كليد بهشت به چه كسي مي رسد؟

وکیل ملت: انتخاب شهردار تهران به مراحل پایانی نزدیک می‌شود. بر اساس آخرین اخبار به نقل از مرتضی الویری چهارشنبه همین هفته 7 کاندیدای نهایی شهرداری تهران مشخص خواهند شد.

تاریخ انتشار: 26تير1396|11:18

كليد بهشت به چه كسي مي رسد؟
| کد خبر: 237300

مکانیزم شفافی برای انتخاب شهردار تهران در شورای منتخب پنجم به تصویب رسیده است که بر اساس آن و بعد از تصویب مشخصات عمومی نامزد‌ شهرداری، هریک از اعضا باید 3 نفر را به شورا معرفی کرده، سپس با رای‌گیری مخفی در شورا، 5 نفر که بیشترین رأی را به دست آوردند، به مرحله بعد راه یافته و در این مرحله بعد از تفاهم با 5 نامزد، آنها باید برنامه‌های خود را به اعضا ارائه دهند و پس از بررسی اعضای شورای پنجم دو نفر به مرحله نهایی راه یافته و هرکدام از این دوکاندیدا برنامه‌های خود را در صحن علنی اعلام کرده و در نهایت اعضای شورای شهر، شهردار تهران را انتخاب خواهند کرد.

چهارشنبه، 7‌نامزد

با نزدیک ‌شدن به موعد انتخاب شهردار تهران و طرح گزینه‌هایی از سوی رسانه‌ها به منظور تصدی این مقام اجرایی، مرتضی الویری با اشاره به اینکه روز چهارشنبه سرانجام اولین گام در فرایند انتخاب شهردار برداشته خواهد شد، گفت: در جلسه روز چهارشنبه، هفت نفر از کاندیداهای شهرداری که بالاترین رأی را در میان اعضای شورای شهر کسب کرده‌اند، به عنوان کاندیداهای نهایی شهردار معرفی خواهند شد. به‌گزارش جماران، این عضو شورای پنجم تصریح کرد: تعداد کاندیداها قطعی نیست و هر آن ممکن است، کم و زیاد شود. با این حال به هر تعداد هم که باشند، هفت نفر از آنها به عنوان کاندیدای نهایی در همین هفته انتخاب خواهند شد.

رها از قید

گزینه‌های متعددی برای شهردار تهران مطرح شده‌اند. مرعشی، نجفی و حجتی از مهم‌ترین گزینه‌های مدیریت شهرداری تهران هستند، هرچند که سایر گزینه‌ها همچون ستاری‌فر، افشانی، حناچی، مهرعلیزاده، ترکان و ترک‌نژاد هم مطرح هستند. در این میان، روز گذشته سیدحسین مرعشی، یکی از جدی‌ترین نامزدهای شهرداری تهران که آرای قابل توجهی نیز در بین اعضای شورای شهر دارد، در مورد عدم تمایل خود به پذیرفتن مسئولیت اداره شهر تهران مطالبی را عنوان‌کرد. این عضو ارشد کارگزاران سازندگی در مورد عدم تمایلش به شهردار شدن گفت: معتقدم باید آزاد بود. آزادی را با چیزی عوض نمی‌کنم. درحال حاضر هرجا دلم بخواهد می‌روم و هر مصاحبه‌ای که بخواهم انجام می‌دهم، اما وقتی مسئولیتی را می‌پذیری در قید و بند قرار می‌گیری. من آزادی خودم را نمی‌خواهم از دست بدهم. تجربه کرده‌ام که آدم بدون داشتن مسئولیت‌های رسمی می‌تواند به جامعه خدمت کند. مرعشی ادامه داد: کار شهرداری بسیار سخت است، اما فشارها و تحمیل‌ها عامل نپذیرفتن من نیست؛ اگر بنا باشد من شهردار شوم، اصلا این مسائل برای من دغدغه نیست. حتی مشکلم بدهی‌های شهرداری نیست؛ مشکل من نهادها نیستند. من خودم قصد ورود به سیستم رسمی را ندارم.

تلاش مرعشی

 مرعشی گفت: دوستان به من لطف دارند و من را هم به عنوان گزینه شهرداری پیشنهاد داده‌اند، اما من به علت نداشتن تخصص در این زمینه پیشنهادشان را رد و اعلام کرده‌ام اگر بن‌‌بستی حاصل شد و شخصی این مسئولیت را نپذیرفت که بعید می‌دانم این اتفاق بیفتد، شاید شهرداری را بپذیرم. از نظر من محمد‌علی نجفی بهترین گزینه برای مدیریت شهر تهران است‌. در هر حال تمام تلاش خود را به کار بسته‌ام که اگر سازمان برنامه و بودجه به آقای نجفی پیشنهاد نشد، سمت شهرداری را بپذیرد.

2 گزینه نهایی

هر چند از سه گزینه اصلی شهرداری تهران یک گزینه تلویحا کناره‌گیری کرده، اما محمد ستاری‌فر و پیروز حناچی قابلیت تبدیل شدن به گزینه مورد وثوق احزاب و جریانات حاکم بر شورای شهر پنجم را دارند. البته در عدم تمایل مرعشی، شانس حجتی بیش از سایر گزینه‌هاست. براساس اخبار موثق حجتی در مورد عدم تمایل به ماندن در کابینه به رئیس‌جمهور توضیح داده است، اما معرفی گزینه‌ای در مقابل برنامه‌های خودکفایی که او سالیان سال در وزارت کشاورزی دنبال کرده، موجب شده حجتی برای ماندن در دولت و رفتن به شهرداری تهران بر سر دو راهی قرار بگیرد. نجفی نیز احتمالا یکی از گزینه‌های سازمان برنامه و بودجه خواهد بود که البته شانس نوبخت برای ریاست بر این سازمان بیشتر است.

در نهایت...

 در نهایت مکانیزم شفاف طرح‌شده توسط اعضای شورای شهر به انتخاب شهردار تهران خواهد انجامید؛ شهرداری که میراث‌دار نوع مدیریت محمدباقر قالیباف خواهد بود و میراثی مانند ترافیک، محیط زیست آشفته و شکننده در کنار آسیب‌ها و ناهنجاری‌های اجتماعی را بر دوش خواهد داشت. شهردار تهران برای اداره این شهر نیازمند تیم مدیریتی پاکدست، کارشناس و مسلط به امور شهری است تا بتواند با حرکت در مسیر قانون و با اصلاح ساختار شهرداری تهران، شعار‌ شهرداری شیشه‌ای اصلاح‌طلبان را محقق کند.

منبع خبر آرمان
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top