جدیدترین آمار مبتلایان به ایدز در ایران

افزایش انتقال ایدز در ایران از طریق روابط جنسی

وکیل ملت: در سال‌هایی نه‌چندان دور و نزدیک، دهه هفتاد و هشتاد زنگ‌های خطر در مورد افزایش آمار مبتلایان به ایدز به صدا درآمد و سرنگ رایگان در اختیار معتادان قرارگرفت تا از طریق سرنگ آلوده این بیماری (که هنوز درمانی برای آن یافت نشده) وسعت پیدا نکند. اما حالا انگشت اشاره هشدارها جای دیگری را نشانه می‌رود. رئیس اداره ایدز وزارت بهداشت گفت: بیماری ایدز از طریق رابطه جنسی در کشور در حال افزایش است.

تاریخ انتشار: 22مرداد1396|08:51

افزایش انتقال ایدز در ایران از طریق روابط جنسی
| کد خبر: 240408

او به راه‌های انتقال ویروس ایدز به افراد شناسایی شده تا اول فروردین سال ۹۶ اشاره و تاکید کرد: ۶۶. ۳ درصد از این افراد بر اثر استفاده از سرنگ مشترک و از طریق اعتیاد تزریقی مبتلا شده‌اند. همچنین ۱۹. ۳ درصد از طریق رابطه جنسی، ۱. ۵ درصد از طریق مادر به کودک و ۷ دهم درصد بر اثر خون و فرآورده‌های خونی مبتلا شده‌اند که البته راه انتقال از طریق فرآورده‌های خونی در سال‌های اخیر به‌شدت کاهش یافته است.

ایدز در بین زنان افزایش پیدا کرده ‌است
رئیس اداره ایدز وزارت بهداشت با اشاره به آمارهای مبتلایان به ایدز در ماه‌های ابتدایی سال ۹۶ بیان کرد: مبتلایان از ابتدای سال‌جاری تاکنون شامل ۳۰ درصد زن و ۷۰ درصد مرد هستند. ۳۹ درصد
از این افراد از طریق اعتیاد تزریقی، ۴۱درصد از طریق رابطه جنسی و ۳ درصد از طریق مادر به کودک مبتلا شده‌اند. وی افزود: همچنین مبتلایان به ایدز در سنین زیر ۱۵ سال ۳۷ درصد در کشور تخمین زده شده‌اند و از این تعداد نیز ۸۸ درصد به‌ دوره مراقبت رفتند و ۹۸درصد از افرادی که به دوره مراقبت رفتند در حال دریافت دارو هستند. همچنین در عمده کودکان زیر ۱۵ سال، بیماری از طریق مادر مبتلا که اطلاعی از وضعیت خود نداشته، منتقل شده است.

۶۰ درصد مبتلایان از بیماری خود بی‌اطلاع‌ اند
کازرونی با اشاره به آمار بیماران زنده مبتلا به ایدز خاطرنشان کرد: ۲۶۶۹۹ نفر افراد زنده مبتلا به ایدز شناسایی شده‌اند. در حقیقت ۳۴ درصد مبتلایان شناسایی شده‌اند و بیش از ۶۰ درصد افراد مبتلا به ایدز هنوز از بیماری‌شان اطلاعی ندارند. از این تعداد در یک سال اخیر ۱۲ هزار و ۳۶۰ نفر به مراکز مشاوره مراجعت کرده‌اند و تحت مراقبت و درمان قرارگرفته‌اند. همچنین از تعداد افرادی که به مراکز مشاوره مراجعه می‌کنند ۹ هزار و ۸۸۰ نفر تحت درمان دارویی ضدویروس هستند.


اجرای برنامه ۹۰.۹۰.۹۰ در راستای کنترل HIV
او درباره برنامه پیشگیری از بیماری ایدز با عنوان ۹۰.۹۰.۹۰ توضیح داد: براساس تعهدات بین‌المللی، هدف نهایی کنترل ایدز یا HIV این است که تا سال ۲۰۳۰ همه‌گیری HIV کنترل و مهار شود. برای اینکه به این هدف نهایی برسیم تا سال ۲۰۲۰ لازم است ۹۰ درصد افرادی که مبتلا به ایدز هستند از بیماری خود مطلع باشند، همچنین ۹۰درصد از افرادی که از بیماری خود آگاه هستند تحت مراقبت و درمان قرار بگیرند و حجم ویروس در ۹۰ درصد افرادی که تحت مراقبت هستند به حدی برسد که دیگر قابلیت انتقال به فرد مقابل را نداشته باشند.


