درباره فرمان آتش به اختیار+توضیحات تکمیلی

محمدعلی آهنگران

وکیل ملت: برای تفسیر هر کلام ابتدا لازم است ظرف زمان و مکان بیان کلام، وضعیت گوینده کلام، وضعیت مخاطب اعم از خواننده و شنونده ، سیاق عبارات و منطوق کلام، عموم و خصوص آن و نحوه امر آمر اعم از فور و تراخی و مره و تکرار و همچنین بررسی مفاهیمی چون شرط، حصر، وصف، عدد، لقب و غایت در کلمات و جملات گوینده باز شناخته شود و در واقع نمی توان بدون در نظر گرفتن موارد مزبور استنباط صحیحی از گفتار گوینده داشت.

تاریخ انتشار: 22خرداد1396|17:13

درباره فرمان آتش به اختیار+توضیحات تکمیلی
| کد خبر: 232851

پس از آنکه مقام معظم رهبری در دیدار با دانشجویان از عبارت " آتش به اختیار" سخن به میان آوردند برداشتها و دیدگاههای گوناگونی در این خصوص صورت گرفت. عده ای با نگاه بد بینانه آن را تفسیر کردند و عده ای آن را بهانه ای برای توجیه اعمال و رفتار خود قرار دادند. من صرف نظر از نگاه بدبینانه و یا نگاه سیاسی و کاسبکارانه به این عبارت آن را از منظر اصولی تعبیر و تفسیر می کنم.


مقام معظم رهبری در جمع #دانشجویان و در تبیین وظایف تشکلهای دانشجویی فرمودند:... نگویید دیگر نمی‌شود در دانشگاه کار کرد؛ در دانشگاه خیلی می‌شود کار کرد. همه‌ی هسته‌های فکری و فرهنگی و عملی و جهادی هرکدام کار کنند؛ مستقل؛ آتش به اختیار باشند. البته قرارگاه مرکزی دستور می‌دهد اما چنانکه قرارگاه مرکزی اختلال دارد، شما افسران جنگ نرم، آنجا آتش به اختیارید.گاهی اوقات احساس می‌شود دستگاه‌های مرکزی فکری و فرهنگی و سیاسی دچار اختلالند و تعطیلند؛ اینکه در وضعیتی که ما این‌همه مسائل مهم فرهنگی در کشور داریم.... مسأله‌ی اصلی را از فرعی تشخیص نمی‌دهند. وقتی این‌جوری دستگاه‌های مرکزی اختلال دارند، آن‌وقت اینجا شما  آتش به اختیارید


اول- مخاطب نامه دانشجویانی هستند که در قالب تشکلهای دانشجویی فعالیت می کنند
دوم- بحث اصلی پیرامون کار فکری، فرهنگی، و سیاسی و عملی و جهادی در دانشگاههاست
سوم- بحث از زمانی است که دستگاههای مرکزی (اعم از حاکمیتی یا دولتی) دچار اخلال و تعطیلی اند و مسائل اصلی را از مسائل فرعی تشخیص نمی دهند
چهارم- ضرورت انجام فعالیتهای فکری و فرهنگی و عملی بیش از هر زمان دیگر احساس می شود


پنجم- هر کسی رهبر انقلاب را اندکی بشناسد می داند که هیچگاه عمل خلاف قانون را تایید نکرده و نخواهند کرد و گفتارهای ایشان در مواقع گوناگون گویای آن است.
ششم- رهبری شخص اول کشور و فرمانده کل قواست و تمام ابزارهای قدرت را طبق قانون در اختیار دارد و نیازی ندارد که برای انجام امری عده ای دانشجو دست به اعمال ساختار شکنانه و خلاف قانون بزنند
 برداشت من از سخنان مقام رهبری آن است که ایشان امر و توصیه به وظیفه شناسی نموده اند و اینکه نسل جوان و دانشجویان برای انجام وظایف ملی و دینی خود معطل سازمانها و نهادها نمانند و خود دست بکار شوند. کما اینکه در دوران دفاع مقدس این جوانان آن زمان بودند که با وظیفه شناسی به جبهه ها رفتند و کشور را از خطر اشغال نظامی بیگانه وارهاندند


