هم‌وطن کُرد من، تو نگران نباش

محمد فاضلی

وکیل ملت: امروز صبح در دانشگاه مصاحبه‌ برای پذیرش دانشجویان دکتری برگزار می‌شد. یکی از شرکت‌کنندگان دانشجوی کردی از شهر سقّز بود که اتفاقاً تحقیقاتش هم درباره جریان‌های فکری و سیاسی کردستان بود.

تاریخ انتشار: 22خرداد1396|23:37

هم‌وطن کُرد من، تو نگران نباش
| کد خبر: 232917

 آزاردهنده‌ترین نکته در تمام طول مصاحبه این بود که دائم تلاش می‌کرد به نحوی نشان دهد که دامن کردستان از تندروی، جریان‌های تروریستی و افراط‌گری مذهبی پاک است و آن‌چه اتفاق افتاده هیچ نسبتی با اکثریت قاطع جامعه کردی ندارد. چند بار متذکر شد که نخبگان کرد چه اندازه در محکومیت ترورهای تهران بیانیه داده و فعالیت کرده‌اند؛ در ضمن، مشارکت حداکثری کردها در انتخابات 29 اردیبهشت را شاهدی بر مشارکت‌جویی و صلح‌طلبی جامعه کردستان یادآور شد.


✅من در حالی که همه سخنانش را تأیید می‌کردم می‌خواستم به او بگویم «هم‌وطن کرد من، تو نگران نباش.» هیچ کدام از مردم ایران هرگز کردستان و جامعه کردهای ایران را به تندروی و حمایت از افراط‌گری متهم نخواهد کرد؛ این تو نیستی که باید نگران باشی و از ایرانی و صلح‌طلب بودن خودت دفاع کنی.

ما هستیم که باید سرزنش شویم که نتوانستیم فقر، توسعه‌نیافتگی و بیکاری را در سرزمین تو بخشکانیم یا لااقل به اندازه بخش‌های مرکزی ایران توسعه را برای کردستان به ارمغان بیاوریم. ما جامعه دانشگاهی درباره دردهای ایران کم فکر کردیم، نوشتیم و دنبال راهکار گشتیم؛ و درباره کردستان کمتر، و برنامه‌ریزان و سیاست‌گزاران و سیاستمداران در حق تو کوتاهی کردند، و امروز به جای ما که باید سرزنش شویم،

این تویی که احساس می‌کنی باید از خودت و هویت ایرانی و مردم‌سالارت دفاع کنی. آن ترس عمیق نهفته در قلبت را می‌توانستم ببینم که نگران واکنش‌های تند و نابخرادانه در برابر رخدادی ناخوشایند اما بی‌ارتباط با تو هستی. هم‌وطن کُردم، تو نگران نباش، این ما هستیم که باید سرزنش شویم. ما اگر دانشگاهیان، برنامه‌ریزان، روزنامه‌نگاران، روشنفکران، سیاست‌گزاران و سیاستمداران بهتری بودیم، تو امروز خوشحال‌تر بودی و ایران را همه در کنار یکدیگر، شادتر و توسعه‌یافته‌تر تجربه می‌کردیم.

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 1

شایان
|
27خرداد ماه 1396
0
1
درود بر شما.حرف حق.ممنون از تو هموطن مهربان.اگه همه اینجوری فکر میکردن و به همه شهروندان ایرانی احترام میذاشتن هیچ کس هیچ وقت......

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top