نمایندگان، یک روز بعد از حواشی راهپیمایی روز قدس پیشنهاد دادند

تشکیل کمیته حقیقت‌یاب در مجلس

وکیل ملت: دورخیزها برای تشکیل کارگروه بررسی ریشه‌های توهین به رئیس جمهوری در حاشیه مراسم روز قدس در بهارستان شروع شده است. برخی نمایندگان گفته‌اند که بر تشکیل چنین کارگروهی اصرار دارند. اصرار آنها بعید است به سد جدی در مجلس برخورد کند. اما این تمام ماجرا نیست؛ همین عنوان «تشکیل کارگروه» ذهن‌ها را سریع به چهار سال و نیم پیش می‌برد.

تاریخ انتشار: 4تير1396|00:40

 تشکیل کمیته حقیقت‌یاب در مجلس
| کد خبر: 234360

 جایی که بعد از حادثه 22 بهمن قم و حمله به علی لاریجانی، مجلس کارگروهی برای بررسی این حادثه تشکیل داد اما علی رغم تمام نتایجی که به دست آمد، هیچگاه خبری از برخورد با مسببان آن حادثه نشد. حالا برخی نمایندگان معتقدند تشکیل همان کارگروه باید چراغ راهی برای امروز شود تا این بار برخلاف گذشته، توهین کنندگان به رئیس جمهوری مورد برخورد قضایی هم قرار بگیرند. تا اینجا، اعضای دو فراکسیون امید و مستقلین پیشنهاد تشکیل این کارگروه را پذیرفته‌اند و در مقابل اصولگرایان در فاصله یک روز بعد از حوادث روز قدس، به همان محکوم کردن این اتفاقات بسنده کرده‌اند. هر چند تعداد اصولگرایانی که در مجلس نسبت به این موضوع واکنش نشان داده‌اند هم بسیار انگشت شمار است. نکته اما اینجاست که در این طیف هنوز هیچ سخنی در رابطه با رد یا قبول طرح تشکیل کارگروه بررسی اتفاقات روز جمعه مطرح نشده است.

 برخورد برای جلوگیری از تکرار
اظهارنظرهای نمایندگان نشان می‌دهد که توافقی ضمنی در مورد تشکیل کارگروه بررسی اتفاقات روز قدس میان فراکسیون‌های امید و مستقلین وجود دارد. همین توافق فارغ از اینکه نظر جریان اصولگرا در این باره چیست می‌تواند زمینه تشکیل این کارگروه را مساعد کند.

مضافا اینکه علی مطهری، نایب رئیس مجلس در اولین واکنش به توهین به رئیس جمهوری خواستار برخورد قضایی با مسببین شد. دستور تشکیل این کارگروه باید توسط رئیس مجلس صادر شود و بعید به نظر می‌رسد که علی لاریجانی از چنین کاری صرف نظر کند. او خود 4 سال و نیم پیش قربانی حوادثی مشابه در قم شد که فاصله او را از آن زمان تا همین امروز با طیف‌های تندروتر اصولگرا روز به روز بیشتر کرد. اعضای فراکسیون‌های امید و مستقلین در سطح شورای مرکزی خود همزمان خواستار پی‌گیری اتفاقات روز جمعه شده‌اند. اولین بار این عبدالکریم حسین‌زاده نایب رئیس فراکسیون امید بود که در یک پیام توئیتری ساعاتی پس از اتفاقات روز جمعه خواستار تشکیل کمیته حقیقت یاب در مجلس برای روشن شدن اهداف و زمینه‌های توهین به رئیس جمهوری شد.

حسین‌زاده همچنین در توییتی دیگر نوشت: «خودسرها به هاشمی و سیدحسن خمینی توهین کردند، و حالا به رئیس ‌جمهوری که با رأی قاطع ملت منتخب شد؛ دولت ۲۴ میلیونی با این حرکات تضعیف‌شدنی نیست.» الیاس حضرتی هم دیگر نماینده‌ای بود که در یک توئیت پس از حمایت کاربران شبکه‌های مجازی از روحانی نوشت: «جوانان عزیزى که با هشتگ حامی روحانی‌ام پاسخ هتاکى به منتخب ملت را دادید، دستمریزاد به شما؛ پیگیر این توهین تاریخى در مجلس خواهم بود».

روز جمعه همچنین ابوالفضل سروش هم ابراز امیدواری کرد که دستگاه‌های امنیتی گزارشی از اتفاقات روز جمعه تهیه و ارائه کنند. از جمع فراکسیون مستقلین هم غلامعلی جعفرزاده اولین نفری بود که بر ضرورت تشکیل کمیته حقیقت‌یاب در این خصوص تاکید کرد. او گفت که عدم بررسی درست این موضوع یعنی دادن مجوز به «تندروها» برای تکرار رفتارهای «ساختارشکنانه». از میان اصولگرایان مجلس اما محسن کوهکن از معدود افرادی بود که در این خصوص به اظهار نظر پرداخت. او به خبرگزاری خانه ملت گفت که «اصل شعار علیه مسئولان کشور در روز قدس انحرافی است زیرا اذهان را از چنین مسأله مهمی به سمت و سوی مسائل دیگری می برد و بدون شک قابل تأیید نیست.» با این حال این عضو فراکسیون اصولگرایان اشاره‌ای به ضرورت تشکیل کمیته حقیقت‌یاب نداشت.


