آیا وکلا ی کشور بی کارند؟

وکیل ملت: معمولا در صنوف آزاد برای جلوگیری از افزایش رقیب کاری اکثرا درامد صنف خود را کتمان کرده واطلاعات صحیح نمی دهند به قولی هر کی به فکر خویشه کوسه تو فکر ......... حتی قدیمها برای اینکه چشم بد دامن کسی را نگیرد به فرزندانشان می گفتند که هرگز زندگی و اموال و ....را به رخ دیگران نکشند چون بعضیها سق سیاهند.

تاریخ انتشار: 17خرداد1396|22:34

آیا وکلا ی کشور بی کارند؟
| کد خبر: 232352

 شما اگر در بالای شهر تهران یا شهرستانها بروید دفاتری زیاد از وکلاء محترم را مشاهده می کنید که فقط اجاره آن مکان برابر کل درامد ماهانه چند کارمند یا کارگر است اما اکنون برای القای این امر به مسئولان تا در شغل آزاد وکالت با کمترین رقیب مواجه شوند می گویند که وکلاء بی کارند یا ...هر چند صحت و سقم این ادعا اگر به فرض صحیح باشد امری ناعادلانه است چون خاصیت مشاغل آزاد اینگونه است که افراد توانمند و ....می توانند در بازار بمانند و افراد غیر توانمند خود بخود از رقابت خارج می شوند.


 در جهان کنونی این اصل پذیرفته شده که در مشاغل آزاد کسی که ادعای بی کاری می کند نباید به بهانه اشباع بازار یا .....مانع  اشتغال دیگران در آن حرف یا صنف شود در ادامه این متن برای توجیه افکار عمومی و مسئولان این نکات را مطرح می کنم تا شاید سبب خیری برای جلوگیری از بی کار، افسردکی و سرگردانی هزاران حقوقدان باشد.


1-  مستحضرید در موارد زیادی یک وکیل در یک پرونده می تواند حداقل درامد 5 تا سی سال یک قاضی یا بیشتر را داشته باشد و دیگر لازم نباشد خود را زحمت دهد تا کار کند یا بعضا احتمال دارد وکیلی خود پرونده ای را گرفته و به وکیل دیگر واگذار کند و درصد آن را بگیرد بدون اینکه مدرکی مرتبط با اشتغال بدهد.


2-  تعدادی از وکلا با سه یاده سال کار احتمالا به قدری اندوخته جمع می کنند که دیگر نیازی به شغل وکالت ندارند و وارد بازار تجارت یا .... می شوند  و تعدادی در خارج از کشور ملک و املاک می خرند و تفننی کار و تفریح می کنند.


3-  تعداد زیادی از خانمهای وکیل هم فقط پروانه می گیرند و بعد از ازدواج و داشتن فرزند اصلا کار وکالت نمی کنند و تعدادی زیادی نیز هر چند بار علمی دارند اما هنر وکالت و کسب درامد را ندارندیا اینکه درامد ناشی از ......مشروع ندانسته و کار علمی به جای وکالت را ترجیح می دهند و اصلا پرونده نمی گیرند.


4-  تعدادزیادی از وکلای قدیمی نیز چند سالی است به خارج از کشور رفته و ایران نیستند یا اینکه بعد از 50 تا 65 سالگی هر چند سال یک پرونده می گیرند.
5-  تعدادی هم دعوت حق را لبیک می گویند.


6-  حکایت همچنان ...............باقی است.
این نکاتی است که اصلا مسئولان شغل ازاد وکالت به آن اشاره نمی کند و آمار می دهد که فلان تعداد وکیل در سال اصلا پرونده نداشته اند و با بزرگنمایی آن هنگام تعیین ظرفیت اینگونه القاء می کند تا جوانان بیشتری نتوانند وارد عرضه بازار رقابتی وکالت شوند و به نوعی با دادن آمارهایی که به ظاهر با واقعیت مطابق است استدلال می کنند که باید ظرفیت وکالت کم شود تا به تبع این اطلاعات شبه دار و توجیه ان در هیئت تعیین ظرفیت وکالت هزاران حقوقدان سرگردان شده و به نفع انان در شغلی که اشتغالش نیاز به بودجه بیت المال ندارد بی کار باقی بمانند اما این سیاست محکوم به شکست است و حقوقدانان بی کار و بلاتکلیف فریب این ترفند را نخواهند خورد .

