حقوقی قوه قضائیه خواسته شده است که پاسخ دهد آیا با رای بدوی دستورات موقت صادر شده در خصوص پرونده ابطال می‌شود یا خیر و اداره کل حقوقی قوه قضائیه اعلام کرده است که دستورات موقت شعب دیوان عدالت اداری زمانی ساقط یا باطل می‌شوند که رای قطعی صادر شده باشد.

سئوال مطرح شده از اداره کل حقوقی قوه قضائیه به قرار زیر است:

با عنایت به تبصره ماده 35 و ماده 73 قانون تشکیلات و آئین دادرسی دیوان عدالت اداری خواهشمند است دستور فرمائید در پاسخ اعلام نمایند آیا دستور موقت صادره از سوی شعب بدوی دیوان عدالت اداری در صورت رد شکایت بلااثر است یا با توجه به تجدید نظر خواهی آراء در شعب تجدید نظر دیوان عدالت اداری تا رسیدگی قطعی در این مرحله آثار دستور موقت اولیه به قوت خود باقی خواهد ماند؟

اداره کل حقوقی قوه قضائیه نیز در مقام پاسخ اعلام کرده است:

با عنایت به اطلاق ذیل ماده 73 قانون تشکیلات و آئین دادرسی دیوان عدالت اداری مصوب 25/3/1392، به نظر می‌رسد منظور از لغو دستور موقت در صورت رد شکایت یا صدور قرار اسقاط با ابطال یا رد دادخواست اصلی موضوع تبصره ماده 35 همان قانون، قطعیت رأی بدوی است. بنابراین صرف صدور رأی بدوی مبنی بر رد شکایت یا صدور قرار اسقاط یا ابطال یا رد دادخواست موجب لغو دستور موقت نمی‌شود. با این حال شعبه رسیدگی کننده مادام که در اصل شکایت مبادرت به صدور رأی نکرده است، می‌تواند برابر ماده 40 قانون یاد شده اقدام نماید.

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top