تشکیل کمیته؛ اصرار بر پیگیری
سؤال اساسی این است که دو فراکسیون هوادار دولت بعد از بازگشایی مجلس تا چه اندازه بر نظر خود برای تشکیل کمیته حقیقت‌یاب اصرار خواهند کرد. اظهارنظر اعضای مختلف دو فراکسیون در گفت و گو با «ایران» تا اینجا حکایت از آن دارد که عزم آنها جدی است. از جمله عبدالکریم حسین‌زاده، نایب رئیس فراکسیون امید می‌گوید: «تکرار این دست حوادث به شکل یکسان گمانه سازماندهی شده بودن آنها را بشدت تقویت می‌کند و الان با قاطعیت بیشتری می‌توان گفت که دستی در پشت این دست اتفاقات حاضر است.»

وی تاکید می‌کند: «این همان دستی بود که یک بار سخنرانی رئیس مجلس را ناتمام گذاشت و یک بار برای رئیس جمهوری اینگونه حاشیه آفرید و معلوم نیست اگر قطع نشود فردا چه خواهد شد. ما در شرایطی هستیم که واجب است زمینه این رفتار شناسایی و با عاملان برخورد شود و مجلس در حیطه اختیارات و وظایف خود قطعاً اصرار دارد که چنین اتفاقی بیفتد.» در همین حال، جعفرزاده ایمن آبادی هم در گفت و گو با «ایران» معتقد است: «پیشتر در قضیه 22 بهمن قم و اتفاقاتی که برای آقای لاریجانی افتاد، برخوردهای لازم انجام نشد. آن زمان مجلس کارگروه خود را تشکیل داد و گزارشی هم تهیه شد که جزئیات مهمی داشت اما ترتیب اثر داده نشد.»


نایب رئیس فراکسیون مستقلین افزود: «این بار نه تنها تشکیل مجدد کارگروه بررسی اتفاقات روز قدس یک کار واجب است بلکه واجب‌تر از آن پافشاری مجلس و نمایندگان بر پی‌گیری گزارش در مسیرهای حقوقی و قضایی است.» وی معتقد است: «در چهار سال اخیر گروه‌هایی که معلوم نیست از کجا هدایت می‌شوند دو روز ملی ما را که قرار بوده نماد وحدت باشد به بدترین شکل ممکن به حاشیه برده‌اند و بدترین پیام‌ها را به دشمنان ما فرستادند و دیگر جایز نیست به هر بهانه‌ای با اینها مماشات کرد.

الان هم تشکیل کمیته حقیقت‌یاب برای توهین صورت گرفته به رئیس جمهوری لازم است و هم اصرار نمایندگان بر اینکه کارشان در قوای دیگر به نتیجه برسد.» نایب رئیس فراکسیون مستقلین همچنین تأکید می‌کند که اعضای این فراکسیون از تشکیل این کمیته استقبال خواهند کرد و در پیگیری‌های بعدی هم در کنار آن خواهند بود. در همین حال رحیمی جهان آبادی، عضو هیات رئیسه کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس هم به «ایران» می‌گوید: «توهین صورت گرفته به آقای روحانی در مقام رئیس جمهوری یک جرم مشهود بود که قطعاً نیازمند رسیدگی قضایی است و خوشبختانه با دوربین‌های متعددی که در صحنه بود نیز امکان تشخیص مرتکبین به این توهین چندان سخت نمی‌باشد.


بنابراین نه به لحاظ حقوقی و نه مشکلات شناسایی افراد هیچ بهانه‌ای برای عدم پیگیری ماجرا وجود ندارد.» در چنین فضایی هر چند مجلس همچنان در تعطیلات تابستانی به سر می‌برد اما به نظر نمی‌رسد بعد از پایان تعطیلات، نمایندگان چندان اتفاقات روز قدس را از یاد برده باشند که تشکیل کمیته حقیقت‌یاب رنگ واقعیت به خود نگیرد. چه آنکه سخنگوی فراکسیون امید دیروز در گفت و گو با «ایلنا» از قطعی شدن درخواست تشکیل کمیته حقیقت‌یاب سخن گفته و افزوده است: «این درخواست در حال حاضر تهیه شده و قرار است، در اولین روز کاری مجلس که هفته آینده خواهد بود، تقدیم هیات رئیسه مجلس شود.»

دسته بندی حقوق سیاسی , خبر روز , اخبار ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top