هرچند متاسفانه کسانی هستند که از این جمله و سایر جملات رهبری سوء برداشت و سوء استفاده کرده و خواهند کرد کسانی که سالهاست از جانب خودشان در قانون شکنی و تخریب و هجمه به دولت و مایوس نمودن مردم آتش به اختیارند و بیم آن می رود که از این کلام حق نیز اراده باطل کنند و البته سیاق کلام نیز اجازه سوء برداشت را می دهد

 

توضیحات تکمیلی

یادداشت من با عنوان آتش به اختیار انتقاد برخی از دوستانی که با نگاه بدبینانه سخنان رهبر انقلاب را تفسیر کرده بودند را به همراه داشت. آنان عبارت آتش به اختیار را اسم رمزی تعبیر کردند که رهبری به واسطه آن دست جریان ضد دولت را برای تخریب و حمله باز گذاشته و روزنه اصلاحات حداقلی را بسته است. برخی از منتقدین به یادداشت من  گو اینکه خودشان بیش از جریان افراطی اصولگرا تمایل به حفظ این نزاع دارند و نسبت به هرگونه موضع اعتدالی و آشتی جویانه به شدیدترین اشکال واکنش منفی نشان می دهند.


 هیچ عقل سلیمی نیست که بر فاصله افتادن بین دلسوزان اصلاح طلب  کشور و رهبر انقلاب مهر تایید بزند. من حال و هدف کسانی که مدام بر طبل تفرقه میکوبند درک نمی کنم.
کاش یک نفر از این افراد توضیح دهند که اساسا از برجسته کردن نکات بعضاً افتراقی و سعی در تفسیر به رای بیانات ایشان، آن هم از نوع بدبینانه و تفرقه افکن چه حاصلی تا کنون نصیب ما و جریان اصلاح طلب شده و این نگاههای سیاه و سفید چه نتیجه مثبتی برای کشور به بار آورده است؟


روی سخنم با همان دوستانی است که کاتولیک تر از پاپ‌ لب به انتقاد از مشی مسالمت آمیز و آشتی جویانه سید محمد خاتمی گشودند. ۶ سال پیش، وقتی هنوز فضای کشور از حوادث ۸۸ غبارآلود بود، محمد خاتمی پای صندوق رای رفت و در انتخابات مجلس شورای اسلامی شرکت کرد.


در آن جو سنگین پس از انتخابات ریاست جمهوری دهم، هنر همان بود که قدمی برای هرچه کمتر کردن فاصله بین مردم و نظام برداشته شود. فاصله ای که کشور را تبدیل به دو قبیله متخاصم می نمود و در نهایت همگان دیدند نتیجه آن رای سوخته خوانده نشده خاتمی، پیروزی قاطع در تمامی ادوار انتخابات بعدی شد.


پس اوج بی خردی ست که دائما اصرار کنیم رهبری این نظام به نفع عده ای خاص پشت تریبون صحبت می کنند و رای و نظر دیگرِ افراد را که همه زیرِ پرچم واحد ایران اسلامی ایستاده اند را نادیده میگیرند. خیر. اینگونه نیست. مدت هاست که عده ای در حال آماده باش هستند تا از بیانات رهبر انقلاب به نفع خود و مقاصد تندروانه شان بهره برداری کنند. اصولا آنها از هر نَمدی برای ساختن کلاه تفرقه در ایران به خوبی استفاده میکنند.


واضح است که تلاش برای هرچه کمتر کردن و به حداقل رساندن فاصله ها و تقویت نگاه واقع بینانه و نه خوشبینانه به مسایل و پرهیز از تفسیر به رای تنها راه ادامه مسیر ریشه دارِ اصلاح طلبی است، آن هم در فضایی که طرف مقابل بدون از دست دادن هیچ فرصتی، تلاش خود را برای مصادره به مطلوب از بیانات رهبری معظم به کار می بندد
 

کلید واژه ها فرمان آتش به اختیار
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 1

کارشناس
|
22خرداد ماه 1396
0
0
رهبری گفته اند تفسیرسخنان اینجانب عندالاقتضاتوسط خودم انجام میشود.......پس اینقدرزحمت نکشید

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top