شهرمردم نهاد

امين فلاح

وکیل ملت: اینکه سازمان های مردم نهاد بخشی ازساختار دولت محسوب نمی شوند یک گزاره اشتراکی میان همه تعاریف سازمان های«مردم نهاد»است. اما این ویژگی چراوچگونه اهمیت پیدامی کند؟آیا هرسازمانی که ازلحاظ حقوقی بخشی ازساختاردولت حساب نشود،عبارت مردم نهاد زیبنده آن است؟

تاریخ انتشار: 18تير1396|16:01

شهرمردم نهاد
| کد خبر: 236169

✅باتوجه به قانون،کلیه شهرداری هابه عنوان یک موسسه عمومی غیردولتی به شمارمی آیند. مثلا شهرداری تهران با داشتن 19سازمان،17 شرکت و 3 ستاد نشان می دهد که یکی از عریض و طویل ترین مجموعه های کشور است.آیا با مشارکت جویی مردم در مدیریت شهر، همه این سازمان ها و شرکت های عجیب و غریب مورد نیاز خواهد بود؟ بنابراین درک «مردم نهاد» بودن برای مدیریت شهری بسیار مهم به نظر می رسد.


✅ اولین قدم شهرمردم نهاد،شورای متشکل از منتخبین آنان برای مدیریت شهراست.اصلاح طلبان درانتخابات اخیر شهرهای تهران،اصفهان،مشهد،زاهدان،شیراز،کرج، تبریز، کرمان،یزد و قزوین اکثر کرسی های شورا را از آن خود کرده و پیروز شدند. این اکثریت آرا یعنی برای 4 سال 10 شهردار مورد قبول اصلاح طلبان بر شهرهای پیروز مدیریت می کنند.که از جهت ارزیابی کارشناسی اولیه مثل بررسی برنامه،رزومه و توان اجرایی داوطلبان مدیریت اجرایی، یک گزاره لازم قلمداد می شود.اما زمانی می تواند برای یک متد مدیریت اصلاح طلبانه کافی باشد که نقش مردم در انتخاب شهردار با سازوکاری شفاف، مدرن و دموکراتیک دیده شود

. امروزه این امر با توجه به پیشرفت تکنولوژی و توسعه ابزارهای نظرسنجی دقیق امکان پذیر است.به گونه ای که بعد از رسیدن به گزینه های نهایی، شوراى پيروز آنان را به رای مردم بسپارد.این ممکن با ضريب اطمينان بالا از لحاظ فنی شدنی است و این اولین و سخت ترین آزمون اصلاح طلبان در مدیریت شهر مرم نهاد به شمار می رود تا خود را از گَمان اتهام یک مدیریت الیگارشی دورکنند.


✅ به یقین اگر شهردار شهرهای پیروز اصلاح طلبان، مطالبه مردمی داشته باشد،می تواند متقابلا در تحقق شهرمردم نهاد موثرترین نقش را ایفاکند.
✅به همین جهت شورا فرصت خوبی برای ارایه یک متد مدیریتی به اصلاح طلبان داده است که اگر از این فرصت به نحومطلوب بهره بریم، مسلما تاثیرات مثبت بنیادینی را که تنها به پیروزی در انتخابات های بعدی ختم نمی شود راخواهیم دید؛ غیر این صورت عکس آن گزینه ای جدی تر است.


✅نویسنده بر این باوراست که قوی ترین نظریه اصلاحات، گفتگو است.به این ترتیب که امکان گشودگی زمینه های اجتماعی و فرهنگی برای ظهور و تقویت خِرَدهای گوناگون جمعی به منظورمردم نهاد کردن مدیریت شهری دیده شود.اصلاح طلبان باپیاده سازی منطق گفتاری خود باید ثابت کنند اگر برقدرت نشینند می توانند بستری شفاف ومطمئن برای همه سلیقه های گوناگون در چهارچوب قانون باشند.آن ها باید مردم را به گفتگو دعوت و از ظرفیت همه شهروندان استفاده برند.


✅امروز اصلاح طلبان می توانند در استقرار دموکراسی از مبنایی ترین سنین و خردترین تقسیمات شهری استفاده کنند تاتربیت شهروندمشارکت جو،نیرومند کردن روحیه‌ی مسئولیت پذیری و درنهایت تثبیت راهبرد«حل مسئله به واسطه گفتگو»که آرمان اصلی اصلاحات است رابه واقعیت نزدیک تر کنند.


✅شهروندمسئولیت پذیر از میزان باور به گفتگویی پویا و نتیجه بخش میان خود، شورا و مجموعه مدیریت شهری قوت می گیرد. مردم باید باورکنندکه گفت آن ها گوش داده می شود و عموم آنان می توانند درتصمیمات شهری موثر باشند. این امر موجب می شود که  بپذیرند حضورشان نه برای پیروزی اصلاح طلبان که همیشه با پیروزی خودشان همراه است.نیرومند سازی شهروندمسئولیت پذیر می تواند  ترافیک،آسیب های اجتماعی،آلودگی هوارا از پا بیاندازد؛ که این خود نمونه ای ازکاربست نظریه گفتگو است.


✅باید درنظرداشت که تقسیم بندی (شهرونداصلاح طلب – شهرونداصولگرا )یک عامل بازدارنده در هم افزایی برای حل مشارکتی مشکلات شهر است.یعنی اگردر فعالیت های مشارکت جویانه،جریان اصولگرا و مستقل را-كه مثلا درتهران يك سوم آرا رابه خود اختصاص دادند-فعال نکنیم، فعالیت های جمعی به کندی وسختی پیش می رودو درمجموع تربیت شهروندمسئولیت پذیر ناشدنی می نماید.


✅چالش حضور اصولگرا علی البدل در شورا حقیقتا یک چالش ساختگی است. زیرا هر عامل بالقوه غیرقابل پیش بینی، می تواند غیبت هر کدام از اعضای اصلاح طلب شورای شهری که لیست امید تمام کرسی ها را کسب کرده بالفعل کند. در ضمن اگر هر کدام از شهرهای پیروز مانند كرج و شيراز که اکثر کرسی های شورا ازآن اصلاح طلبان شد و نه همه آن، بتوانند کارنامه موفقی را در مدیریت شهری ارایه کنند،  تدارک تئوری با این مضمون که حضور حتی یک عضو غیراصلاح طلب هم می تواندپای مدیریت اصلاح طلبان را لنگ کند، از طرف مرم مردود خواهدبود.


✅درنتيجه اصلاح طلبان با عيني كردن نظريه گفتگو به دور از يك اقدام صرفا سياسى برای مشاركت جو كردن حداكثري شهروندان بكوشند تا شهرمردم نهاد محقق شود.

کلید واژه ها شهرمردم نهاد
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top