اتحادیه صنفی دارای شخصیتی حقوقی – غیرانتفاعی و پس از ثبت در وزارت صنعت، معدن و تجارت رسمیت می یابد و از افراد یک یا چند صنف که دارای فعالیت یکسان یا مشابه اند برای انجام دادن وظایف مقرر در قانون نظام صنفی تشکیل می گردند.

مبنا تشکیل هر اتحادیه نسبت اعضای تحت پوشش می باشدکه توسط اعضای هیات مدیره منتخب همان صنف انتخاب و اتحادیه هایی که دارای کمتر از ۱۰۰۰ عضو می باشند دارای ۵ نفر هیات مدیره و یک نفر بازرس و اتحادیه هایی که بیشتر از ۱۰۰۰ عضو دارند دارای ۷ نفر هیات مدیره و یک بازرس می باشند وبر اساس اکثریت آرا انتخاب و مدت فعالیت آنان نیز ۴ سال می باشد هر اتحادیه دارای شرح وظایف مقرر و مشخصی در قانون نظام صنفی و دارای اساسنامه مربوط به خود می باشند.

انجام وظایف در حدود قانون و مقررات نظام صنفی ، حمایت وحفظ حقوق صنفی اعضاء ، ایجاد و تحکیم اصول همکاری بین افراد صنفی ، تلاش برای بهبود محیط کسب و کار ، تعامل با دستگاههای دولتی ، نهادهای عمومی غیردولتی وبخش خصوصی در راستای وظایف واختیارات خود ، همچنین تلاش در راستای ارتقاء کیفی خدمات رسانی اعضاء به مردم ، اطلاع رسانی مناسب و رسیدگی به شکایات دریافتی یکی از وظایف اصلی هیات مدیره می باشد. جلسات هیات مدیره حداقل هر دوهفته یکبار در روز و ساعت معین در محل دفتر اتحادیه به منظور بررسی مسایل و مشکلات صنفی اعضاء تشکیل و تصمیمات لازم در چارچوب قانون نظام صنفی اتخاذ خواهد گردید.

حق الزحمه اندک اعضای هیات مدیره نیز پس از بررسی توسط مراجع ذی صلاح شهرستانی و استانی تصویب و قابل پرداخت خواهد بود. هر اتحادیه موظف است نسبت به تشکیل کمیسیون های ۳ یا ۵ نفره مورد نیاز شامل: ۱- کمیسیون رسیدگی به شکایات ۲– کمیسیون حل اختلاف ۳- کمیسیون بازرسی واحدهای صنفی  ۴- کمیسیون فنی ۵- کمیسیون آموزش از میان اعضای دارای پروانه کسب معتبر و آگاه به مسایل صنفی برای مدت ۴ سال اقدام نماید. هر کمیسیون نیز با رعایت وظایف مربوط و سایر امورات ارجاعی از سوی هیات مدیره رسیدگی می نمایند.

هر اتحادیه موظف است به منظور رسیدگی به امورات صنفی اعضاء تحت پوشش نسبت به بکارگیری یک نفر بعنوان مدیراجرایی اقدام نماید. حقوق و مزایای مدیراجرایی و سایر کارکنان اتاق اصناف و واحد بازرسی با رعایت قانون کار پرداخت خواهد گردید.

منابع مالی اتحادیه ها از محل پرداخت حق عضویت سالانه اعضاء تامین و در چارچوب بودجه تنظیمی سالانه با نظارت اتاق اصناف و کمیسیون نظارت هزینه می گردد. لذا لازم است که اعضای اتحادیه هر ساله نسبت به پرداخت حق عضویت خود اقدام نمایند.

