پاسخ های یک داوطلب وکالت به اظهارات رئیس اسکودا

وکیل ملت: استاد کشاورز : اهداف موافقان حذف ظرفیت از آزمون وکلای دادگستری است. پاسخ: لطفا فایل اهداف کمپین را با دقت ملاحظه کنید تا با اطلاعات درست اظهار نظر فرمایید منظور از حذف ظرفیت این نیست که امتحان نباشد بلکه منظور احراز صلاحیت علمی به روش استاندارد یعنی احراز

تاریخ انتشار: 21خرداد1396|10:16

پاسخ های یک داوطلب وکالت به اظهارات رئیس اسکودا
| کد خبر: 232695

صلاحیت علمی نسبی است همانگونه که قضات محترم حق ندارند در امور مرتبط با خویشاوندان خود قضاوت کنند داوطلبان وکالت این شبهه را دارند چون کانون وکلا در امر وکالت مایل نیست برایش رقیب کاری حداکثری ایجاد شود  می تواند نسبت به طرح سوالات سخت گیری کند تا معدل افراد شرکت کننده پایین بیاید ما می گوییم که مثلا میانگین نمرات سیصد نفر برتر شرکت کننده در آزمون هر سال گرفته شود تا افرادی که حدود شصت درصد این میانگین را می آورند احراز صلاحیت علمی شوند

به این روش هر گونه سخت گیری یا سهل برگزار کردن آزمون وکالت خنثی می شود و افراد واجد صلاحیت با یک استاندارد معقول وارد کارآموزی وکالت خواهند شد ضمنا استاد محترم گویا در دهه های سابق با یک معرفی نامه و بدون امتحان تعداد زیادی وکیل شده اند آیا برای رفع این شبهه اگر جنابعالی و همفکرانتان همین امسال در آزمون چهار محال بختیاری که از حدود هشتصد نفر 12 نفر پذیرش دارد به صورت افتخاری شرکت کنید همگی شما عزیزان با سالیان زیاد تجربه وکالت می توانید جزو یک نفر قبول شده از حدود هفتاد نفر شرکت کننده در آزمون وکالت چهار محال بختیاری باشید ؟ آیا اگر کسی از بین شما خدای نکرده و فرضا قبول نشد شایسته امر وکالت با این سالیان زیاد تجربه وکالت نیست؟


استاد کشاورز : تضعیف جایگاه دفاع از اهداف کمپین است.
پاسخ :  آیا در صورت پیروزی کمپین با افزایش تعداد وکلا که صلاحیت علمیشان به روش استاندارد احراز می شود جایگاه وکالت تضعیف می شود ؟ لطفا کمی تعمق کنید  مثلا هر چه تعداد بسیجیان کشور بیشتر شود جایگاه بسیج تضعیف می شود وکالت با امنیت حقوقی مردم روبرو است آیا افزایش وکلا موجب تقویت پیکره امنیت حقوقی کشور نیست ؟ شاید منظورتان این است که جایگاه وکالت از لحاظ درآمد وکلا کم می شود این را ما هم قبول داریم.چون حاضریم با حداقل حق الوکاله و یک زندگی معمولی همانند دبیران کشور رضایت مردم ایران را جلب کنیم اکثر اعضای کمپین  اعتقاد به زندگی لاکچری نداریم .ما فقط حق مسلممان را بر اساس قانون کسب و کار آزاد می خواهیم ما ترجیح می دهیم وکیل فرضا بی کار باشیم اما بلاتکلیف و سرگردان نباشیم.


استاد کشاورز :  برگزاری کمپینی برای حذف ظرفیت آزمون وکلا که در روزهای پیشین برقرار شد، ادامه‌دهنده راهی است که با ارایه لایحه جامع وکالت آغاز شده بود. لایحه‌ای که در درجه نخست استقلال کانون را نشانه رفته بود.  


پاسخ : ما هم قبول داریم که وکیل در مقام دفاع باید مستقل باشد و بیشتر از شما مدافع این امر هستیم اما چون اکثر حقوقدانان صرفا به این دلیل که وکالت شغل آزاد است و با درک این امر که در مشاغل حاکمیتی پذیرش کم است وارد تحصیل در رشته حقوق شده اند خوشبختانه به دلیل علاقه به حرفه وکالت ما شاهدیم که حتی در میان پزشکان و مهندسان یا سایر رشته های تحصیلی افراد زیادی مجددا در رشته حقوق ادامه تحصیل داده اند لذا این امر برای کانون های وکلا یک فرصت است نه تهدید و بر اساس منطق و عدالت نباید کانون های وکلا ادعای استقلال را تبدیل حربه ای برای انحصار و جذب حداقلی حقوقدان در شغل آزاد وکالت کنند. ما موافق صدردرصد استقلال وکلا در مقام دفاع هستیم اما می گوییم استقلال کانون نباید بهانه ای برای انحصار باشد.استاد کشاورز : هرچند طرح حذف ظرفیت آزمون وکالت از سال‌های پیش مطرح بوده است، اما پس از رد لایحه جامع وکالت برخی از نمایندگان مجلس هم به معترضان سیاست‌های کانون پیوستند و گویی که آنها خود متخصصان زبردست در این امر هستند.


طبق فرموده حضرت امام خمینی (ره) مجلس در راس امور است موکلان نمایندگان ، منجمله اعضای کمپین ما تک تک به نماینده های محترم مراجعه و نسبت به نحوه جذب وکیل و انحصار مربوطه اعتراض کرده اند آنها نیز در مقام دفاع از حقوق موکلانشان طرح سوال کرده اند اگر این امر نیکویی نیست چرا در سایر موارد که به شغل وکالت ربطی ندارد شما مدافع طرح پرسش از ارگانها یا ........هستید.ضمنا آیا نظریه مشورتی مجلس که توسط کارشناسان مختلف در خصوص پاسخ به استعلام جناب آقای دلیگانی داده شده است نشاندهنده درک عمیق و صدق تخصص و اشراف جناب آقای دلیگانی نسبت به موضوع نیست همچنین ایشان چون تحصیلکرده رشته مدیریت هستند به احتمال زیاد بر اساس واحدهای درسی به نسبت حقوقدانان اشراف بیشتری در خصوص نظم عمومی اقتصادی در زمینه وکالت را دارا هستند لطفا پاسخ دهید اگر سیاست کانون درست و تخصصی است چرا کانون اینقدر در میان اکثر حقوقدانان ، تعدادی از وکلاء و یا اکثر مردم ایران بر اساس مناظره روی داده مخالف دارد؟ آیا در جریان گله گذاری تعدادی از وکلاء کانون در خصوص عدم قانونمند نبودن تقسیم پرونده میان وکلاء و  احتمال وجود وکلای نجومی حاصل از آن نیستید؟

استاد کشاورز: باری، هر آن‌چه هست، حکایت مردم نیست هرچند منتقدان کانون وکلا، مدعیان حقوق مردم هستند، اما وقتی استدلالی در ظاهر با شکست مواجه می‌شود، یعنی در باطن قایل به رأی خود نیز نبوده است. به‌نحوی که وقتی از امر دفاع صحبت می‌کنیم، علاوه بر وکیل و قاضی، عنصر سومی به نام مردم وجود دارد و اگر دفاع‌کننده حائز تخصص لازم نباشد، حقوق مرتبط با مردم به مخاطره می‌افتد.


پاسخ : احسنت که به مردم نیز به عنوان طرف سوم ذینفع در امر وکالت اشاره کردید مگر همین مردم در مناظره صدا وسیما رای زیر پنجاه درصد به وکلای مدافع شما ندادند چگونه است در تمامی دنیا وقتی کانون وکلایش اعتماد زیر هشتاد درصدی مردم را در مناظرات کسب کند مسئولانش یا استعفا داده یا در سیاست کاریشان تجدید نظر می کنند اما در ایران حتی کانون وکلا نسبت به وجود وکلای نجومی در میان وکلا شفاف سازی نمی کند چگونه دولت محترم از قضیه مدیران نجومی استقبال کرد و مبالغ دریافتی آنها را به بیت المال برگرداند اما کانون وکلا که خود را حامی حراست از جان و مال و ناموس مردم می داند حتی در این زمینه حاضر به شفاف سازی نیست اتفاقا طرفداران اصلی حقوقدانان طرف سوم یعنی مردم هستند که می خواهند با حمایت از کمپین ما دسترسی به حداکثر وکیل با حداقل حق الوکاله داشته باشند.خود مردم ایران در عصر ارتباطات اگاهند و پولشان را به هر وکیلی که متخصص نباشد نمی دهند .ضمنا اکثر دعاوی در کشور یا مرتبط با چک یا املاک یا امور انچنان تخصصی پیچیده نیستند که شما بخواهید به خاطر یک دستمال قیصریه ای را به بهانه تخصص به آتش بکشید.


