دوئل لاریجانی و جهانگیری در 1400

علی نظری

وکیل ملت: آیا اصلاح طلبان و اعتدال گرایان در انتخابات دوره سیزدهم ریاست جمهوری (1400) در مصاف با یکدیگر قرار خواهند گرفت؟

تاریخ انتشار: 13مرداد1396|15:46

دوئل لاریجانی و جهانگیری در 1400
| کد خبر: 239431

از روز 12 مرداد با تنفیذ رای ملت توسط رهبری دوره دوم ریاست جمهوری روحانی آغاز شد.

طبق اخباری که از گوشه و کنار و بویژه محافل نزدیک به دولت شنیده می شود، در درون دولت دوازدهم دو طیف اصلاح طلب و اعتدالی متمایل به اصول گرایان معتدل از حالا برای خرداد 1400 دورخیز کرده اند.

تجربه سی و چند ساله نشان داده است که معمولا دولتهای ما در دوره دوم آبستن حوادثی می گردند که رقم زننده سرنوشت جناح های سیاسی در دولت های بعدی بوده اند.

دولت هشت ساله آیت الله خامنه ای چون رییس جمهور وقت به مقام رهبری نائل آمد از این قاعده مستثنی بود.

دولت دوم مرحوم هاشمی که بر اثر فشارهای خاص جناح راست منفعل گردید و مردم هم متوجه این پدیده خاص شدند، در اقدامی غیر قابل پیش بینی در انتخابات 76 به جریان راست نه بزرگی گفتند و جنبش اصلاحات به وجود آمد.

در سال 84 به علت عملکرد غلط اصلاح طلبان در منظومه قدرت، بار دیگر مردم به اصلاح طلبان نه گفتند و اصول گرایان با محوریت احمدی نژاد دولت را قبضه نمودند.

در سال 92 طبق قاعده آسیاب به نوبت تندروها در پایان دوران هشت ساله احمدی نژاد از ملت کارت قرمز گرفتند، و ائتلاف اصلاح طلبان با اعتدال گرایان به گردانندگی دو رییس جمهور قبلی با مدد از رای مردم اصول گرایان تندرو را از اسب قدرت پیاده کردند تا برخلاف انتظار روحانی اعتدالی از صندوق 24 خرداد 92 بیرون آمد.

اکنون با استناد به این سیر تحولات دولتهای بعد از انقلاب می توان حدس زد که در 1400 ما شاهد دوئل بین دو دیدگاه برجسته سیاسی کشور نخواهیم بود.
بلکه برای نخستین بار پدیده سه قطبی در انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری به وقوع خواهد پیوست.

یک ضلع این رقابت تندروها خواهند بود که با 16 میلیون رای از روحانی در 29 اردیبهشت شکست خوردند.
دو ضلع دیگر این مثلث را باید در اردوگاه اعتدالیون یافت.

شاخه اصول گرایی معتدل جریان اعتدالیون با محوریت واعظی، نهاوندیان و نوبخت در صدد زمینه سازی برای ریاست جمهوری علی لاریجانی در 1400 هستند.

نقطه قوت عمده این طیف حضور بلامنازع در پست های کلیدی اقتصادی دولت دوازدهم است.
اما نقطه ضعف عمده این طیف، عدم برخورداری از اقبال عمومی و رای آوری است.

معدل رای اصول گرایان معتدل در انتخابات های 84 و 92 بیش از دو میلیون رای نبوده است که نصیب علی لاریجانی و علی اکبر ولایتی شد!

در جریان انتخابات مجلس دهم از حوزه انتخابیه تهران دیدیم که علی لاریجانی برای اینکه دو نفر از عناصر خویش (بهروز نعمتی و کاظم جلالی) را به پارلمان بفرستد دست به دامان اصلاح طلبان شد، و وقتی این دو چهره در لیست امید قرار گرفتند به کسوت نمایندگی مجلس دهم دست یافتند.

اما طیف اصلاح طلب جریان اعتدالی که چهره های شاخصی چون جهانگیری، زنگنه و حجتی را در کابینه دوازدهم دارد، اگرچه این طیف بر دستگاههای اقتصادی موثری چون سازمان برنامه، بانک مرکزی و وزارت اقتصاد احاطه و اشرافی ندارد، ولی دستگاههای حیاتی و درآمدزایی چون بخش انرژی و کشاورزی به عنوان موتور محرکه این دولت را روحانی به اصلاح طلبان واگذار کرده است، اما دستگاههای تعیین کننده  امور اقتصادی و معیشتی  کشور همچنان در اختیار طیف اصول گرای معتدل دولت دوازدهم است.

 نقطه قوت طیف اصلاح طلب این دولت اقبال عمومی و قدرت جدب آرای توده ها در انتخابات است.

درخشش جهانگیری در مناظره های انتخاباتی 96 و تحت حمایت سید محمد خاتمی و اصلاح طلبان طبق تجربه توفیق صددرصدی لیست امید در مجلس دهم، خبرگان پنجم و شوراها برگ برنده معتقدان به اصلاحات است.

طیف اصلاح طلب دولت دوازدهم در 96 امید وافری برای راهیابی کاندیدای اصلاح طلبان "اسحاق جهانگیری" به پاستور برای دوران پسا روحانی دارند.

به هر حال جریان اصول گرای معتدل مستقر در دولت فعلی از حالا روی رییس پارلمان زوم کرده اند و اصلاح طلبان هم قصد دارند تخم مرغ های خویش را در سبد معاون اول دولتهای یازدهم و دوازدهم بچینند.

هرچند برخی از عقلای قوم بر نگارنده خرده بگیرند که طرح چنین مباحثی زود هنگام است و شاید تداعی شکاف در اردوگاه اعتدالیون است، اما عملکرد آقایان واعظی، نوبخت و نهاوندیان بر این مبنا بنیان شده است که رییس جمهور دوره سیزدهم علی لاریجانی باشد.

هرچند که طیف حامیان اسحاق جهانگیری از چنین شکاف درون گفتمانی آزرده باشند و این دسته بندی صورت گرفته در دولت دوازدهم را برنتابند و ناخرسندی خویش به این استارت زود هنگام اطرافیان رییس جمهور را به نوعی اعلام کرده اند.

سردبیر روزنامه مستقل

دسته بندی یادداشت , اخبار داغ , اخبار ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top