یکی از وظایف اصلی اتحادیه ساماندهی مکان های بدون پروانه کسب می باشد و شناسایی مکان های بدون پروانه کسب توسط واحد بازرسی ونظارت اتاق اصناف و اتحادیه صرفاً به منظور أخذ وجه نمی باشد بلکه هدف اصلی اتحادیه همانطور که اشاره گردید ساماندهی ، آموزش و آشنایی متصدیان این مکان ها به وظیفه مربوطه می باشد چون زمانی که مکانی دایر و اقدام به فروش اجناس می نمایند ارباب رجوع ومشتریان با اطمینان از اینکه مکان فوق قانونی می باشد مراجعه و مایحتاج خود را تامین می نمایند. آموزش اصناف نیز از سوی اساتید ادارات صنعت ، معدن و تجارت – تامین اجتماعی – اداره کار – اماکن عمومی – امور مالیاتی – مرکز بهداشت و امام جمعه محترم شهرستان ارایه می گردد. اتحادیه موظف است به منظور ایجاد شغل با کلیه تقاضای رسیده برای أخذ پروانه کسب موافقت ودر مدت معین نسبت به صدور آن و تسلیم به متصدی اقدام نماید. کلیه هزینه های مربوطه مطابق قانون نظام صنفی و مصوبات کمیسیون نظارت أخذ می گردد و اتحادیه موظف است فرایند تشکیل پرونده صنفی و تعرفه های مربوطه را در دید مراجعه کننده نصب نماید. بدین صورت که فرد صنفی با اطمینان از اجرای قانون نظام صنفی اتحادیه را حافظ حقوق صنفی خود تلقی نماید.

مرجع رسیدگی به شکایات از اتحادیه ها ابتدا اتاق اصناف و سپس کمیسیون نظارت بر اصناف می باشد و کلیه اتحادیه ها موظفند در چارچوب قانون نظام صنفی – آیین نامه های مربوطه – بخشنامه های هیات عالی نظارت و مصوبات کمیسیون نظارت انجام وظیفه نمایند.

رسیدگی به امورات صنفی اعضا از حالت سنتی و سلیقه ای خارج و از طریق پنجره واحد سامانه الکترونیک صدور پروانه کسب ( سامانه ایرانیان اصناف) انجام و از طریق دبیرخانه کمیسیون نظارت شهرستان و دبیرخانه هیات عالی نظارت مستقر در وزارت صنعت ، معدن و تجارت قابل مشاهده – رصد و پیگیری می باشد. لذا تخطی از قانون توسط اتحادیه غیرقابل قبول وهیات مدیره باید پاسخگوی اقدامات خود باشند. رسیدگی به تخلفات اعضای هیات مدیره اتحادیه با رعایت دستورالعمل مربوطه در هر زمان قابل طرح می باشد. و همچنین کلیه رسته های صنفی تحت پوشش اتحادیه دارای کد آیسیک رسمی و ضوابط مربوط به خود که توسط هیات مدیره تنظیم می گردد ، می باشد.

لذا با توجه به توضیحات ارایه شده مشخص می گردد که اتحادیه های صنفی غیرانتفاعی در قالب قانون نظام صنفی و نظارت های مستمر مراجع ذیصلاح به وظایف قانون خود عمل و چنانکه مرتکب تخلف گردند ، باید پاسخگوی اقدامات خود باشند.

ذکر این نکته لازم و ضرروی است که تعداد ۱۹ اتحادیه صنفی شهرستان بوکان که هر یک دارای هیات مدیره و مدیراجرایی جداگانه و با شرح وظایف مشخص و اتاق اصناف بعنوان ناظر بر عملکرد اتحادیه ها و هماهنگ کننده مابین اتحادیه ها و کمیسیون نظارت متشکل از روسای اتحادیه های صنفی دارای هیات رئیسه با وظایف و مسئولیت های مقرر در قانون نظام صنفی می باشند و همچنین جهت کاهش هزینه های جاری اتحادیه هایی که دارای کمتر از ۱۰۰۰ عضو می باشند به صورت مشترک ۲ یا ۳ اتحادیه نسبت به بکارگیری مدیراجرایی اقدام و جهت تسریع در امورات صنفی مجموعه اصناف در ساختمان فعلی اتاق اصناف و اتحادیه های صنفی مشغول به ارایه خدمات می باشند. نکته آخر اینکه صنوفی که قانون خاص دارند از شمول این قانون مستثنی می باشند. قانون خاص قانونی است که بر اساس آن نحوه صدور مجوز فعالیت ، تنظیم و تنصیق امور واحدهای صنفی ذی ربط ، نظارت ، بازرسی و رسیدگی به تخلفات افراد و واحدهای تحت پوشش آن به صراحت در متن قانون مربوطه معین می شود.

کلید واژه ها صنف - اصناف - قانون - مقررات
دسته بندی حقوق اصناف ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top