استاد کشاورز :پر واضح است که این سخن بدیهی را معترضان وضع فعلی هم می‌دانند، اما این‌که بر موضع خود سرسختانه ایستاده‌اند، حکایتی دیگر دارد؛ حکایتی که شاید تنها منافع عده‌ای و نه عموم جامعه را تضمین کند.


پاسخ : افزایش حداکثری وکیل با احراز صلاحیت علمی نسبی و اخذ حداقل حق الوکاله در یک بازار رقابتی کامل باعث حفظ منافع عموم جامعه است اتفاقا این در بازار انحصاری و سیاست جذب وکیل از هر چهل نفر تا نود نفر فقط یکنفر است که باعث اتلاف عمر هزاران جوان حقوقدان و هزینه سنگین فرصت از دست رفته می شود این سیاست کانون در حال و استمرار آن در اینده موجب نفاق میان حقوقدانان می شود و کافی است معدودی افراد سرخورده حقوقدان که چیزی برای از دست دادن ندارند بر اثر سرگردانی و بلاتکلیفی آنان در حق مسلمشان در حرفه آزاد وکالت ناخواسته جذب دشمنان این مملکت شوند آیا در آن زمان شما پاسخگوی تبعات احتمالی خصوصا امنیتی این موضوع هستید؟


آیا وقتی که با افزایش حداکثری وکیل حق الوکاله کمتر شود به نفع عموم نیست مثلا اگر به ازای هر 500 نفر در کشور یک متخصص قلب داشته باشیم مگر امری نیکو نیست بارها وکلای شما مدافع مردم در زمینه هزینه های سنگین یا اشتباه در امور پزشکی شده اند که علت اصلی آن کمبود پزشک متخصص و اشتباه در اثر خستگی و مراجعه زیاد با آنها می باشد. حالا چگونه که امر آسیاب به نوبت برای کانون وکلاء نیز روی داده است نگران منافع صنفی کانون های وکلا با افزایش حداکثری وکیل در کشور شده اید.

 استاد کشاورز :اگر در‌ها به روی خیل عظیم فارغ‌التحصیلان رشته حقوق باز شود، علاوه بر بیکاری تمام وکلا، امر دفاع همچون یک شوخی بزرگ قلمداد می‌شود، زیرا تخصص زیر سایه مدرک‌گرایی له می‌شود. از این‌رو به نظر می‌رسد موافقان حذف ظرفیت آزمون وکلا سنگ خود را بر سینه می‌زنند.


پاسخ: در بعضی از کشورها  اینقدر تعداد وکیل زیاد است که حتی وکلا موقع تصادف بر بالین بیماران می روند تا با حداقل حق الوکاله مدافع آنان شوند و می بینیم که اکثر مردم وکیل خانوادگی دارند همچنین در یک بازار رقابتی کامل افراد توانمد در بازار باقی می مانند و افراد غیر توانمند از بازار خارج می شوند آیا این امری پسندیده نیست که افراد واقعا علاقه مند در امر وکالت که هدفشان از وکالت صرفا بعد مادی آن نیست در عرصه وکالت باقی بمانند در ایران با این حجم ورودی پرونده ها هیچ وکیلی بی کار نمی ماند اگر دنبال موکل باشد.


 علت اصلی فرض شما در خصوص بی کاری وکلا هر چند که بر اساس شواهد موجود،  فرضی صحیح نیست می تواند القای این طرز تفکر به وکلا باشد که باید در دفاتر بنشینند تا موکل به آنها مراجعه کند و وکلا حق تبلیغ نداشته باشند من حاضرم به اتفاق شما به دادسراها و ....مراجعه کنیم تا مردم ایران صراحتا به شما بگویند چون حق الوکاله ها بالا است مردم توانایی مراجعه به وکیل را ندارند ضمنا کسانی که شغل آزاد وکالت را انتخاب می کند ریسک مشاغل آزاد را نیز از لحاظ درآمد عالی یا کم از ابتدا قبول می کند و کسی جلوی تودیع پروانه وکالت دوستان را نگرفته وکلا می توانند پروانه شان را در صورت عدم توانایی رقابت در حرفه وکالت تودیع کرده و کارمند یا بازاری یا ....... شوند

اگر کمپین ما سنگ خود را به سینه می زند دنبال احقاق حق مسلم و قانونی خود از سال 93 به بعد است ولی این کانون است که بدون توجیه منطقی سنگ خود را به سینه می زند تا مبادا روزی وکلایش مجبور شوند جهت خدمت به مردم دنبال موکل با حداقل حق الوکاله باشند ما معتقدیم که شان وکالت در رضایت حداکثری مردم ایران است ما شان وکالت را همانند  بزرگان دین مبین اسلام می دانیم که برای ارشاد و راهنمایی مردم بدون هیچ چشمداشتی بین مسلمانان حضور می یافتند و مردم را نسبت به امور دینی راهنمایی می کردند.

استاد کشاورز :بهتر است سردمداران چنین کمپین‌هایی بدانند که حذف ظرفیت از آزمون وکلا یا حذف کلی آزمون در تقابل آشکار با حقوق مردم است، زیرا هیچ عقل سلیمی نمی‌پذیرد که موضوع مهمی چون دفاع از جان، مال و حیثیت افراد به دست افرادی بی‌تخصص افتد. بنابراین اگر ایشان خواهان چنین تغییری در جذب وکلا هستند، بهتر است با جسارتی تمام اظهار دارند که منافع جمعی مدنظرشان نیست.


پاسخ : مشک آن است که خود ببوید نه آنکه عطار بگوید لطفا میان مردم بروید تا ببینید نظر اکثر افکار عمومی نسبت به تخصص یا حق الوکاله های گران وکلا چیست؟ تازه در مناظره کانون از افکار عمومی هم شکست خورد به علاوه هیچ عقل سلیمی نمی پذیرد که گروهی در کشور در طول عمر انقلاب به نسبت سایر مشاغل علمی همتراز یا تولید کنندگانی که ایجاد اشتغال می کنند، بیشترین بهره مالی را برای اعضایشان در طول عمر انقلاب تضمین کرده باشند لطفا میانگین درآمد 1000 وکیل دادگستری بالای بیست سال سابقه کار را با میانگین درآمد 1000 نفر دبیر آموزش و پرورش با بیست سال سابقه کار مقایسه کنید تا بدانید که مردم ایران چه بهای سنگینی بیشتر از عرف جامعه به وکلای عضو کانون داده اند

ضمنا آیا به نظر شما یک دکتری حقوق خصوص بدون پروانه تخصصش از یک لیسانس حقوق وکیل کمتر است که کانون وکلا به او اجازه نمی دهد پی گیر یک پرونده چک باشد؟ به نظر می رسد ادعای تخصص وکلا نوعی فرا فکنی است چون وکالت بیشتر هنر و کار عملی است نه اینکه کانون به خاطر منافع صنفی بخواهد آموخته ها را دوباره به روش غیر استاندارد دوباره بیازماید  وظیفه کانون بهتر بود تربیت وکیل باشد نه اینکه به خاطر منافع صنفی کاری کند که قبولی در آزمون وکالت سخت تر از آزمون قضاوت باشد و بر اثر درآمد کلان بعضی از وکلا در ایران متاسفانه برخلاف اکثر کشورهای جهان این تنها ایران باشد که تعدادی از قضات محترم بعد از چند سال سابقه کار بخواهند از کار وکالت استعفا داده و وکیل شوند

به هر حال طبق فرموده جنابعالی در مملکت ششصد هزار نفر حقوقدان داریم که گویا سالیانه 25000 نفر به این تعداد اضافه می شود با این شرایط کانون وکلای ایران شایسته است در امر اشتغال حداکثری جوانان به دولت کمک نکند آنهم در شغلی که برای اشتغال هیچ نیازی به بودجه بیت المال ندارد در صورت کمبود امکانات تربیت وکیل داوطلبان می توانند به جای پر کردن جیب موسسات مربوط به آزمون وکالت با هزینه شخصی و ایحاد درآمد برای دولت کار عملی وکالت را بیا موزند و وقت گرانبهای آنها در کنج منزل تلف نشده و افسردگی نگیرند لطفا اجازه دهید در یک بازار رقابتی کامل افراد توانمند در کار وکالت باقی بمانند و افراد غیر توانمند بدون هیچ گله یا .... از مسئولان یا کانون دنبال شغل دیگری بروند معمولا انسانها هر چه بیشتر از کاری منع شوند بیشتر به سمت آن کار جذب می شوند با این سیاست کانون سال به سال به تعداد فارغ التحصیلان رشته حقوق اضافه خواهد شدو هیچ سدی نخواهدتوانست جلوی افزایش وکیل در کشور را بگیرد.لطفا تا دیر نشده جلوی این دور تسلسل باطل را بگیرید.


