خشونت خانگي عليه زنان يک مشکل سلامت همگاني است که سلامت زنان، خانواده و جامعه را بشدت تحت تاثير قرار مي دهد. اين پديدهداراي ابعاد و ريشه هاي متعددي است. نقش و روابط زن و مرد در خانواده مي تواند در بروز و پذيرش آن موثر باشد. اين مقاله بخشي از نتايج يک طرح جامع پژوهش کيفي است که در فاز اول آن عوامل زمينه ساز و راهکارهاي پيشگيري را از ديدگاه زوجهاي تهراني مورد بررسي قرار مي دهد.

روشها: اين پژوهش کيفي با تشکيل جلسات بحث گروهي متمرکز با حضور 50 زوج از مناطق مختلف شهر تهران در 8 گروه و طي دو روز اجرا شد. معيار تقسيم گروهها جنسيت، سطح سواد و پيشينه خشونت خانگي درخانواده بود.

نتايج: به نظر نمونه ها در دوران جديد نقش مرد در خانه پررنگتر شده ولي هنوز مسووليتهاي اصلي مربوط به امور داخلي خانه و فرزندان برعهده زنان است و اين علاوه بر نقشهاي اجتماعي و جديدي آنهاست. زنان هميشه نقش فداکاري و تعديل کننده مصايب و مشکلات زندگي را عهده دار هستند. با وجود کاهش خشونت جسمي، خشونت رواني عليه زنان افزايش يافته است.

از نظر مردان مهريه بالا، آگاهي زنان، کاهش روحيه انتقادپذيري، عدم پذيرش مردان از نقش اجتماعي زنان، عوامل فردي و تربيت خانوادگي، تاثيرپذيري از جامعه و دوستان و نبود فرهنگ مراجعه به روانپزشک و مشاور در بروز خشونت موثر هستند. از نظر زنان استقلال، بار مسووليت و فشار بيشتر، کاهش تحمل، خستگي و فرسودگي زنان و عدم حمايت هاي قانوني زمينه ساز خشونت مي باشد. آموزش خانواده ها در زمينه مهارتهاي زندگي رفتار صحيح زوجين با يکديگر و آشنايي با حقوق و تکاليف يکديگر، تقويت آموزشهاي قبل از ازدواج، اصلاح قوانين و ايجاد فرهنگ شادي و گفتمان از راهکارهاي پيشنهادي بودند.

بحث و نتيجه گيري: جامعه ما در حال گذر از جامعه سنتي به مدرن است که پيامدهاي آن خشونت خانگي را بويژه در ابعاد رواني تشديد مي نمايد. افزايش آگاهي و اموزش جامعه در مواجهه با چالشهاي اين گذر مي تواند در کاهش اين پديده موثر باشد.

کلید واژه ها پيشگيري _خشونت _ زنان
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top