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 1

یک داوطلب وکالت
|
20خرداد ماه 1396
0
0
به نام خدا
پاسخ به فرموده های استاد بهمن کشاورز
استاد کشاورز : اهداف موافقان حذف ظرفیت از آزمون وکلای دادگستری است.
پاسخ: لطفا فایل اهداف کمپین را با دقت ملاحظه کنید تا با اطلاعات درست اظهار نظر فرمایید منظور از حذف ظرفیت این نیست که امتحان نباشد بلکه منظور احراز صلاحیت علمی به روش استاندارد یعنی احراز صلاحیت علمی نسبی است همانگونه که قضات محترم حق ندارند در امور مرتبط با خویشاوندان خود قضاوت کنند داوطلبان وکالت این شبهه را دارند چون کانون وکلا در امر وکالت مایل نیست برایش رقیب کاری حداکثری ایجاد شود می تواند نسبت به طرح سوالات سخت گیری کند تا معدل افراد شرکت کننده پایین بیاید ما می گوییم که مثلا میانگین نمرات سیصد نفر برتر شرکت کننده در آزمون هر سال گرفته شود تا افرادی که حدود شصت درصد این میانگین را می آورند احراز صلاحیت علمی شوند به این روش هر گونه سخت گیری یا سهل برگزار کردن آزمون وکالت خنثی می شود و افراد واجد صلاحیت با یک استاندارد معقول وارد کارآموزی وکالت خواهند شد ضمنا استاد محترم گویا در دهه های سابق با یک معرفی نامه و بدون امتحان تعداد زیادی وکیل شده اند آیا برای رفع این شبهه اگر جنابعالی و همفکرانتان همین امسال در آزمون چهار محال بختیاری که از حدود هشتصد نفر 12 نفر پذیرش دارد به صورت افتخاری شرکت کنید همگی شما عزیزان با سالیان زیاد تجربه وکالت می توانید جزو یک نفر قبول شده از حدود هفتاد نفر شرکت کننده در آزمون وکالت چهار محال بختیاری باشید ؟ آیا اگر کسی از بین شما خدای نکرده و فرضا قبول نشد شایسته امر وکالت با این سالیان زیاد تجربه وکالت نیست؟
استاد کشاورز : تضعیف جایگاه دفاع از اهداف کمپین است.
پاسخ : آیا در صورت پیروزی کمپین با افزایش تعداد وکلا که صلاحیت علمیشان به روش استاندارد احراز می شود جایگاه وکالت تضعیف می شود ؟ لطفا کمی تعمق کنید مثلا هر چه تعداد بسیجیان کشور بیشتر شود جایگاه بسیج تضعیف می شود وکالت با امنیت حقوقی مردم روبرو است آیا افزایش وکلا موجب تقویت پیکره امنیت حقوقی کشور نیست ؟ شاید منظورتان این است که جایگاه وکالت از لحاظ درآمد وکلا کم می شود این را ما هم قبول داریم.چون حاضریم با حداقل حق الوکاله و یک زندگی معمولی همانند دبیران کشور رضایت مردم ایران را جلب کنیم اکثر اعضای کمپین اعتقاد به زندگی لاکچری نداریم .ما فقط حق مسلممان را بر اساس قانون کسب و کار آزاد می خواهیم ما ترجیح می دهیم وکیل فرضا بی کار باشیم اما بلاتکلیف و سرگردان نباشیم.
استاد کشاورز : برگزاری کمپینی برای حذف ظرفیت آزمون وکلا که در روزهای پیشین برقرار شد، ادامه‌دهنده راهی است که با ارایه لایحه جامع وکالت آغاز شده بود. لایحه‌ای که در درجه نخست استقلال کانون را نشانه رفته بود.
پاسخ : ما هم قبول داریم که وکیل در مقام دفاع باید مستقل باشد و بیشتر از شما مدافع این امر هستیم اما چون اکثر حقوقدانان صرفا به این دلیل که وکالت شغل آزاد است و با درک این امر که در مشاغل حاکمیتی پذیرش کم است وارد تحصیل در رشته حقوق شده اند خوشبختانه به دلیل علاقه به حرفه وکالت ما شاهدیم که حتی در میان پزشکان و مهندسان یا سایر رشته های تحصیلی افراد زیادی مجددا در رشته حقوق ادامه تحصیل داده اند لذا این امر برای کانون های وکلا یک فرصت است نه تهدید و بر اساس منطق و عدالت نباید کانون های وکلا ادعای استقلال را تبدیل حربه ای برای انحصار و جذب حداقلی حقوقدان در شغل آزاد وکالت کنند. ما موافق صدردرصد استقلال وکلا در مقام دفاع هستیم اما می گوییم استقلال کانون نباید بهانه ای برای انحصار باشد.