با آرزوی سلامتی و طول عمر برای شما استاد گرامی و خوانندگان این جوابیه
 

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 44

علی
|
21خرداد ماه 1396
19
18
فوق العاده این داوطلب وکالت پاسخ های منطقی به ریاست اسکودا داده است جای تاسف است که ریاست اسکودای یک کشور منطق و شیوایی قلم یک داوطلب وکالت را ندارد
مهدی
|
21خرداد ماه 1396
18
17
سلام و طاعات قبول بسیارپاسخ زیبایی بود بنده نیز حمایت خود را از رفع انحصار اعلان مینمایم.زنده باد رقابت و آزادی اشتغال بدون حصر.
Tari
|
21خرداد ماه 1396
18
17
هزاران دروددد بر شما دوست حقوقدان عزیز...همه ی ما تا آخر این هدف همراهتان هستیم....درود بر عدالت و درود بر حامیان کمپین حذف ظرفیت وکالت...
علی بهرامی
|
21خرداد ماه 1396
18
17
آفرین به شما من هم با شما داوطلب وکالت موافق هستم.
مظفری
|
21خرداد ماه 1396
0
14
امیدوارم که بزرگان اسکودا و کانون ها
هم با دقت متن شما را بخوانند
همایون
|
21خرداد ماه 1396
0
14
درود بر شما استاد فرهیخته

جانا سخن از زبان ما میگویی

انحصار کانون وکلا در هم شکسته خواهد شد و اسکودا که از نظر قانونی یک شرکت غیر تجاری بیشتر نیست و در نقش حاکمیت ظاهر شده نیز باید در محکمه پاسخگوی مبالغ هنگفت دریافتی در این سالها از داوطلبین مظلوم باشد .

Roz
|
21خرداد ماه 1396
0
12
لطفا دلسوزانه تر و با دید و فکر باز محدودیت رو بشکنید و به روح جامعه حقوق ایران جان تاز های ببخشید در فضای رقابت سالم تر حتما و حتما رشد بیشتریست تا فسیل کردن حقوقدانها ،،التماس تفکر تدبیر و انصاف و اینکه روزی در محضر پر وردگار جواب گوی زندگی هدر رفته جوانان خواهید بود
حسام
|
21خرداد ماه 1396
0
12
بسیار دقیق و زیبا عنوان شده بود
rostami
|
21خرداد ماه 1396
13
12
جناب آقای کشاورز و وکلای محترم با سلام. خواهش میکنم در خصوص حق طلبی کمپین در صورتی که میتوانید طبق مواد قانون و هر آنچه که صریح و شفاف است پاسخی قانع کننده دهید. سفسطه کردن و مقلطه کار دشواری نیست و از هر کس که قدرت سخن گفتن داشته باشد بر می آید شما عزیزی که با تمام قوا کرسی کانون را چسبیده اید تنها یک دلیل (نه بهانه و توجیح) فقط یک دلیل قانونیه منطبق با قوانین جمهوری اسلامی ایران بیاورید که اعمال ظرفیت و جفای روا شده در این سالها را توضیح داده و بتواند یک درصد از افراد حقوق دان و حقوق خوان را قانع نماید. اگر بود چنین قانونی بخدا قسم حاضرم از اول درس بخوانم و مدرک حقوقم را آتش بزنم.

پاسخ ها

امير
27خرداد ماه 1396
منظور شما مغلطه است احيانا؟؟؟
علی
3تير ماه 1396
مغلطه نه مقلطه. توجیه نه توجیح. قانونی نه قانونیه. جنابعالی در همین متن کوتاه سه غلط املایی داری آنوقت میخواهی وکیل هم بشوی.
محمد
|
21خرداد ماه 1396
2
1
بنام خدا این آقا اصلا متوجه نیست دارید چه می گوید انگار کانون شده مقایسه تمام ارگانها اموزش و پرورش و پزشکی و غیره از دست اینها گرفتار شدیم آقا برادر آن نماینده را لطفا متقاعد کنید باب وکالت را اجباری آنگاه آمار جذب بیشتر الان اکثر کثیر وکلا بیکارند در ثانی برید فشار به دستگاه قضایی فشار تا قاضی جذب کنه یا ثبت اسناد سردفتر و غیره ول کنید کانون واقعا ماهمه ایستادایم