رئیس اداره ایدز وزارت بهداشت با بیان اینکه از ۳۴ درصد مبتلایان به ایدز که شناسایی شده‌اند، ۵۰ درصد به برنامه‌های مراقبت درمان وصل شده‌اند، گفت: ۸۲درصد از افرادی که به برنامه‌های مراقبت وصل شده، تحت مراقبت‌های درمانی و دارویی قرارگرفته‌اند. بر اساس چهارمین برنامه استراتژیک در راستای رسیدن به اهداف ۹۰. ۹۰. ۹۰، بخش مراقبت درمان برای اجرای این طرح آماده شده و پزشکان، پرستاران و مشاوران برای این منظور آموزش دیده‌ و مراکز مشاوره بیماری‌های رفتاری راه‌اندازی شده است.


کازرونی گفت: درست است که HIV مانند برخی از بیماری‌ها درمان قطعی ندارد، اما وقتی درمان دارویی برای فرد مبتلا به ایدز آغاز می‌شود نه تنها سیستم ایمنی فرد تقویت می‌شود، بلکه باعث می‌شود فرد یک طول عمر معمولی داشته باشد. همچنین حجم ویروس در بدن او کاهش پیدا کرده و قابلیت انتقال را از دست می‌دهد.

بازنگری در دستورالعمل درمانی بیماری ایدز
او با اشاره به اینکه دستورالعمل درمانی ایدز مورد بازنگری قرار گرفته است، خاطرنشان‌کرد: در دستورالعمل جدید پس از اینکه بیماری به‌طور قطع تشخیص داده شد، مرحله دریافت دارو برای آنها آغاز شود، در حالی که در گذشته همه افرادی که بیماری‌شان به‌طور قطع تشخیص داده می‌شد دارو دریافت نمی‌کردند و افراد واجد شرایط برای دریافت دارو انتخاب می‌شدند، اما در حال حاضر وقتی بیماری فردی تشخیص داده شد، تحت مشاوره قرار می‌گیرد تا پایبندی به درمان داشته باشد و درمان دارویی را نیز همزمان آغاز می‌کنیم.


رئیس اداره ایدز وزارت بهداشت با تاکید بر اینکه مراجعه افرادی که هنوز از بیماریشان مطلع نیستند، بسیار برای ما اهمیت دارد، گفت: مردم بدانند؛ مراکز مشاوره و درمان بیماری‌های رفتاری مراکزی هستند که با رعایت رازداری و به‌صورت رایگان تمامی خدمات را ارائه می‌دهد و افرادی که فکر می‌کنند در معرض ابتلا بودند، می‌توانند برای انجام آزمایش به این مراکز مراجعه کنند.

راه‌اندازی ۱۵۰۰ پایگاه مشاوره HIV
کازرونی با اشاره به اینکه در سطح کشور بیش از ۱۵۰۰ پایگاه مشاوره برای آزمایش HIV و مشاوره و حدود ۲۰۰ مرکز مشاوره بیماری‌های رفتاری است که وقتی بیماری فردی تشخیص داده شد در این مراکز تمامی خدمات لازم به آن فرد ارائه می‌شود. HIV بیماری عفونی است که در صورتی که به‌موقع تشخیص داده شود، قابل درمان و کنترل است و در صورتی که به‌موقع بیماری تشخیص داده شود، فرد می‌تواند زندگی عادی داشته باشد.


