در دفاع از دکتر محمدرضا عارف

محمد حسین غیاثی

وکیل ملت: من دکتر محمدرضا عارف را از نزدیک ندیده ام و با او همکلام نشده ام. وقتی رییس دانشگاه تهران شد از او خوشم نمی آمد. چون انجمن اسلامی دانشجویان آن دانشگاه می گفتند به وسیله ی او تحت فشار قرار دارند. عارف همان عارف بود در چشم من، حتی وقتی معاون اول رییس جمهور شد.

تاریخ انتشار: 28تير1396|16:36

در دفاع از دکتر محمدرضا عارف
| کد خبر: 237643

به هرحال هیچ وقت شخصیت مورد علاقه و توجه من نبوده است. وقتی برای انتخابات سال 92 کاندیدا شد (بگذارید صادقانه اعتراف کنم) با خود گفتم ما چقدر بدبخت شده ایم که عارف کاندیدایمان شده است. معهذا در تبع از تصمیم تشکیلاتی اصلاح طلبان، از او حمایت می کردم. باوجودی که عضو هیج حزب و تشکل اصلاح طلبی نبودم و الان هم نیستم و بعدا هم نخواهم بود.

عارف حتی اگر کناره گیری نمی کرد و اصلاحات و بویژه آقای خاتمی کماکان از او حمایت می کرد بازهم به جای روحانی، حتما به او رای می دادم ولو اینکه می دانستم شکست می خورد. اصل برای من حرکت جمعی اصلاح طلبان بود نه چیز دیگر!
عارف انصراف داد. چون او در استنفورد درس خوانده است و در رشته ای دشوار دکترا گرفته است. این پیش بینی یکی از شاگردانش بود که برای من نوشت. عارف به همین دلیل به نفع روحانی کناره می گیرد.
کناره گیری عارف در دقیقه ی 90 گلی بود به طاق دروازه ی اصولگرایان و سرنوشت ساز.


من از لیستی که به ریاست عارف برای شورای شهر تهران بسته شد بازهم دفاع کردم و خودم به همان لیست کامل رای دادم. من برای خودم معیارهایی دارم که خاص خودم است. بر اساس آنها، رخدادها را تفسیر می کنم. در بستن لیست تهران آن معیارها(یی که خاص خود دارم) به من نشان می داد که این لیست در کلیت خود و نه الزاما جزئیات افراد، دارد سمت و سوی درستی می گیرد. یعنی مهره های شطرنج دارد هوشمندانه چیده می شود و به احتمال زیاد برنده است. آخرین جایی که عارف محکم ایستاد مقاومت در برابر زدن زیر میز بازی بود و نهایتا عارف و لیست توامان پیروز شد.


اگر در یک شهر ببینید لیستی مثل شورای شهر تهران از صندوق، برنده درآمده است بگردید و کسی شبیه عارف را در بازی شطرنج سیاست آن شهر پیدا کنید.
عارف دو ویژگی بزرگ را توامان دارد. هوش زیاد و قدرت تطابق بالا. دقیقا همین دو خصوصیت را اسحاق جهانگیری هم دارد. و هردو هم معاون اول موفقی بوده و هستند.
در ایران همیشه این معاون اولها (که قبلا به آنها نخست وزیر می گفتند و قبلترها صدراعظم) ساماندهی عاقلانه ی امورات ملک و ملک و ملت را در دست داشتند و بختیار بود پادشاهی که کسی چون آنان را می داشت.
با وجود این می بینیم، قدرت تطابق عارف را چپ مزاجان نمی پسندند. کمتر روزی نیست که او را انتقادباران نکنند. اما می دانیم که پایه ی سه پیروزی بزرگ اصلاحات، از انتخابات سال 92 تاکنون دکتر محمدرضا عارف بوده است و تا مادامی که او ریاست شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان را برعهده داشته باشد اصلاحات احتمالا شکست ناپذیر به پیش خواهد رفت.


دقیق تر بگویم، در واقع آنچه رمز بقای اصلاحات است، هوش زیاد و قدرت اجتماعی بالای آن نیست. بلکه قدرت تطابق بالای اصلاحات است.
البته که قدرت تطابق پذیری به معنای ترس نیست. اصلاح طلبان نشان داده اند که در پای ستیز تا آخرش ایستاده اند. تطابق پذیری یک میراث بشری برای بقای انرژی های اجتماعی است که تا فقط برای آوردگاه های حیاتی خرج شوند. و یا نیز همان انرژی نهفته، خود بازدارنده ی ساختارها و ضامن پایداری و امنیت سیاست باشد.

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top