پاسخ ها

م.م
24خرداد ماه 1396
شما كه هستيد كه ميگيد كانون رو ول كنيد دستگاه قضا اگر محدود قاضي ميگيره چون از طرف همان دستگاه هم حقوق ميگيره كانون مگه به وكلا حقوق ميده كه ولش كنيم!!!!
روز پيروزي نزديكه ميبينيم دل نگران هاي طالب انحصار رو
سال اشتغال همه ما به حرفه و شغل آزادمون وارد ميشيم تا كمر دشمنان و انحصار شكسته بشه
علی
|
21خرداد ماه 1396
0
11
احسنت بر این استدلال
متاسفم برای کسانیکه معیار حذف ظرفیت زا با حذف ازمون اشتباه گرفته اند متاسفم !!!!!!
Parastoo
|
22خرداد ماه 1396
0
6
ما از مجلس محترم خواستار پيگيري حذف ظرفيت از شغل آزاد وكالت هستيم انحصار بايد برداشته شود شال اشتغال اشت بايد فارق التحصيلان حقوق در حرفه آزاد خود مشغول شوند صلاحيت علمي بله ظرفيت محدود نه ظرفيت=انحصار
سینا
|
22خرداد ماه 1396
0
5
حمایت خود را مبنی بر رفع انحصار وکالت اعلام مینمایم
اكبر
|
22خرداد ماه 1396
0
5
اميدوارم تعيين صلاحيت علمي جايگزين تعيين ظرفيت شود در ضمن جناب داودي از بابت تنوير افكار عمومي از شما كمال تشكر را دارم
فرشید
|
22خرداد ماه 1396
0
5
کانون مظلوم نمایی می کند دوستان. قوانینی که مجلس تصویب کرده با انجام کارشناسی های متعدد بوده. و شمول کانون بعنوان اتحادیه در قانون اصلاح هم از همین نوع است. ما حقی که قانون برامون در نظر گرفته میخواهین. نه بیشتر
امیر
|
22خرداد ماه 1396
0
5
لطفا جناب کشاورز بفرماید که ایشان چرا با افزایش حداکثری وکیل مخالف است مگر نویسنده استدلال خوبی نکرده است که ما می خواهیم با حداقل حق الوکاله وکیل شویم کجای این خواسته به ضرر منافع عمومی است که کانون به شدت نگران ان است
سیاوش عینعلی
|
22خرداد ماه 1396
0
8
آزمون ورودی در حرفه وکالت اصولا صحیح نیست چراکه وکالت خود آموزشی جدا می طلبد ضمن تشکر از داوطلب عزیز که پاسخ های دندانشکنی به رئیس مغالطه کاراسکودا داده اند امید وارم وکلای ملت اقدامات لازم را به عمل آورند درجهت رفع حصر از حرفه آزادوکالت
جمال رحمتی اسکویی
|
23خرداد ماه 1396
0
4
اقا سر خود را درد نیاورید شما بنویسید اینها هم در دولت و مجلس از ابتدا قوانین را با لابی و ......پیش می برند کانون وکلا با ثروتهای نجومی تعدادی از وکلایش دارای چنان لابی توانمندی است که دیدیم امسال ان هم در سال اشتغال ظرفت پذیرش کانون بختیاری را نه تنها اضافه بلکه کم هم کرد خودتان را اذیت نکنید چون هم قضات بعد از بازنشستگی وکیل می شوند و هم وکلا که خودشان وکیلند ریش و قیچی هم دست ذینفعان وکالت است اما هزاران استدلال هم بکنید و .....این لابی ها هستند که حرف اول را می زنند
دانشجو
|
24خرداد ماه 1396
4
4
دوست عزیز ظرفیت کم و زیاد نمی شه فقط می شه انکار کرد همون کاری که دانشگاه ها کردند و این فاجعه برای مردم درست شد حالا توقع دارید مشاغل دادگستری استانداردها رو کنار بزارن و اتفاق به مراتب فاجع بارتر برای کشور درست کنند؟ در ضمن در حال حاضر بسیاری از وکلا ضعیف از وکالت دست کشیدن که نشون دهنده رقابت است شما هم اگه نگران کار و افکار عمومی هستید برای وکیل های بیکار کار درست کنید بعد بقیه را وکیل کنید.
مجید بختیاری
|
24خرداد ماه 1396
2
4
آقای کشاورز به عدالت و ما دانشجویان حقوق ظلم نکنید و انحصار را رفع کنید
با رفع انحصار نام شما در جامعه حقوقی حک خواهد شد
نسیم
|
24خرداد ماه 1396
1
4
جناب کشاورز ، کاش بجای این همه نگرانی برای افزایش تعداد وکیل در کشور کمی هم به شرایط بیکاری در بین حقوق آموختگان فکر میکردید تا با هم فکری یک راه حل جایگزین پیدا کنید . فقط کوبیدن بر موضعتان دردی از من بیکار و شمای رئیس کم نمیکند ، ای کاش قبل از انتخاب رشته افراد با وجدانتری را الگوی کاری خود قرار داده بودم ...
مرتضی
|
24خرداد ماه 1396
3
2
من ارشد خصوصی دارم و بیکار هستم و ۳۵ساله من کاملا مخالفم با هر آنچه که تعداد پذیرش وکالت رو زیاد تر میکنه اولین دلیل من وضع معیشتی همکلاسیهی وکیلم هست که فقط ۵ درصدشون خوبه و ۹۵ درصد با پراید میان و میرن که ۵ درصد در هر شغلی متصور هست دلیل دوم اینکه دوست دارم واقعا کسی که شبانه روز درس خونده و واقعا از قشر ضعیف هست و نیاز داره قبول بشه تا حداقل صاحب زندگی متوسط بشه این طرح و طرحههای از این قبیل برای کسایی که شغلهای دیگه دارند و به وکالت به عنوان کمک خرجی نگاه میکنن خوبه یا کسی که مثل دکتر قربانزاده دارای شغل خوبی هست خوبه چون معروفن و بعد از وکیل شدن پرونده های میلیاردی میگیرند نه اشخاصی مثل من که با وکیل شدن هم دوباره در اثر کثرت وکیل دوباره معیشتم بد خواهد ماند دوستان عرضه و تقاضا جایی خوب هست که تناسب نسبی برقرار باشه بین تعداد وکیل و پرونده نه اینکه مثل الان تناسبی نباشد اصولا در تمام دنیا امنیت شغلی هم برای شغلها لحاظ بشه که اگر اینطور نباشه ممکنه لطمات جبران ناپذیری به جامعه وارد کنه که بدترین اون اقامه دعاوی کیفری واهی جهت اخاذی از آحاد جامعه خواهد بود امیدوارم دوستانم منطقی تر فکر کنند
امیر
|
24خرداد ماه 1396
0
5
اقای دانشجو کار هست
توانای انجامش نیست یکی از مشکلات اینه که همین آیجاد ظرفیت با این ترتیب شاید دلیلش باشه ، نمیشه گفت حکما وکیل عالی و توانا رو صرفا بین ۱ تا ۶۰۰ نفر برتر از منظر تست زدن باید انتخاب کرد.!

پاسخ ها

علی
1تير ماه 1396
دمت گرمم منم باهات موافقم..الان بیشتر وکلا پرونده ندارن و فقط اونایی پرونده دارن ک ساابقشون بالای بیست ساله..
م.م
|
24خرداد ماه 1396
0
4
كمر انحصار و انحصار طلبان را خواهيم شكست پيروزي نزديك است
سیاوش عینعلی
|
24خرداد ماه 1396
1
5
دوست عزیز آقای دانشجو در ابتدا باید خدمت شماعرض کنم که تحصیل حق هر انسانیست ودرتمام سیستم های آموزشی دنیا ورود به دانشگاه ها سهل وخروج ازآن سخت یا بسیار دشواراست اگر امروز مدافعین وجود انحصار برطبل دانشگاه قارچی افزایش بی ضابطه فارغ تحصیلان می کوبند این هم خود ناشی از وجود کنکور غیر علمی است چگونه میشود انسان آموزش های ۳ ساله اشرا دریک آزمون ۱۲۰ دقیقه ای پیاده سازی کند درثانی کانون وکلا متولی ارائه مجوز کسب وکاراست نه متولی ایجاد شغل وبر طبق قانون موظف به صدور آن می باشد ودرانتها کاربر عزیز سالانه ۱۵ ملیون پرونده بدون وکیل در دادگاه های سراسر کشور به جریان می افتد بنابراین بهانه بی کاری وکلا شبهه ای است که انحصار گران به آن موضل میشوند وای از روزی که حقوقدان خود از انچه فراگرفته تبعیت نکند. به یاری خداوند انحصار شکسته خواهدشد

