ماترک تهران

محمد حسین غیاثی

وکیل ملت: از قالیباف نقل شده است که گفته، شهرداری تهران مدفن اصلاح طلبان خواهد شد. نمی دانم این حرف را ایشان گفته یا نگفته است اما در کل حرف چندان بیراهی نیست.

تاریخ انتشار: 19تير1396|19:52

ماترک تهران
| کد خبر: 236411

حکایت انتخابات این دوره ی شورای شهر تهران حکایت اعضای خانواده ای است که بر سر ارث پدر دعوای سختی کردند. عاقبت یک طرف برنده شد و آمد بر سر ماترک مرحوم، مع الاسف هرچه ببشتر جست جز قرض و قوله و بدهی و چک پاس نشده و سفته چیزی نیافت. او وارث بدبختی های یک شهر پیش فروش شده است.


تهران شهری است غرق شده در دود و سیمان و ماشین و آدم که تا ریال آخر ثروت آن قبلا فروخته شده و بوسیله ی آن عواید، بزک شده و الان دیگر به نقطه ی پایان نزدیک شده است.
تهران دوره ی کامل سه حکومت را به خود دیده است. قاجار، پهلوی و جمهوری اسلامی. این پایتخت کهن اکنون دیگر در زیر بارها و رازها و ستیزها و سیاستهای بی شماری کمر خم کرده و معلوم نیست چه هنگام و بر اثر چه بحرانی فروبشکند.


صدا و سیما با لوکیشن هایی که بیشتر آنها را از تهران می گیرد این شهر را قبله ی عالم کرده است. برعکس، هالیوودی که سائق آمریکائیان را شکل می دهد، آن سائق را به تمام کشور آمریکا گرایش داده است. ایرانیان بوسیله ی تلویزیون در تهران زندگی می کنند. و هروز بیشتر به سوی آن (به سوی تهران) کشیده می شوند. و این نفتی دیگر است، بر آتش رانت سیاسی و اقتصادی و نفت اصلی که در تهران روشن است. و مثل آتشکده های زرتشت در ازمنه کهن، همچنان می سوزد.


تهران باید از سیاست خالی شود. پایتخت سیاسی از پایتخت اقتصادی جدا شود. همانطور که برخی کشورهای پیشرفته چنین اند یا که چنین کردند.
اگر جمهوری اسلامی از سر اراده و اختیار چنین کاری نکند، به اجبار و فاجعه و بلیه گرفتار چنین چیزی خواهد شد.


من مخالف به عرصه آمدن اصلاح طلبان در انتخابات شوراهای اخیر نبودم. چرا که یک جریان سیاسی باید مطابق ادعاهای گوش فلک کر کن خود، قدرت لازم و نیز جسارت اقدام را برای اجرایی کردن وعده هایش داشته باشد یا آنرا پیدا کند. ولو با ریسک.


به گمان بنده چنانچه اصلاح طلبان از زاویه ی خارج کردن پایتخت سیاسی از تهران وارد انتخاب شهردار بشوند احتمالا قرین توفیق خواهند بود. اما اگر بخواهند تداوم دهنده ی راه آقایان کرباسچی و قالیباف باشند، مطابق همان نقل قول منتسب ابتدای نوشتار، تهران باتلاق اصلاحات خواهد شد.


راهی که کرباسچی رفت ادامه ی راهی بود که پهلوی شروع کرد و قالیباف این راه را تا آخر ادامه داد. الان دیگر کار به زمین سفت خورده و شهرداری تهران در بن بست فاجعه قرار گرفته و این شهر هیولاوش نظام سیاسی را تهدید می کند.


تهران پایتخت فرهنگی زیبا و جذاب و پرکششی است. تهران کماکان می تواند پایتخت اقتصادی و علمی کشور باشد. اما دستکم یک بخش از بار سنگین آن را می توان از شانه اش برداشت و آنرا سبک کرد. بار سنگین و خطیر سیاست را.


سیاست پایتخت مطمئنی می خواهد. ایمن از زلزله. ایمن از فجایع انسانی و بحرانهای محتملی که یک شهر 10 میلیونی را در کمین گرفته و می تواند سرنوشت یک ملت را به مخاطره اندازد. تهران در ساخت کنونی اش نمی تواند انتظارات روزافزون پسابرجام به تبادلات جهانی را برآورده سازد.

کلید واژه ها ماترک تهران - قالیباف
دسته بندی یادداشت , اخبار داغ , اخبار ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top