استاد کشاورز : هرچند طرح حذف ظرفیت آزمون وکالت از سال‌های پیش مطرح بوده است، اما پس از رد لایحه جامع وکالت برخی از نمایندگان مجلس هم به معترضان سیاست‌های کانون پیوستند و گویی که آنها خود متخصصان زبردست در این امر هستند.
طبق فرموده حضرت امام خمینی (ره) مجلس در راس امور است موکلان نمایندگان ، منجمله اعضای کمپین ما تک تک به نماینده های محترم مراجعه و نسبت به نحوه جذب وکیل و انحصار مربوطه اعتراض کرده اند آنها نیز در مقام دفاع از حقوق موکلانشان طرح سوال کرده اند اگر این امر نیکویی نیست چرا در سایر موارد که به شغل وکالت ربطی ندارد شما مدافع طرح پرسش از ارگانها یا ........هستید.ضمنا آیا نظریه مشورتی مجلس که توسط کارشناسان مختلف در خصوص پاسخ به استعلام جناب آقای دلیگانی داده شده است نشاندهنده درک عمیق و صدق تخصص و اشراف جناب آقای دلیگانی نسبت به موضوع نیست همچنین ایشان چون تحصیلکرده رشته مدیریت هستند به احتمال زیاد بر اساس واحدهای درسی به نسبت حقوقدانان اشراف بیشتری در خصوص نظم عمومی اقتصادی در زمینه وکالت را دارا هستند لطفا پاسخ دهید اگر سیاست کانون درست و تخصصی است چرا کانون اینقدر در میان اکثر حقوقدانان ، تعدادی از وکلاء و یا اکثر مردم ایران بر اساس مناظره روی داده مخالف دارد؟ آیا در جریان گله گذاری تعدادی از وکلاء کانون در خصوص عدم قانونمند نبودن تقسیم پرونده میان وکلاء و احتمال وجود وکلای نجومی حاصل از آن نیستید؟

استاد کشاورز: باری، هر آن‌چه هست، حکایت مردم نیست هرچند منتقدان کانون وکلا، مدعیان حقوق مردم هستند، اما وقتی استدلالی در ظاهر با شکست مواجه می‌شود، یعنی در باطن قایل به رأی خود نیز نبوده است. به‌نحوی که وقتی از امر دفاع صحبت می‌کنیم، علاوه بر وکیل و قاضی، عنصر سومی به نام مردم وجود دارد و اگر دفاع‌کننده حائز تخصص لازم نباشد، حقوق مرتبط با مردم به مخاطره می‌افتد.
پاسخ : احسنت که به مردم نیز به عنوان طرف سوم ذینفع در امر وکالت اشاره کردید مگر همین مردم در مناظره صدا وسیما رای زیر پنجاه درصد به وکلای مدافع شما ندادند چگونه است در تمامی دنیا وقتی کانون وکلایش اعتماد زیر هشتاد درصدی مردم را در مناظرات کسب کند مسئولانش یا استعفا داده یا در سیاست کاریشان تجدید نظر می کنند اما در ایران حتی کانون وکلا نسبت به وجود وکلای نجومی در میان وکلا شفاف سازی نمی کند چگونه دولت محترم از قضیه مدیران نجومی استقبال کرد و مبالغ دریافتی آنها را به بیت المال برگرداند اما کانون وکلا که خود را حامی حراست از جان و مال و ناموس مردم می داند حتی در این زمینه حاضر به شفاف سازی نیست اتفاقا طرفداران اصلی حقوقدانان طرف سوم یعنی مردم هستند که می خواهند با حمایت از کمپین ما دسترسی به حداکثر وکیل با حداقل حق الوکاله داشته باشند.خود مردم ایران در عصر ارتباطات اگاهند و پولشان را به هر وکیلی که متخصص نباشد نمی دهند .ضمنا اکثر دعاوی در کشور یا مرتبط با چک یا املاک یا امور انچنان تخصصی پیچیده نیستند که شما بخواهید به خاطر یک دستمال قیصریه ای را به بهانه تخصص به آتش بکشید.
استاد کشاورز :پر واضح است که این سخن بدیهی را معترضان وضع فعلی هم می‌دانند، اما این‌که بر موضع خود سرسختانه ایستاده‌اند، حکایتی دیگر دارد؛ حکایتی که شاید تنها منافع عده‌ای و نه عموم جامعه را تضمین کند.
پاسخ : افزایش حداکثری وکیل با احراز صلاحیت علمی نسبی و اخذ حداقل حق الوکاله در یک بازار رقابتی کامل باعث حفظ منافع عموم جامعه است اتفاقا این در بازار انحصاری و سیاست جذب وکیل از هر چهل نفر تا نود نفر فقط یکنفر است که باعث اتلاف عمر هزاران جوان حقوقدان و هزینه سنگین فرصت از دست رفته می شود این سیاست کانون در حال و استمرار آن در اینده موجب نفاق میان حقوقدانان می شود و کافی است معدودی افراد سرخورده حقوقدان که چیزی برای از دست دادن ندارند بر اثر سرگردانی و بلاتکلیفی آنان در حق مسلمشان در حرفه آزاد وکالت ناخواسته جذب دشمنان این مملکت شوند آیا در آن زمان شما پاسخگوی تبعات احتمالی خصوصا امنیتی این موضوع هستید؟
آیا وقتی که با افزایش حداکثری وکیل حق الوکاله کمتر شود به نفع عموم نیست مثلا اگر به ازای هر 500 نفر در کشور یک متخصص قلب داشته باشیم مگر امری نیکو نیست بارها وکلای شما مدافع مردم در زمینه هزینه های سنگین یا اشتباه در امور پزشکی شده اند که علت اصلی آن کمبود پزشک متخصص و اشتباه در اثر خستگی و مراجعه زیاد با آنها می باشد. حالا چگونه که امر آسیاب به نوبت برای کانون وکلاء نیز روی داده است نگران منافع صنفی کانون های وکلا با افزایش حداکثری وکیل در کشور شده اید.