پاسخ ها

دانشجو
27خرداد ماه 1396
بله تحصیل حق همه ی مشتاقان علم و دانش است ولی این شکل تحصیل و مدرک دادن این مشکلات را بوجود آورده دوما همانطور که سالانه تعداد زیادی از وکلای جدید در آزمون موفق می شوند می شود آموزش های دانشگاهی را پیاده کرد همچنین طبق رای وحدت رویه 607 کانون وکلا مشمول قانون تجارت نیستند که با کسب و کار وبازار مقایسه کنید در آخر تعداد پرونده های بدون وکیل ربطی به کانون وکلا ندارد.
کیوان
|
26خرداد ماه 1396
0
6
احسنت به داوطب وکالت.باید این این انحصار رو شکوند
جمال
|
26خرداد ماه 1396
0
6
به نام خدا هزاران سلام
نماینده های محترم مجلس توجه فرمایید
عزیزان منتخب مردم ایران توجه فرمایید منتخبان ملت ایران توجه فرمایید
علامتی را که می شنوید اعلام وضعیت قرمز است احتمال حمله به اذهان شما قطعی است
معدودی وکیل دادگستری که منافع صنفی را بر منافع جامعه ترجیح می دهند و می خواهند مردم ایران با حداکثر حق الوکاله به حداقل وکیل دسترسی داشته باشند تا منافع معدودی وکیل نجومی یا تعداد زیادی وکیل مرفه به بهانه زیبای حراست از جان و مال مردم به خطر نیفتد در صدد حمله به اذهان شما از نقاط کور بدون پدافند هوایی هستند
گروهی معدود از وکلا با سازماندهی در اتاق فکر و با ظاهری مظلوم و حق به جانب قصد حمله به اذهان شما عزیزان را دارند این گروه در سالیان قبل به راحتی یا با یک معرفینامه یا از بین هر دو تا پنج نفر یکنفر الان وکیلند و منافع خود را با ورود حداکثری حقوقدانان به حرفه ازاد وکالت در خطر می بینند
این گروه جشنهای استقلال را در بزرگترین و باشکوه ترین تالارهای کشور برگزار و به مقامات تاثیر گذار کادو می دهند تا منافعشان مستمر باشد و در ذهن مدیران مملکت القا ذهنی به نفع صنف خود را داشته باشند
اگاه باشید درامد تعدادی زیاد از انها حتی از درامد مدیران نجومی و ده ها برابر شما نماینده های محترم است که حتی تقسیم پرونده عادلانه در بین خودشان نیست
نماینده های محترم شغل وکالت شغلی ازاد و برای اشتغال نیاز به بودجه بیت المال ندارد آنها ما حقوقدانان را در قفسه انحصار منافع صنفی نگه داشته اند و کاری کرده اند که از هر چهل تا نود نفر یکنفر از ما وکیل شود
آنان با سخنوری و جملات زیبا به سراغتان می ایند و می گویند خیر بی کارند و عملا اینگونه نیست در مشاغل ازاد برای اینکه در کارشان دست زیاد نشود این ترفند مظلوم نمایی را بکار می برند این ترفند برای کلک نان است
سری به نقاط مرفه تهران و شهرستانها بزنید تا ببینید بعضی از وکلا چه زندگی بالاتر از سایر همترازان علمی را برای خود رقم زده اند
سخنان انان را بشنوید ولی با دقت و شک داوری کنید
تعدادی از وکلای عدالتخواه بر روی میز خطابه می کوبند و می گویند اگر من به همراه مدیران کانون با ده ها سال سابقه کاری در ازمون وکالت فعلی شرکت کنیم بعید است مجددا قبول شویم
نماینده های محترم ما می خواهیم مردم ایران با احراز صلاحیت علمی استاندارد نسبی حقوقدانان توسط مراجع غیر ذینفع در امر وکالت مردم ایران به حداکثر وکیل با حداقل حق الوکاله دسترسی داشته باشند
ما می خواهیم حقوقدانان در یک بازار رقابتی کامل درامدی در حدود دبیران مملکت داشته باشند
ما خود دنبال موکل می رویم و شان و رسالت و شغل وکالت را در خدمت بیشتر و دست بوسی کارگران یا معلمان یا کشاورزان و ....می دانیم
ما نمی خواهیم موکل دنبال وکیل باشد ما خدمت مردم ایران می رویم درب تک تک منازل را می زنیم تا با حداقل حق الوکاله مشکل حقوقی مردم را از ابتدا حل کنیم و نگذاریم کار به محکمه برسد
ما خود را خدمتگزار شما نماینده های مجلس و کل ملت ایران می دانیم
نماینده های محترم ما می خواهیم حتی برای خدمت به مردم ایران وکیل فرضا بی کار باشیم ولی سرگردان و بلاتکلیف نباشیم
وضعیت قرمز است وضعیت حقوقدانان در قفس مایه افسردگی و اتلاف عمر و جوانی است
نمایندگان هشدار باشید به خاطر خدا و مردم ایران اگاه باشید کسانی که در مشاغل ازاد مایل نیستند رقیب کاری را تحمل کنند و کسانی که به همکلاسی ها و دوستان سابق خود به خاطر درامد بیشتر حس برتری دارند و ما را بی سواد و درمانده وکالت می خوانند الان کارشان به شما افتاده است لطفا از انان سوال کنید که چرا قبلا به سراغتان نمی امدند و جویای حالتان نبودند انها در اینده با شما نیز مانند ما برخورد می کنند
نماینده های محترم صدای مظلومان و آه و ناله هزاران حقوقدان. را بشنوید وضعیت قرمز است به خاطر مردم ایران و حقوقدانان بی کار دستفروش یا کارگر یا مسافرکش یا ....... به خاطر فرزندان گرسنه مان به خاطر اشک چشم خواهران حقوقدانمان برای رضای خدا به خاطر حریت به خاطر عدل و انصاف به خاطر ........مراقب اذهانتان باشید تا افکار صنفی در جهت منافع گروهی خاص به شما القا نشود
وضعیت قرمز است نگذارید با لطایف الحیل خواسته های صنفی بر منافع جامعه پیشی گیرد
پیشاپیش تشکر نماینده های محترم پیش به سوی جامعه ای با حداکثر وکیل و حداقل حق الوکاله شغل وکالت شغلی ازاد است که درامد خود را مستقیم از مردم می گیرد پس کسی حق ندارد به بهانه اشباع بازار مانع اشتغال حقوقدانان در حق مسلم شان در شغل ازاد وکالت شود ما اکثر به دلیل وجود حرفه ازاد وکالت فارغ التحصیل رشته حقوقیم اما ذینفعان وکالت ما را در قفس انحصار رها کرده اند
نماینده ها ی گرامی سروران دلسوزان جوانان بی کار حقوقدان مراقب وضعیت قرمز القای ذهنی باشید دعای خیرمان به تعداد صدها هزاریمان بدرقه راهتان باد
دانشجو
|
27خرداد ماه 1396
2
2
طبق رای وحدت رویه 607 وکالت دادگستری شامل قانون تجارت نمی شود پس تمام صحبت های دوستانی که با قوانین مرتبط با بازار دنبال کسب پروانه وکالت هستند منتفی می شود در ضمن اگر قاضی ، وکیل یا پلیس برای پول وارد این مشاغل شوند چه اتفاقی خواهد افتاد؟ همچنین هر ساله با قبولی تعداد زیادی از متقاضیان وکالت در سراسر کشور نشان دهنده این است که تنها با همت و بدون رانت و پارتی بازی می توان در این آزمون قبول شد.

پاسخ ها

علی
27خرداد ماه 1396
آیا نظریه مشورتی مجلس از نظر شما موثر تر نیست که می گوید وکالت شغل آزاد است اگر وکالت شغلی آزاد نیست چرا اینقدر تفاوت درآمد بین وکلاست یکی نجومی و یکی بی کار است اما در مشاغل حاکمیتی مانند قضاوت یا پلیس به قول شما حقوقها تقریبا یکسان است لطفا به خاطر منافع صنفی و نگرانی از افزایش وکیل اطلاعات غلطی را ندهید ضمنا در آزمون وکالت از هر چهل تا نود نفر یک نفر قبول می شود کسی منکر نیست ولی ما می گوییم این شیوه امتحان به نحوی است که حتی مدیران کانون به صورت افتخاری و آزمایشی جرات شرکت در آن را ندارند در واقع این شیوه امتحان روشی ظالمانه و سوراخی گوچک مانند زودپز است تا دیگ انحصار وکالت در ایران دیرتر منفجر شود
دانشجو
29خرداد ماه 1396
برای کسانی که چیزی از علم حقوق نمی دانند طبیعتا صحبت یکی از نماینده های مجلس می شود نظریه مشورتی مجلس و از آراء دیوان عالی کشور که برای دادگاه ها الزام آور است موثرتر است در ضمن کدام قسمت علم حقوق از قضاوت به عنوان شغل حاکمیتی نامبرده؟ جهت اطلاع عرض کنم تمام مدیران کانون وکلا در کنار بقیه متقاضیان آزمون دادند ، قبول شدند و طبق قوانین به هیئت مدیره انتخاب شدند. شما چطور مدعی انحصار هستید در حالی که هر سال تعداد زیادی از متقاضیان از بین مردم و صرفا با توانایی خود در آزمون قبول می شوند؟ بهتر نیست به جای استفاده از روش های سیاسی کمی درباره کاری که می کنید فکر کنید؟
یک داوطلب وکالت
|
28خرداد ماه 1396
0
3
به نام خدا چند پاسخ به فرموده های اخیر استاد گرامی دکتر علی نجفی توانا عضو هیات مدیره کانون وکلای مرکز

