معضلی به نام « نوبت فروشی»

دکتر فردین علیخواه

وکیل ملت: تاکنون بارها هم خودم؛ هم همکاران دانشگاهی ام و هم دانشجویانم با مشکل بغرنج دریافت نوبت از سفارتخانه های کشورهای اروپایی مواجه شده ایم. بگذارید کمی توضیح بدهم. معمولا سایت های اینترنتی کشورهای اروپایی در ساعات مشخصی برای نوبت دهی اینترنتی باز می شوند.

تاریخ انتشار: 28خرداد1396|22:04

معضلی به نام « نوبت فروشی»
| کد خبر: 233608

روند معمول آن است که هر کس از طریق این سایت ها تقاضای وقت سفارت کند و بعد در یک بازه زمانی منطقی برای دریافت ویزا به سفارت آن کشور مراجعه کند. مشکل آن است که به ندرت پیش می آید که شما بتوانید از طریق این سایت ها، نوبتی دریافت کنید.

سایت ها برای سه تا پنج ماه آینده نوبت می دهند و البته اگر برای نوبت دهی فعال باشند. کاش همه ماجرا به اینجا ختم شود. جنبه غیرمنصفانه موضوع آن است که بازار پر شده است از « نوبت فروشان». بسته به زمانی که شما نیاز دارید و نیز کشور مقصدتان، قیمت ها متفاوت است. از سیصدهزار تومان تا یک و نیم میلیون تومان برای یک نوبت! یعنی فقط برای اینکه سفارتخانه یک کشور اروپایی این فرصت را به شما بدهد تا مدارک تان را برای دریافت ویزا -که آن هم قطعی نیست- تحویل بدهید.

برخی از دانشجویانم می گویند که « نوبت فروشان » از یک نرم افزار استفاده می کنند. یعنی به محض باز شدن سایت سفارت خانه ها، این نرم افزار به شکل خودکار همه نوبت ها را رزرو می کند. برخی دیگر از دانشجویانم می گویند که نوبت فروشان در داخل سفارت خانه هم واسطه هایی دارند که البته من از صحت و سقم آن اطلاعی ندارم.


نمی دانم چرا کشورهای اروپایی برای داخل کشور خودشان سعی می کنند همه چیز را درست و اصولی پیش ببرند ولی فکری به حال سفارت خانه های خود نمی کنند. البته فراموش نکنیم. این بلا را ابتدا هموطنان خودمان سرمان می آورند.

روند تحقیر دریافت ویزا که همیشه برایم آزاردهنده بوده است اول به دست همین هموطنان سودجوی نوبت فروش رقم می خورد. بخش زیادی از کسانی که اینان تلکه می کنند می خواهند برای درس خواندن یا شرکت در کنفرانس یا معالجه و یا دیدن فرزندانشان به خارج از کشور بروند. بد نیست گاهی اوقات این هموطنان « نوبت فروش» از خودشان بپرسند که « دقیقا من از چه راهی دارم پول درمی آورم؟»


ریشه مشکل هر کجا باشد در هر صورت از دولت آقای روحانی انتظار می رود که روند تحقیر دریافت ویزا را از داخل کشور اصلاح کنند و اولین گام در این جهت رسیدگی وزارت امور خارجه کشورمان به معضل « نوبت فروشی» است.

دسته بندی یادداشت , اخبار داغ , اخبار ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top