استاد کشاورز :اگر در‌ها به روی خیل عظیم فارغ‌التحصیلان رشته حقوق باز شود، علاوه بر بیکاری تمام وکلا، امر دفاع همچون یک شوخی بزرگ قلمداد می‌شود، زیرا تخصص زیر سایه مدرک‌گرایی له می‌شود. از این‌رو به نظر می‌رسد موافقان حذف ظرفیت آزمون وکلا سنگ خود را بر سینه می‌زنند.
پاسخ: در بعضی از کشورها اینقدر تعداد وکیل زیاد است که حتی وکلا موقع تصادف بر بالین بیماران می روند تا با حداقل حق الوکاله مدافع آنان شوند و می بینیم که اکثر مردم وکیل خانوادگی دارند همچنین در یک بازار رقابتی کامل افراد توانمد در بازار باقی می مانند و افراد غیر توانمند از بازار خارج می شوند آیا این امری پسندیده نیست که افراد واقعا علاقه مند در امر وکالت که هدفشان از وکالت صرفا بعد مادی آن نیست در عرصه وکالت باقی بمانند در ایران با این حجم ورودی پرونده ها هیچ وکیلی بی کار نمی ماند اگر دنبال موکل باشد.
علت اصلی فرض شما در خصوص بی کاری وکلا هر چند که بر اساس شواهد موجود، فرضی صحیح نیست می تواند القای این طرز تفکر به وکلا باشد که باید در دفاتر بنشینند تا موکل به آنها مراجعه کند و وکلا حق تبلیغ نداشته باشند من حاضرم به اتفاق شما به دادسراها و ....مراجعه کنیم تا مردم ایران صراحتا به شما بگویند چون حق الوکاله ها بالا است مردم توانایی مراجعه به وکیل را ندارند ضمنا کسانی که شغل آزاد وکالت را انتخاب می کند ریسک مشاغل آزاد را نیز از لحاظ درآمد عالی یا کم از ابتدا قبول می کند و کسی جلوی تودیع پروانه وکالت دوستان را نگرفته وکلا می توانند پروانه شان را در صورت عدم توانایی رقابت در حرفه وکالت تودیع کرده و کارمند یا بازاری یا ....... شوند اگر کمپین ما سنگ خود را به سینه می زند دنبال احقاق حق مسلم و قانونی خود از سال 93 به بعد است ولی این کانون است که بدون توجیه منطقی سنگ خود را به سینه می زند تا مبادا روزی وکلایش مجبور شوند جهت خدمت به مردم دنبال موکل با حداقل حق الوکاله باشند ما معتقدیم که شان وکالت در رضایت حداکثری مردم ایران است ما شان وکالت را همانند بزرگان دین مبین اسلام می دانیم که برای ارشاد و راهنمایی مردم بدون هیچ چشمداشتی بین مسلمانان حضور می یافتند و مردم را نسبت به امور دینی راهنمایی می کردند.