استاد دکتر توانا : متقاضیان حذف آزمون وکالت عده‌ای حقوق‌خوانده بی‎سواد هستند.
پاسخ: حقوق خوانده یعنی کسی که درس حقوق را شخصا به خاطر علاقه یا نیاز مطالعه می کند و آموخته هایش را در معرض آزمون قرار نمی دهد ولی حقوقدان یا دانش آموخته کسی است که در مراکز آموزش عالی با شرکت در آزمونهای متعدد مدرک فارغ التحصیلی را به او می دهند و در دانشنامه آن رسما قید می کنند که فارغ التحصیل یا دانش آموخته حقوق است البته با معدل های متفاوت با این حساب استاد دکتر توانا به فرض صحت فرموده تان صراحتا اقرار فرمودید که جنابعالی نیز حقوق خوانده هستید نه حقوقدان لذا در این زمینه هیچ فرقی با ما ندارید.
اما در خصوص سواد باید عرض کنم سرور گرامی الان تعریف جدیدی از سواد در جهان کنونی مطرح است مثلا دیگر سواد خواندن و نوشتن نیست مثلا کسی که به کامپیوتر مسلط نیست یا نسبت به مسائل اقتصادی ، روانشناسی و .....اطلاع نسبی ندارد در جهان کنونی بی سواد تلقی می شود به این دلیل در بعضی از کشورهای پیشرفته برای ورود به حرفه وکالت باید ابتدا یک لیسانس دیگر ترجیحا در رشته های مدیریت، اقتصاد، روانشناسی، مهندسی و ......داشته باشی سپس در رشته حقوق ادامه تحصیل داده و مراتب آزمون وکالت را با امتحانی چند روزه باید طی کنی و فن سخنوری داوطلب نیز تست و از معلومات عمومی هم سوال می شود در آنجا احراز صلاحیت علمی نسبی مد نظر است نه اینکه فقط بگویند در یک استان در میان هر هفتاد نفر فقط یکنفر ظرفیت موجود است.هر کس به هر تعداد که صلاحیتش احراز شد وارد حرفه وکالت می شود و جالب است امتحانات نیز اکثر چند بار در سال است تا فرد عمرش هدر نرود.
اکنون افرادی مانند بیل گیتس در جهان که جزو کارآفرینان موفقند و یا فرماندهان نظامی برجسته دنیا مانند ناپلئون بناپارت ، مارشال رومل یا امثال فرمانده باقری، سردار سلیمانی و ...در اثر کار عملی ویا سابقه عملی نظامی توانستند با کسب تجربه جزو بهترینهای دنیا باشند مثلا اگر بیل گیتس در دانشگاهی با طرز تفکر کانون وکلا در یک امتحان تستی دو ساعته مجوز ورود به کار عملی در رشته کامپیوتر را به او می دانند قطعا او در آن آزمون قبول نمی شدو و الان بیل گیتسی وجود نمی داشت ما ضمن احترام به عزیزانی که در یک آزمون تستی با ظرفیت از هر چهل تا نود نفر، یکنفر در کانون های وکلا قبول می شوند خدمتتان عرض می کنیم این عزیزان نمی تواند ثابت کننده برتری شان نسبت به اعضای کمپین باشد چون هستند کسانی در کمپین که به دلیل مشغله کاری ، عدم امکانات مالی و .... توانایی شرکت در کلاسهای آمادگی برای آزمون وکالت را ندارند و ذهنشان آنچنان به دلیل حجم کار زیاد برای گذران زندگی درگیر است که نمی توانند یکسال یا سالیانی کار و زندگی را رها کرده و تمام وقت در کنج منزل درس تئوری را بخوانند آنهم دروسی تئوری که هر چند سال یکبار عوض شده و حتی یکماه یا چند روزه از اذهان پاک شده و فقط به درد دو ساعت امتحان می خورد این عزیزان بی سواد نیستند فقط امکانات و وقت لازم برای چنین امتحانی را ندارند استاد عزیز کار وکالت در عمل با آنچه در تئوری می خوانیم متفاوت هست من کسانی را می شناسم که حتی بدون دانش حقوقی برای حل اختلافات مردم چنان استعدادی را دارند که در خانواده ها یا محلات اکثر مشکلات حقوقی مردم را با کدخدا منشی و جلب رضایت مردم حل می کنند باور کنید ادعای بی سوادی اعضای کمپین توسط جنابعالی اگر فقط یکبار به صورت آزمایشی و افتخاری در یکی از آزمونهای وکالت شرکت کنید قطعا تکرار نخواهد شد شما حقوقدانان زیادی در کشور را که می توانستند بیل گیتس حقوقی ایران باشند از ابتدا از شغل آزاد وکالت محروم کرده اید چون این افراد علاقه ای به آزمونهای تستی ندارند ضمنا تعداد زیادی از اعضای کمپین که در دو رشته تحصیلی مدرک دارند حتی پزشک و مهندس نیز در میانمان کم نیست قاعدتا از نظر هیچ عقل سلیمی بی سواد نیستند فقط مشکل در محدودیت ظرفیت به جای احراز صلاحیت علمی نسبی است ما به احتمال قریب به یقین عرض می کنیم اگر 20 نفر از اساتید برجسته کانون وکلا به صورت آزمایشی و افتخاری در آزمون سال جاری وکالت چهار محال بختیاری با این ظرفیت محدود 12 نفره شرکت کنند قطعا همه در این آزمون قبول نمی شوند لذا آیا شما می توانید به قبول نشدگان خودتان در آزمون وکالت تهمت بی سوادی بزنید؟

استاد: دکتر توانا : عضو هیأت‌مدیره کانون وکلای مرکز حل معضل بیکاری را از وظایف دولت و نه از مسئولیت‌های کانون وکلا دانست. وی با اشاره به صدور مدارک انبوه اما بی‌محتوا در گفت‌وگو با «شهروند» گفت: «ظرفیت هر حرفه‌ای متناسب با معیارهایی است که در پرتو قوانین اقتصادی و اجتماعی مطرح می‌شود. یکی از مهمترین مبانی در حوزه مشاغل مختلف، میزان عرضه و تقاضاست. هر ظرفی میزانی مظروف را در خود جای می‌دهد. مشاغلی چون وکالت، قضاوت و طبابت از آن دست حرفی هستند که در آنها ظرفیت متناسب با نیازهای اجتماعی تعیین می‌شوند. در جامعه ما، وکیل دادگستری وظیفه دفاع از موکل را برعهده دارد که براساس میزان تقاضای جامعه تعداد ایشان تعیین می‌شود. هرساله با توجه به چنین مقتضیاتی کمیسیونی متشکل از دوعضو قضائی و یک عضو از کانون وکلا میزان کارآموزان را از طریق آزمون مشخص می‌کنند.
پاسخ : مقام معظم رهبری در پاسخ سوال یکی از خواهران که گفتند تعداد زیادی دانشجو بی کارند و دولت باید برایشان کاری بکنند پاسخی صادقانه دادند چون ایشان حاضر نبودند مصلحتی پاسخ دهند و رضای مصلحتی مردم را بر حقانیت ترجیح دهند ایشان می توانستند بفرمایند که آری دولت موظف است برای حداکثر شما دانشجویان اشتغال در امور دولتی ایجاد کند اما معظم له فرمودند که امکانات و زیرساخت دولت اجازه استخدام حجم انبوه فارغ التحصیلان را ندارد فرمودند که جوانان باید بیشتر به فکر اشتغال در مشاغل آزاد نیز باشند.
حالا از شما استاد محترم سوال می کنم چرا دوباره امری را تکرار می کنید که نوعی دور تسلسل است مگر نمی دانید قضاوت، مشاوره حقوقی دولتی و ...... امری حاکمیتی است ولی وکالت شغلی آزاد است که برای اشتغال نیاز به بودجه بیت المال ندارد پس چرا می گویید وظیفه کانون ایجاد اشتغال حداکثری برای حقوقدانان نیست اتفاقا کانون وکلا که ادعای حراست از جان و مال و ناموس مردم ایران را برعهده دارد پسندیده است بیشترین نقش را را چنانچه منافع عمومی را بر منافع صنفی ترجیح ندهد در اشتغال به کار حقوقدانان ایفا کند خواسته مقام معظم رهبری نیز صراحتا ایجاد اشتغال برای جوانان تحصیلکرده در مشاغل غیر حاکمیتی است همچنین ریاست محترم جمهور نیز در مناظرات وعده اشتغال حداکثری جوانان را در مشاغل حاکمیتی پوپولیستی دانست و فرموند که دولت برای ایجاد فلان مقدار شغل باید فلان مقدار هزینه کند ولی نیک می دانید اشتغال در امر وکالت اصلا نیازی به بودجه دولتی ندارد پس کانون وکلا قطعا نمی تواند به بهانه استقلال خود را تافته جدا بافته تر از سایر صنوف یا مشاغل آزاد مانند پزشکی بداند فقط این یک واقعیت است که با اشتغال حداکثری حقوقدانان درآمد حرفه وکالت کم شده و وکلا ناچار خواهند شد مانند کشورهایی مثل پاکستان، هند، ترکیه و ....دنبال موکل باشند.
صراحتا تعداد زیادی از دوستانتان این را بیان فرموده اند که ما تمام توان و ظرفیتهای کانون وکلا را بکار می گیریم تا شان وکالت به خاطر مراجعه وکیل به موکل پایین نیاید این در حالی است که تمام رهبران دینی ما معتقد هستند که شان مشاغل بیشتر به تقوی است و علمای دینیمان در حال و آینده شخصا به مساجد یا ...... میان مردم می روند و آنان را راهنمایی می کنند آیا اینکه تعدادی از وکلای کانون این امر را به زیان شان وکالت بدانند امری شایسته است؟
همچنین در خصوص ادعای صدور مدارک بی محتوی توسط دانشگاه ها باید عرض کنم لطفا در میان وکلای جذب شده در سالیان اخیر توسط کانون وکلا آمار بگیرید متوجه خواهید شد بر اساس مشاهدات ما تعداد زیادی وکیل فعلی کانون فارغ التحصیل دانشگاه پیام نور یا آزاد هستند اگر این افراد مدارک بی محتوی دارند چگونه این عزیزان الان وکیل یکی از کانونهای وکلای دادگستریند اما تعدادزیادی حقوقدان از دانشگاه های شهید بهشتی یا تهران یا علامه و ...... هنوز نتوانستند در آزمون وکالت قبول شوند.
ضمنا درآمد وکالت در ایران در مواردی چنان وسوسه برانگیز است که تعدادی چشمگیر از قضات محترم مایلند از حرفه قضاوت استعفا داده و وکیل شوند یا اینکه در دوره بازنشستگی پروانه وکالت بگیرند در نتیجه یکی از دلایل اعمال ظرفیتهای محدود آیا نمی تواند این شبه باشد که تصمیم گیرندگان تعیین ظرفیت در حال یا آینده در امر وکالت ذینفعند این امر بیشتر به دلیل سیاستهای صنفی کانون وکلا بوجود آمده که متاسفانه درآمد وکالت در ایران به علت کمبود وکیل در مواردی آسانتر به دست آمده و میزان آن بیشتر از درآمد قضاوت است.

