برجام پوچ و بی معنی یا یک سند معتبر بین المللی

مهدی مرزبان کارشناس ارشد روابط بین الملل

وکیل ملت: این روز ها رسانه های مختلف داخلی در مورد طرح تحریم های جدید آمریکاعلیه ایران واکنش های تندی نسبت به دولت حسن روحانی انجام دادند و این انتقاد ها تا جایی پیش رفت که امضای سند بین المللی برجام را زیر سوال بردند ..

تاریخ انتشار: 20تير1396|15:10

برجام پوچ و بی معنی یا یک سند معتبر بین المللی
| کد خبر: 236600

از نگاه علوم سیاسی و روابط بین الملل تفاوت بسیاری بین تحریم های آمریکا  و تحریم های سازمان ملل  علیه ایران وجود دارد و تفاوت هایش هم با توافق بین المللی هسته ای ایران و  5+1 با نام برنامه ی جامع اقدام مشترک (برجام)  بیشتر مشخص می شود  که می توان به چند مورد اشاره کرد .


1.وقتی قطعنامه های 1696 ،1737، 1747 ، 1803 ، 1835 ، 1929 ، سازمان ملل متحد علیه ایران وضع می شد یک اجماع جهانی برای تحریم های اقتصادی و .... علیه ایران به وجود آمده  و نگاه اکثریت کشورهای دنیا نسبت به ایران بدبینانه بود اما در سال 2017 وقتی آمریکا و دولت ترامپ تصمیم می گیرد ایران را تحریم کند آن نگاه دیگر وجود نداشت .

2.جنس تحریم های جدید آمریکا علیه ایران با جنس تحریم های سازمان ملل تفاوت بسیاری زیادی وجود دارد در شرایطی که کشور ایالات متحده تصمیم به تحریم ایران می گیرد که دولت های اروپایی هیچ علاقه ای به ان نشان ندادند و بالعکس قرارداد های بزرگ اقتصادی با ایران امضا کردند و نگاه اکثریت کشورهای دنیا تغییر کرده و نگاه خوش بینانه و مثبتی نسبت به کشور ایران دارند .


3.برجام یک توافق بین المللی است که دولت ها آن را امضا کرده اند و  پایبندی به ان یک اعتبار بین المللی دارد ، هرکشوری که آن را نقض کند از میزان اعتبار کشور نقض کننده کاسته می شود واین نگاه نسبت به کشور نقض کننده ایجاد میشود که در معاهده های بین مللی به تعهدات خود پایبند نخواهد بود این تصمیم دولت ترامپ علیه ایران  از میزان اعتبار دولت ترامپ قرارداد های بین المللی می کاهد .


4.ایران در شرایطی توسط دولت ترامپ تحریم شده است که کشور های اروپایی رقابت شدیدی برای ورود به بازار اقتصادی ایران دارند و  میان کشور آلمان و فرانسه برای ورود به بازار خودرو سازی و ظرفیت های بسیار بالای کشور ایران در این زمینه رقابت شدیدی به وجود آمده است  ، بازاری که در زمان تحریم های سازمان ملل به انحصاری چینی های در آمده  و جنس های درجه چندم بی کیفیت را به بازار ایران عرضه می کردند  امروز به بازاری رقابتی ان هم رقابت با کشور های بزرگ اروپایی تبدیل شده و عرصه را برای چینی تنگ تر کرده است .


 یکی از  معیارهای  میزان  قدرت کشورهای مختلف همین اقتصاد است و برجام توافق بین المللی بسیار ارزشمندی بوده است که می تواند جایگاه و رشد  اقتصادی ایران را با یک برنامه ریزی کلان بالا ببرد ..
برجام زمینه را برای ورود فناوری و علم و تکنولوژی فراهم کرده است  و ورود تکنولوژی جدید در صنعت و کشاورزی می تواند اقتصاد ایران را دچار تحول زیربنایی کند .

 

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top