استاد کشاورز :بهتر است سردمداران چنین کمپین‌هایی بدانند که حذف ظرفیت از آزمون وکلا یا حذف کلی آزمون در تقابل آشکار با حقوق مردم است، زیرا هیچ عقل سلیمی نمی‌پذیرد که موضوع مهمی چون دفاع از جان، مال و حیثیت افراد به دست افرادی بی‌تخصص افتد. بنابراین اگر ایشان خواهان چنین تغییری در جذب وکلا هستند، بهتر است با جسارتی تمام اظهار دارند که منافع جمعی مدنظرشان نیست.
پاسخ : مشک آن است که خود ببوید نه آنکه عطار بگوید لطفا میان مردم بروید تا ببینید نظر اکثر افکار عمومی نسبت به تخصص یا حق الوکاله های گران وکلا چیست؟ تازه در مناظره کانون از افکار عمومی هم شکست خورد به علاوه هیچ عقل سلیمی نمی پذیرد که گروهی در کشور در طول عمر انقلاب به نسبت سایر مشاغل علمی همتراز یا تولید کنندگانی که ایجاد اشتغال می کنند، بیشترین بهره مالی را برای اعضایشان در طول عمر انقلاب تضمین کرده باشند لطفا میانگین درآمد 1000 وکیل دادگستری بالای بیست سال سابقه کار را با میانگین درآمد 1000 نفر دبیر آموزش و پرورش با بیست سال سابقه کار مقایسه کنید تا بدانید که مردم ایران چه بهای سنگینی بیشتر از عرف جامعه به وکلای عضو کانون داده اند ضمنا آیا به نظر شما یک دکتری حقوق خصوص بدون پروانه تخصصش از یک لیسانس حقوق وکیل کمتر است که کانون وکلا به او اجازه نمی دهد پی گیر یک پرونده چک باشد؟ به نظر می رسد ادعای تخصص وکلا نوعی فرا فکنی است چون وکالت بیشتر هنر و کار عملی است نه اینکه کانون به خاطر منافع صنفی بخواهد آموخته ها را دوباره به روش غیر استاندارد دوباره بیازماید وظیفه کانون بهتر بود تربیت وکیل باشد نه اینکه به خاطر منافع صنفی کاری کند که قبولی در آزمون وکالت سخت تر از آزمون قضاوت باشد و بر اثر درآمد کلان بعضی از وکلا در ایران متاسفانه برخلاف اکثر کشورهای جهان این تنها ایران باشد که تعدادی از قضات محترم بعد از چند سال سابقه کار بخواهند از کار وکالت استعفا داده و وکیل شوند به هر حال طبق فرموده جنابعالی در مملکت ششصد هزار نفر حقوقدان داریم که گویا سالیانه 25000 نفر به این تعداد اضافه می شود با این شرایط کانون وکلای ایران شایسته است در امر اشتغال حداکثری جوانان به دولت کمک نکند آنهم در شغلی که برای اشتغال هیچ نیازی به بودجه بیت المال ندارد در صورت کمبود امکانات تربیت وکیل داوطلبان می توانند به جای پر کردن جیب موسسات مربوط به آزمون وکالت با هزینه شخصی و ایحاد درآمد برای دولت کار عملی وکالت را بیا موزند و وقت گرانبهای آنها در کنج منزل تلف نشده و افسردگی نگیرند لطفا اجازه دهید در یک بازار رقابتی کامل افراد توانمند در کار وکالت باقی بمانند و افراد غیر توانمند بدون هیچ گله یا .... از مسئولان یا کانون دنبال شغل دیگری بروند معمولا انسانها هر چه بیشتر از کاری منع شوند بیشتر به سمت آن کار جذب می شوند با این سیاست کانون سال به سال به تعداد فارغ التحصیلان رشته حقوق اضافه خواهد شدو هیچ سدی نخواهدتوانست جلوی افزایش وکیل در کشور را بگیرد.لطفا تا دیر نشده جلوی این دور تسلسل باطل را بگیرید.
با آرزوی سلامتی و طول عمر برای شما استاد گرامی و خوانندگان این جوابیه

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top