پس از آزادی «موصل»، نوبت مقر جدید داعش رسید

تا دو هفته دیگر، آغاز عملیات آزادسازی« تلعفر»

وکیل ملت: یک هفته از اعلام رسمی آزادی موصل می‌گذرد و شهر اگرچه ویرانه شده اما جان گرفته و صدای خنده کودکان از میان خرابه‌ها به گوش می‌رسد.

تاریخ انتشار: 26تير1396|11:34

تا دو هفته دیگر، آغاز عملیات آزادسازی« تلعفر»
| کد خبر: 237305

ارتش عراق هم مسرور از این پیروزی بزرگ، در تکاپوی خرده پاکسازی‌ها، آماده کردن گزارش عملکرد نظامی 9 ماهه خود و تهیه نقشه راه برای دیگر جبهه‌های نبرد علیه داعش از جمله جبهه تلعفر، آخرین مقر داعش در استان نینوا است. فرماندهی ستاد مشترک عملیات عراق روز  شنبه اعلام کرد، 250 نفراز عناصر داعش را که در تونل‌هایی در موصل مخفی شده بودند، دستگیر کردند که در میان دستگیرشدگان شماری از سرکرده‌های داعش نیز هستند. شماری از عناصر داعش از جمله تعدادی از مسئولان این گروه تروریستی نیز که قصد فرار از بخش شرقی موصل را داشتند، در محاصره نیروهای عراقی قرار گرفته و کشته شدند.


به گزارش شبکه خبری سومریه نیوز، عبدالامیر یارالله، فرمانده عملیات نظامی آزادسازی نینوا نیز اعلام کرد، در ۹ ماه عملیات آزادسازی موصل بیش از ۲۵ هزار داعشی از جمله ۴۵۰ عامل انتحاری کشته، ۱۲۴۷ خودروی بمب‌گذاری شده و ۱۵۰۰ خودروی دیگر متعلق به داعش منهدم و ۱۳۰ پهپاد متعلق به این گروه تروریستی سرنگون شدند. وی با بیان این مطلب که در ۹ ماه عملیات آزادسازی بخش غربی و شرقی موصل ۱۰۰ هزار نیروی ارتش، پلیس فدرال، مبارزه با تروریسم و حشد الشعبی شرکت داشتند، افزود، جنگ در بخش شرقی ۱۰۱ روز و در بخش غربی ۱۴۲ روز طول کشید. یارالله همچنین با بیان این مطلب که نیروهای عراقی وارد جنگی شده‌اند که هیچ ارتشی در دنیا با آن مواجه نشده است، تصریح کرد، آغاز مرحله چهارم عملیات «نینوا می‌آییم» برای آزادی شهر تلعفر و مناطق العیاضیه و المحلبیه نزدیک است و بعد از آن، آزادی کامل استان نینوا اعلام خواهد شد. در حال حاضر تلعفر تنها شهر در استان نینواست که در تصرف داعش قرار دارد. در کل کشور عراق نیز دو منطقه الحویجه در جنوب کرکوک و القائم در غرب استان الانبار هنوز در تصرف داعش است. براساس گزارش فرماندهان میدانی حشد الشعبی در حومه شهر تلعفر، داعش در روزهای اخیر تمهیدات وسیعی را برای مقابله با عملیات آزاد‌سازی تلعفر که گفته می‌شود، قرار است اواخر ماه جاری آغاز شود، به کار بسته است. از جمله این تمهیدات مشهود، می‌توان به افزایش سنگرسازی‌ها و حفر تونل‌ها، بسیج عناصر داعش و تجمع این عناصر در داخل شهر و وارد کردن تعدادی از خودروهای ضد گلوله جدید به تلعفر برای استفاده در عملیات‌های انتحاری علیه نیروهای عراقی اشاره کرد. بنا بر این گزارش، تجمع عناصر داعش در تلعفر در روزهای اخیر بویژه بعد از آزادی موصل، به نحو چشمگیری افزایش یافته و از 300 تا 400 عنصر داعشی به 700 تا 800 عنصر داعشی رسیده است. همچنین به گزارش خبرگزاری الشرق الاوسط، داعش برای فرارکنندگان از تلعفر مجازات سنگین اعدام را در نظر گرفته است و اخیراً 12 نفر از سرکردگان خود را که قصد فرار داشتند، اعدام کرده است. پیش‌تر نیز عناصر داعش ده‌ها غیرنظامی ساکن تلعفر را که قصد فرار از این منطقه داشتند اعدام کرده بود. داعش همچنین 14 شهروند عراقی را در شهر الحویجه کرکوک مقابل چشمان اعضای خانواده‌شان تنها به این دلیل که از جنگ با ارتش عراق خودداری کرده بودند، با شمشیر سر برید.