افزایش بیماری ایدز از طریق رابطه جنسی
او با اشاره به پیشگیری درباره این بیماری گفت: متاسفانه به‌دلیل عدم‌آگاهی بیش از ۶۰ درصد افراد مبتلا به ایدز هنوز از بیماری خود اطلاعی ندارند از سوی دیگر روند انتقال این بیماری از طریق روابط جنسی در حال افزایش است. یکی از مهم‌ترین اقدامات افزایش آگاهی نوجوانان و جوانان در مورد خودمراقبتی و افزایش آگاهی والدین و بالابردن مهارت فرزندپروری است تا بتوان با برقراری ارتباط مناسب با کودکان از گرایش نوجوان و جوانان به رفتارهای پرخطر جلوگیری کرد.


کازرونی ادامه داد: وزارت بهداشت و سازمان بهزیستی مراکزی را در محل‌های پرخطر تحت‌عنوان مراکز کاهش آسیب راه‌اندازی کرده‌اند که افراد با مراجعه به این مراکز می‌توانند خدمات مختلفی از جمله مشاوره، وسایل موردنیاز مصرف مانند سرنگ را دریافت کنند و طرز صحیح استفاده از سرنگ به آنها نیز آموزش داده می‌شود، همچنین برنامه‌های کاهش آسیب برای این افراد در نظر گرفته می‌شود و متادون درمانی می‌شوند.


او با بیان اینکه از سال گذشته کلینیک‌های سیار راه‌اندازی شده است، گفت: این کلینیک‌های سیار در مناطقی که افراد به سختی به مراکز بهداشتی درمانی و مراکز مشاوره مراجعه می‌‌کنند، مستقر شده و خدمات مشاوره و آزمایش انجام و آنها را به چرخه درمان ارجاع می‌دهند. این کار به‌صورت پایلوت انجام شده و قرار است در سال ۹۶ با حمایت معاونت اجتماعی وزارت بهداشت و معاونت آسیب‌های اجتماعی وزارت کشور خدمات سیاری گسترده شود.


رئیس اداره ایدز وزارت بهداشت با بیان اینکه دارو‌ها به‌صورت رایگان در اختیار بیماران HIV قرار می‌گیرد، گفت: بخشی از این دارو‌ها در داخل تولید و بخش اعظم آنها از خارج از کشور وارد می‌شود. شرکت‌های تولید دارو در داخل کشور سعی دارند بخش اعظمی از داروهایی که موثر‌تر هستند را تولید کنند. در گذشته به‌دلیل تحریم‌ها ورود این دارو‌ها با مشکل روبه‌رو بود، اما خوشبختانه از سال گذشته در بحث تامین دارو به مراتب با مشکلات کمتری مواجه بودیم.پایبندی به درمان مهم‌ترین اصل در درمان بیماری ایدز
کازرونی با تاکید بر اینکه پایبندی به درمان مهم‌ترین اصل است، گفت: وقتی فرد مبتلا دارو مصرف می‌کند ویروس در بدن بیمار کنترل می‌شود و قابلیت انتقال را ندارد، اما تا زمانی بیماری در فرد مبتلا مهار می‌شود که دارو مصرف می‌کند و اگر به هر دلیلی دارو برای مدتی قطع شود نه تنها احتمال دارد که بیماری بازگردد، بلکه ممکن است نسبت به دارویی که مصرف می‌کند، مقاوم شود و مجبور به استفاده از داروی قوی‌تر باشد. در صورتی که بیماری زود تشخیص داده شود و بیمار در چرخه درمان قرار گیرد به شرط پایبندی به درمان، بیمار یک زندگی کاملا طبیعی خواهد داشت.
او بیان کرد: پیشگیری و کنترل اچ‌ آی وی نیاز به همراهی دستگاه‌های مختلف دارد، در چهارمین برنامه استراتژیکHIV، بیست و سه سازمان، موسسه و وزارتخانه همراه هستند، این برنامه از اسفند ۹۴ در هیئت دولت تصویب و در سال ۹۵ کمیته‌های عملیاتی‌شدن این برنامه محوریت با وزارت آموزش و پرورش، بهزیستی، وزارت رفاه و وزارت کشور و ستاد مبارزه با موادمخدر و وزارت بهداشت تشکیل شد و مترادف آن در استان‌ها نیز راه‌اندازی شد و هر سه ماه گزارش عملکرد این کمیته‌ها ارائه می‌شود.

منبع خبر آفتاب یزد
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top