تحلیل فضایی جرم

یوسف حقی

وکیل ملت: برخی مکان‌ها به دلیل ساختار فضایی خاص و همچنین ویژگی‌های اجتماعی، اقتصادی ساکنان آن‌ها، امکان و فرصت بیشتری برای وقوع جرم‌دارند. در مطالعات جغرافیای جرم سعی می‌شود ضمن بررسی توزیع فضایی و زمانی اعمال مجرمانه و تحلیل آن وابستگی میان عوامل محیطی و شرایط اجتماعی، اقتصادی مکان‌های جرم خیز در محدوده‌های جرم خیز مشخص شود.

تاریخ انتشار: 6مرداد1396|14:46

تحلیل فضایی جرم
| کد خبر: 238638

پیامد‌های نامطلوب اقتصادی و اجتماعی موجب افزایش مطالعات مربوط به شناخت عوامل مؤثر بر جرم در سال‌های اخیر شده است. توسعه‌یافتگی و شاخص‌های توسعه فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی از مناسب‌ترین ملاک‌های ارزیابی کارایی و تعادل ساختاری در جوامع است. رشد این شاخص‌ها نیازمند اصلاح ساختار‌ها و عواملی است که موجب کندی روند آن می‌شود.

یکی از عوامل مهم و بسیار تأثیر‌گذار و مرتبط با این شاخص‌ها میزان تکرار جرم در مناطق است که در برنامه‌ریزی توسعه باید موردتوجه جدی قرار گیرد؛ به‌عبارت‌دیگر رشد شاخص‌های توسعه نیازمند بررسی اوضاع فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی منطقه و شناسایی نقاط ضعف و قوت آن مکان‌ها است.


جرم راه‌های رونق تجارت و اقتصاد یک منطقه را دچار اختلال می‌کند. در این مناطق چرخه اقتصاد تولید، مسکن، گردشگری و ... به‌واسطه‌ی جرم خیز بودن، کند می‌گردد. همچنین در مناطق با جرم بالا یک روح جمعی که باید در جامعه وجود داشته باشد برای تبعیت از قانون و مقررات کاملاً برعکس است، به نظر می‌رسد این مسئله بیشتر به‌عنوان یک روح جمعی برای قانون‌شکنی نمود پیدا می‌کند.
مطالعات فضایی ،محیطی و جغرافیایی در ارتباط با پدیده جرم در سطوح ( ملی ، منطقه ای ، شهری )   در سال های اخیر مورد توجه محافل علمی دنیا قرار گرفته است  .نتایج حاصل از این مطالعات نشان می دهد که جرایم و انحرافات زائیده وضعیت اقتصادی، اجتماعی و کالبدی محیط زندگی جامعه هستند.


با در نظر گرفتن میزان بالای جرم در مناطق و شهرها ، بررسی توزیع فضایی این پدیده و تحلیل آن در رابطه با سطح توسعه اقتصادی و اجتماعی به‌عنوان یک ضرورت در جهت شناسایی کانون‌های جرم خیز و همچنین تحلیل ارتباط این پدیده با سطح توسعه یک منطقه برجسته می‌شود. کاهش پدیده جرم در ارتباط دوسویه است با سطح توسعه‌یافتگی اجتماع و توسعه اجتماع درگرو توسعه اقتصاد است و بهبود اقتصاد بسته به سیاست و برنامه‌ریزی دارد. رمزگشایی از ارتباط بین پهنه‌های جرم یا مناطق جرم خیز می‌تواند بسیار حائز اهمیت است. مدیران، برنامه‌ریزان و مجریان کنترل و پیشگیری جرم می‌توانند با استفاده ازاین‌دست تحقیقات برنامه‌ها و راهبردهای پیشگیرانه و توسعه‌ای خود را تدوین نمایند. کارشناسی ارشد برنامه‌ریزی توسعه منطقه‌ای دانشگاه علامه

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top