واکاوی افزایش تعداد زندانیان کشور

علی طایفی

وکیل ملت: طبق آمارهای رسمی سال 93 حدود 600 هزار نفر زندانی در زندان ها محبوس بودند که در سال 94 این رقم به 450 هزار نفر کاهش یافت و ظرفیت زندان های کشور در حال حاضر 85 هزار نفر است و هم اکنون بیش از 220 هزار نفر در زندانها محبوس هستند، که این تعداد نزدیک سه برابرظرفیت استاندارد است و وضعیت قابل قبولی نیست.

تاریخ انتشار: 28مرداد1396|11:07

واکاوی افزایش تعداد زندانیان کشور
| کد خبر: 241046

بخش بزرگي از اين زندانيان بدلايل مسايل اجتماعي مختلف به زندان هاي كوتاه مدت تا حبس طول عمر و اعدام محكوم شده اند. رشد سرسام آور تعداد زندانيان در كشور كه قريب ٨ درصد جمعيت كشور را شامل مي شود نشانگر ناتواني نظام مديريت كشور در شناسايي دقيق مسايل اجتماعي و فارغ از رويكردهاي ايدئولوژيك در چاره جويي آنهاست. براساس همين روايت، قريب ١٥ ميليون پرونده شكايت قضايي ثبت شده در كشور موجود است كه نشان مي دهد از بين ٢٤ ميليون خانوار ايراني، قريب بيش از ٦٠ درصد، درگير مسايل قضايي هستند.   

از منظري ديگر نسبت زندانيان ايران در مقياس جهاني در رتبه سوم قرار دارد. یکی از دلایل این رشد، افزایش بسیار زیاد عناوین مجرمانه است که در قانون مجازات اسلامی و سایر قوانین کیفری و جزایی، به بيش از ٢ هزار جرم رسیده و مجال سازگاري و باز تعريف جرم با تحولات اجتماعي جامعه را بازستانده است.

در اين خيل جامعه زندانيان:
مردان زنداني؛ قرباني اعتياد، قاچاق مواد مخدر، قتل و سرقت، كلاهبرداري، مسايل جنسي و سياسي؛
زنان زنداني قرباني اعتياد، مسايل جنسي و سياسي؛
وكودكان زنداني قرباني اعتياد، نزاع  و بزهكاري اند.

بخش بزرگي از زندانيان در كشور قرباني فقر و تهيدستي، بيكاري و بي خانماني، حاشيه نشيني و مهاجرت داخلي و بين مللي، نابساماني اجتماعي و ناامني اقتصادي در كشور هستند. جامعه روبه رشد زندانيان عمدتا ناشي از سوءمديريت اقتصادي و اجتماعي از يكسو و فقرزايي و گسترش جامعه طبقاتي از سوي ديگر و وجود قوانين شرعي و مدني ناهمساز با نيازهاي جديد ساختار متحول اجتماعي و فرهنگي در كشور است كه با فساد و تباهي نظام حكومتي و اركان قدرت شدت و وسعت بيشتري بخود گرفته است.

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top