با وجود این، بنا بر اظهارات فرماندهان میدانی حشد الشعبی و فرمانده پلیس مرکزی عراق، نقشه عملیات نظامی تلعفر آماده شده و قرار است، حشد الشعبی در پیشروی تا پشت دیوارهای شهر تلعفر و شکستن خطوط دفاعی داعش در حومه شهر ایفای نقش کند و مأموریت ورود به داخل شهر و آزادی مرکز تلعفر به نیروهای مشترک، ارتش، پلیس مرکزی و مبارزه با تروریسم واگذار شود. شهر تلعفر بیش از هشت ماه است که در محاصره مشترک نیروهای حشد الشعبی و نیروهای پیشمرگ کرد قرار دارد که بیشترین محور محاصره که از شرق تا غرب تلعفر را شامل می‌شود، در اختیار نیروهای حشد الشعبی است و فقط محور شمالی در اختیار پیشمرگ‌ها است. فرماندهان میدانی حشد الشعبی و فرمانده پلیس مرکزی عراق در موصل پیش‌بینی کرده‌اند، عملیات آزادسازی تلعفر طی مدت زمان کوتاه کمتر از 20 روز به اتمام رسیده و شهر آزاد شود.
تلعفر به‌عنوان بخش ترکمن نشین عراق در سال 2014 با جمعیت حدود 200 هزار نفر که بعد از موصل پرجمعیت‌ترین شهر استان نینوا به‌شمار می‌رفت، به تصرف داعش درآمد و بالغ بر 900 نفر از جمعیت این شهر قتل عام و شمار قابل توجهی از اهالی این شهر آواره شدند. در حال حاضر تعداد خانواده‌های موجود در تلعفر کمتر از 1000 خانوار است که اغلب آنها نیز خانواده‌های تروریست‌های داعش هستند.


خطر تروریست‌های بدون رهبر و قلمرو
اگرچه شکست‌های پیاپی داعش در عراق و سوریه در سطح جهانی بازتاب داشته و امیدهایی را زنده کرده است اما نگرانی‌ها از آینده تروریست‌های این گروه نکته‌ای است که اغلب تحلیلگران و رسانه‌های بین‌المللی به آن می‌پردازند. از جمله این موارد می‌توان به هفته نامه روسی «آرگیومنتی ایفاکتی» اشاره کرد که در تازه‌ ترین شماره خود نوشت: شکست کامل گروه تروریستی داعش در عراق و سوریه حتمی است اما این تروریست‌ها با از دست دادن مناطق تحت کنترل خود به انجام اقدام‌های تروریستی متوسل می‌شود. سیمون باغداساروف، مدیر مرکز مطالعه کشورهای خاورمیانه و آسیای مرکزی درباره وضعیت کنونی داعش به این هفته نامه روسی گفته است: داعش هسته مرکزی خود را کامل از دست داده و از کادر مدیریتی رده بالا کسی باقی نمانده است، اما تروریست‌ها بدون این افراد نیز به فعالیت خود هرچند محدودتر ادامه می‌دهند. داعش مخلوطی از گروه‌های افراط گرا، اعضای حزب بعث و افسران ارتش صدام است. بنیانگذاران این گروه تروریستی افراد مذهبی نبودند اما از دیدگاه تند به‌عنوان باور مناسب برای پیشبرد مقاصد استفاده کردند. بنابر این نمی‌توان گفت البغدادی ستون فقرات داعش بود و پس از مرگ او این گروه تروریستی یتیم می‌ماند، زیرا در جریان نبردهای سال‌های اخیر در عراق و سوریه بویژه چند ماه پیش بیشتر اعضای به اصطلاح شورای نظامی داعش کشته شدند.


هفته نامه آرگیومنتی ایفاکتی در پایان نوشت: بزودی اراضی اشغال شده از سلطه داعش خارج می‌شود، اما پیروزی نظامی صرف برای از بین بردن این گروه تروریستی خطرناک کافی نیست، زیرا پس از شکست، اعضای آن به اجرای عملیات تروریستی روی می‌آورند و متأسفانه هنوز بخشی هر چند کوچک از تکفیری‌ها در عراق و سوریه از آن حمایت می‌کند.


آیا داعشی دیگر در راه است
روزنامه انگلیسی گاردین نیز روز شنبه در یک گزارش تحلیلی نوشت: ممکن است داعش در عراق و سوریه به زانو درآمده باشد اما اگر زنجیره فعالیت تروریست‌های داعش گسیخته نشود، این گروه دوباره سر بر خواهد آورد. گاردین با طرح این سؤال که داعش پس از موصل و رقه به کجا خواهد رفت و تهدید پساداعش برای منطقه و جهان تا چه اندازه جدی است، نوشت: به عقیده بسیاری از ناظران بین‌المللی و سیاستمداران جهان هنوز تا پایان قطعی داعش راه زیادی در پیش است. داعش خلافت را از دست داده اما صاحب یک سازمان چند ملیتی شده است که 3 سال پیش این دارایی را نداشت. از تابستان 2014 به این سو(تاریخ اعلام خلافت اسلامی از سوی ابوبکر بغدادی، رهبر داعش)، داعش کوشید شاخه‌های خود را در منطقه و فراتر از منطقه گسترش دهد و در حال حاضر این گروه تروریستی یک گروه بین‌المللی است و جهان، امروز با دومین تهدید تکفیری بین‌المللی مواجه است؛ تهدیدی که مدل عملیاتی‌اش با القاعده (نخستین تهدید تکفیری جهان) فرق می‌کند.


گاردین در ادامه این گزارش آورد: نکته دیگر که باید مورد توجه قرار بگیرد این است که داعش با وجود تمام شکست‌هایی که در عراق و سوریه خورده هنوز هم نسبت به روزی که اعلام خلافت کرد، قدرتمند است زیرا در طول این سه سال قلمرو داشت و توانست درآمدزایی کند و اکنون هم می‌تواند در صورت فراهم شدن زمینه‌ها (نبود دولت مرکزی مقتدر، وجود اختلافات مذهبی و قومی و بی‌ثباتی و ناامنی در کشورها) خلأهای قدرتی را در گوشه و کنار جهان پر کند و بار دیگر ابراز وجود کند. بنا بر گزارش گاردین، اکنون جهان این شانس را دارد که شفاف‌تر درباره دلایل اساسی ظهور و بروز چنین گروه‌های تکفیری و شیوه‌های ریشه کن کردن آنها فکر کند.

منبع خبر ایران
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top