استاد دکتر توانا : باید ریشه بیکاری را در عوامل دیگری جست. اولا، نظام آموزشی با صدور مدرک‌های بیهوده و بی‌فایده باعث بیکاری خیل عظیمی از جوانان شده است. این سیاست غلط در همه تخصص‌ها جاری است. ثانیا، تضمین اشتغال جوانان با دولت است. اصولا در دنیا خلاف آنچه در ایران می‌بینیم، معیارهای مشخصی برای صدور مجوز کسب‌وکار وجود دارد. وقتی دولت به‌طور مداوم مدرک‌های انبوه اما بی‌محتوایی را صادر می‌کند، باید تبعات صدور آن مدارک را هم در نظر داشته باشد، به‌طوری که دانشجویی که سال‌ها وقت خود را مصروف اخذ مدرک لیسانس کرده است، توقع شغلی متناسب در رشته خود را دارد و دولت وظیفه دارد اقدامی متناسب برای اشتغال فارغ‌التحصیلان انجام دهد. در حوزه وکالت هم این موضوع صادق است.
پاسخ : یکی از اهداف انقلاب اسلامی صراحتا توسط حضرت امام خمینی (ره) بالا بردن معنویات و علم ودانش مردم بوده است معظم له معتقد بودند که تربیت انسانها و علمی بار آوردن آنها از اولویتهای نظام اسلامی است انصافا بفرمایید اکثر این جوانان که بدون صرف هیچ هزینه ای برای دولت و با بودجه خانواده هایشان اکنون دارای مدارج بالایی هستند برای کشور فرصت تلقی می شوند یا تهدید؟ لطفا صادقانه بفرمایید این امر چه ایرادی دارد؟ در خصوص ادعای زیاد این عزیزان خیر چنان ادعایی ندارند چون اکثرا مشغول کارهای دیگرند مثلا یک مادر خانه دار روانشناس بهتر از یک مادر بی سواد در تربیت فرزند نیست فقط این مشکل مورد ادعای جنابعالی برای کانونهای وکلا بوجود آمده به یک دلیل ساده و منطقی زیرادوستان حقوقدان خواستار حق مسلم خود در شغل آزاد وکالت هستند دلیل آن هم نظریه مشورتی مجلس و وجود شورای رقابت برای اعمال قانون در این زمینه است بدیهی است ماهیت شغل وکالت آزاد است و اکثر دوستان حقوقدان با علم به اینکه می دانستند در مشاغل حاکمیتی امکان استخدام کم است به رشته حقوق گرایش زیادی نشان داده اند.در نتیجه این کانون وکلا است که نباید توقع داشته باشد با ورود حداکثری فارغ التحصیلان رشته حقوق به حرفه آزاد وکالت درآمدهای ......تعداد زیادی از وکلا همچنان مثل سالیان گذشته باشد.تا ایران تنها کشوری در جهان باشد که حتی تعدادی چشمگیر از قضات محترم نیز مایل شوند وارد حرفه وکالت شوند.

استاد دکتر توانا : وزارت علوم درحالی با صدور مدارک انبوه کارشناسی حقوق، توقع شغل وکالت را در اندیشه بسیاری از دانش‌آموختگان به وجود آورد که یکی از مشکلات موجود در شغل وکالت، اشباع این حرفه است. تعداد وکلا به میزانی افزایش یافته است که بسیاری از ایشان با مشکلات مالی دست‌وپنجه نرم می‌کنند و اکثرا فاقد دفتر شخصی هستند. برای من جالب است که چه دلیلی وجود دارد که همه نگاه‌ها تنها به کانون وکلا معطوف شده است و افرادی که به ظرفیت و آزمون وکالت اعتراض می‌کنند از محدودیت‌های مشاغل حقوقی دیگر غافل شده‌اند.
پاسخ : لطف کنید یکبار به ما افتخار بدهید با هم سری به دادسراها و .... بزنیم اکثر مردم ایران به شما خواهند گفت که به خاطر حق الوکاله های گران نمی توانند از خدمات وکلا استفاده کنند اگر افزایش حداکثری وکیل با حداقل حق الوکاله داشته باشیم هیچ وکیلی بی کار نخواهد بود همانگونه که در کشورهای همسایه مانند پاکستان، هند، ترکیه و ........وکلا همگی کار دارند فقط دیگر از درآمدهای آنچنانی خبری نیست تازه در مشاغل آزادی مانند وکالت با افزایش وکیل افراد علاقه مند و توانمند در این رشته باقی می مانند و افراد غیر توانمند پروانه را بدون هیچ گله از کانون وکلا یا دولت تودیع کرده و دنبال شغل دیگری می روندو اینکه چرا نگاه ها برای اشتغال بیشتر به کانون وکلا معطوف است این است که حدود هشتاد درصد علت ورود به رشته حقوق به دلیل علاقه حقوقدانان برای اشتغال در حرفه آزاد وکالت است به گونه ای که تعدادی چشمگیر پزشک، دامپزشک ، پرستار ، ماما، مهندس، اقتصاددان و ....... الان در کمپین ما هستند که مجددا صرفا به خاطر علاقه به اشتغال در حرفه آزاد یا وجود وکلای نجومی در کانون و آرزوی رسیدن به این درآمدها در وکالت ایران دانش آموخته حقوق نیز شده اند.

استاد دکتر توانا : می‌دانیم که درحال حاضر تنها ١٠هزار نفر در مشاغل قضائی فعالیت می‌کنند، درحالی‌که این تعداد بسیار کمتر از نیاز قوه‌قضائیه به نیروی انسانی است، اما قوه‌قضائیه به دلیل آن‌که افراد فاقد تخصص در زمینه قضائی مشغول به کار نشوند، دربهای پذیرش را باز نگذاشته است. اکنون باتوجه به پرونده‌هایی که نیاز به حضور وکیل ندارد، ٦ یا ٧ برابر میزان نیاز اجتماعی، وکیل (اعم از وکلای کانون وکلا و مرکز مشاوران) وجود دارد و این به معنای بیکاری وکلاست. وکالت، حرفه‌ای تخصصی است. منتقدان برگزاری آزمون وکالت توجه داشته باشند که حتی داشتن مدرک دکتری هم باعث توانایی در امر وکالت نمی‌شود. چه‌بسا بسیاری دکترای علم حقوق را هم دارند، اما در نگارش یک‌دادخواست ساده عاجزند.
پاسخ : لطفا چنانچه به توانایی های وکلا اعتقاد دارید پاسخ این سوال را بدهید ما و امثال ما در مقطع ارشد حقوق شاهد بودم و می توانیم اثبات کنیم که تعدادی از افراد غیر وکیل که در امتحان وکالت قبول نشده اند نمراتشان از وکلای دانشجوی ارشد حقوق بیشتر بوده است لطفا بفرمایید چرا این امر با ادعای برتر بودن وکلای کانون همخوانی ندارد فرضا وکلای عضو کانون شما دادخواست نوشتن را بیشتر بلد باشند اما وقتی که بار علمی کامل ندارند و نمره هایشان پایین تر از تعدادی از دانشجویان غیر وکیل در مقطع ارشد یا دکتری است نگارش دادخواست این عزیزان چگونه می تواند موثر باشد.
ضمنا بدیهی است کار وکالت بیشتر تجربه کاری خصوصا کار عملی است و بسیارند عریضه نویسانی که چون کار عملی کرده اند در نوشتن دادخواست بسیار ماهر تر و کم هزینه تر از وکلا هستند می فرماید خیر بیایید سری به دادگاه ها زده و حرف مردم را در این زمینه بشنوید کانون وکلا متاسفانه با یک آزمون غیر استاندارد وکیل جذب می کند نتیجه اش این است افراد واقعا علاقه مند واقعی به حرفه وکالت نمی توانند بدون نیت مالی آنچنانی وارد این حرفه شوند و در نتیجه مردم ایران به بعضی وکلا که بیشتر به دلیل درامد زیاد وکالت وارد این حرفه شده اند اعتماد ندارند و این باعث بی کاری احتمالی تعدادی از این عزیزان است امثال بیل گیتس های احتمالی حقوقدان را در مملکت ما سیاستهای کانون وکلا با آزمونهای غیر استاندارد تستی که بعضا شانس نیز درآن دخیل است بی کار نگه داشته شده اند تا منافع گروهی دیگر تضمین شده حداکثری باشد .لطفا قضاوت در این زمینه را به مردم بدهید مگر قبول ندارید که مشک آن است که خود ببوید نه آنکه عطار بگوید اگر ادعا دارید فرمایشاتتان مورد قبول عامه مردم ایران است چرا در مناظره مربوطه رای زیر پنجاه درصدی را با این همه سابقه طولانی و قدمت کانون وکلا از مردم ایران کسب کردید.

استاد دکتر توانا :امر دفاع مستلزم وجود تجربه و تخصص لازم است. بسیاری از دانش‌آموختگان رشته حقوق در آزمون وکالت قبول نمی‌شوند و به همین سبب نمی‌توانند شغل مناسبی را برای خود پیدا کنند. ما تمام این مشکلات را می‌دانیم، اما راه‌حل این معضل سپردن سرنوشت مردم به افراد بی‌تخصص نیست.
پاسخ : عقلا می گویند می گویند آزموده را دوباره آزمودن خطاست زمانی که مسئولان نظام تصمیم گرفتند برای کانون وکلا رقیب بوجود بیاید و از طریق آزمون مشاورین ماده 187 تعداد زیادی وکیل جذب شد کانون وکلا همین ادعا را داشت که مثلا آنها وکلای ....... هستند و تخصص لازم را ندارند و جان و مال مردم به خطر می افتد اما در عمل اینگونه نبود و این عزیزان خدمات شایان ، موثر و بی سابقه به مردم ایران کردند و باعث شدند حق الوکاله ها پایین نیز بیاید الان هم خود مسئولان کانون از اعضایشان خواسته اند با این عزیزان متحد شوند تا کمپین حذف ظرفیت برای دستیابی به اهدافش موفق نشود این سیاست صنفی و ادعای بی تخصصی حقوقدانان احتمالا به دلیل نگرانی از این مسئله است که می خواهید حداقل وکیل با حداکثر حق الوکاله را به مردم ایران تحمیل کنید و این امر احتمالا می تواند تحت عنوان " کلک نان " توجیه شود .
اما دانش اقتصادی و مدیریتی و خواسته مسئولان ارشد نظام و نظریه مشورتی مجلس و کمپین ما برخلاف خواسته شما یعنی حداکثر وکیل با حداقل حق الوکاله می باشد سیاست کانون برای بزرگ نمایی تخصص شبیه آتش زدن یک قیصریه برای یک دستمال است عزیزان شاید بتوانید با این اندیشه ها ، رایزنیها در دولت و مجلس ، دعوت از مقامات تاثیر گذار و اهدای کادو به آنان در جشنهای استقلال موفق به "دفع الوقت " در افزایش وکیل شوید اما در آینده باید پاسخگوی باری تعالی وناراحتی های ذهنی و افسردگی حقوقدانان این مملکت در محکمه عدالت باشید بار دیگر به شما عزیزان و همفکرانتان یاد آور می شویم وکالت شغلی آزاد است که درآمد خود را مستقیما از مردم می گیرد هیچ صنف گروه یا دسته ای حق ندارد به بهانه اشباع بازار و جلوگیری از رقابت در بازار رقابتی کامل با ایجاد انحصار مانع اشتغال حداکثری حقوقدانان در شغل آزاد وکالت شود.
احمدرضا احمدی
|
1تير ماه 1396
2
1
سلام.دوست حقوقی عزیز امیدوارم سخنان بر حق ت گوش شنوا داشته باشه .مگر نه اینکه کانون وکلا باید مدافع حق و حقیقت باشه ،پس چرا حق اینهمه حقوق خوانده چندین سال هست که ضایع شده.آیا همه این تعداد فارغ تحصیل حقوق لیاقت وکیل شدن ندارن؟و آیا اینهمه وکیل موجود لایق وکالت هستند؟

پاسخ ها

دانشجو
4تير ماه 1396
وکلای فعلی حداقل های قبولی آزمون وکالت را دارند کسی هم که قبول نشود ندارد.
آرش
|
1تير ماه 1396
2
4
درود به این جوابیه..، حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی سال 96 را سال 《اقتصاد مقاومتی: تولید- اشتغال» نامگذاری کردند.اگر مسئولین به گوشه ای از سخنان و نصایح حضرت آقا توجه میکردن تمام مشکلات جامع اسلامی مرتفع خواهد شد.با آرزوی شکست حصر

پاسخ ها

دانشو
4تير ماه 1396
همچنین آقا فرمودند که دانشگاه گرایی یکی از معضلات کشور است.
محمد
|
1تير ماه 1396
4
3
من خودم الان یه کاراموز وکالتم..شما بیسوادای کمپینی فکر میکنین بیاین تو وکالت ملیاردی درامد دارین و پرونده پشت پرونده اما من به عنوان ی کاراموز میگم که الان از وکالت میخام انصراف بدم و تو ازمونای استخدامی شرکت کنم چون پرونده ای نیست ک بتونم خرج دفتر یا حتی تمدید مجوزمو بدم..اواز دهل شنیدن از دور خوش است
آرش
|
7تير ماه 1396
0
0
درست میفرمایید حضرت آقا هم همین مشکلات رو پیش بینی کرده بودن...هیچ کدام از سخنان ایشون بی حکمت نیست برادر دانشجو.
مسعود
|
31تير ماه 1396
1
0
دانشگاه آزاد _ علمی کاربردی_ و پیام نور
حالا بیاید جمش کنید_فارغ التحصیل ها کار میخوان، ادعا شدن میشه حقوق خوندن میخوان وکیل سن. با قوه قضائیه یا ثبت یا ... هم که نمیتونن کل بندازن.


این گوری که روش شیون میکنید توش مرده ای نیست


وکلا بیکارن خیلی به فکر شغل دیگه ای هستن

حالا شما مایلید این بساط رو جمع نکنین و ادامه بدید
خود دانید


ولی خنده داره متاسفانه

پاسخ ها

امیر
30مرداد ماه 1396
اکثر وکلای کانون در سالهای اخیر یا از دانشگاه ازاد یا پیام نور مدرک گرفته اند لذا توجیه شما در اصل به ضرر سیاست صنفی کانون است متاسفم که وکلای کانون اینگونه به جای منافع جامعه به منافع صنفی می اندیشند و مایل نیستند به جای انحصار رقابت کامل تعیین کننده وکیل باشد

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top