پیروزی تیم متیس بر تیم بنن

محمد محبی

وکیل ملت: استیو بنن، استراتژیست ارشد دونالد ترامپ که نقش بسیار مهمی در پیروزی او در انتخابات ریاست‌جمهوری داشت، از کاخ سفید اخراج شده است. بنابراین از حلقه اول نزدیکان ترامپ در کاخ سفید که در این تصویر معروف حضور دارند، فقط مایک پنس (معاون) باقی مانده است.

تاریخ انتشار: 29مرداد1396|00:15

پیروزی تیم متیس بر تیم بنن
| کد خبر: 241147

همه یکی یکی کنار رفتند : ۱) مایکل فلین، مشاور امنیت ملی سابق، ۲) شان اسپایسر، سخنگوی سابق کاخ سفید، ۳) رینس پریبس، رئیس دفتر سابق ترامپ، ۴) استیو بنن، استراتژیست ارشد سابق. و بجای این تیم که سرکرده آن استیو بنن هست، تیم ژنرال متیس تقویت شده اند.

تیمی که متشکل از سه زنرال جیمز متیس (وزیر دفاع)، ژنرال جان کلی (رئیس دفتر کنونی ترامپ)، و ژنرال هربرت ریموند مک مستر (مشاور کنونی امنیت ملی) هستند. گفتنی است مایک پنس معاون ترامپ که تنها فرد باقی مانده این تصویر است هم گرچه در موضع ضد برجامی با تیم استیو بنن اشتراک نسبی دارد، اما در بسیاری از مسایل به تیم متیس بیشتر نزدیک است. از این تیم فلین بیشتر به بنن نزدیک بود. و اسپایسر و پریبس به گفتمان بنن دورتر هستند.


🔹 تیم استیو بنن، بیشتر از تیم ژنرال متیس ضد جمهوری اسلامی و ضد برجام است، و مواضع ضد برجامی ترامپ (همانند موضع ترامپ مبنی بر اینکه برجام یک توافق بد است و ایران پیروز آن و آمریکا شکست خوردذه آن است) نتیجه تاثیر تیم استیو بنن بر ذهن ترامپ است. اما تیم ژنرال متیس به حفظ برجام پایبند است. وزیر خارجه کابینه ترامپ یعنی رکس تیلرسون هم در این فقره با تیم متیس همفکر و همراه است.


🔹 اما جالب اینجاست که تضعیف تیم استیو بنن که ضد جمهوری اسلامی تر از تیم متیس است و مطلقا مخالف برجام است، به نفع جمهوری اسلامی نیست. تیم استیو بنن گرچه ضد برجام و ضد جمهوری اسلامی است. اما بیشتر به سیاست خارجی کم دخالت و تمرکز بر داخل آمریکا معتقد است. این طیف خود را «ملی گرای اقتصادی» می دانند و به تقویت طبقه متوسط سفیدپوست در آمریکا می اندیشند. اما تیم متیس خواهان افزایش دخالت خارجی آمریکاست. تیم متیس و ژنرالهای عضو آن مثل ژنرال مک مستر روابط خوبی با کشورها و گروههای سنی منطقه دارند.

و با گفتمان شیعه هراسی و ایران هراسی این کشورها و گروهها، همفکری و هم آوایی عجیبی دارند. جیمز متیس وزیر دفاع هم همینطور است و به عنوان یکی از تفنگداران قدیمی و سلحشور ارتش آمریکا، هنوز هم از مرگ دسته جمعی تفنگداران آمریکایی در لبنان خشمگین است و کینه آن را به دل دارد. و گفته می شود که هنوز هم داغ این مصیبت برای او تازه است و یکی از آرزوهای وی، گرفتن انتقام سخت و خونین این واقعه از ایران و یا گروههای حامی ایران در منطقه است.

این تیم معتقد است که ایران مهم ترین خطر برای منافع امریکا در کل منطقه است. معتقدند که همزمان با مقابله با «بنیادگرایی سنی» با «بنیادگرایی شیعی» (منظور گروههای مرتبط با ایران) نیز باید مقابله موازی کرد. ژنرال مک مستر هم شناخت دقیقی از خاورمیانه، اوضاع و رژیم های حاکم بر عراق و سوریه و گروه های جهادی در این کشورها دارد و این حکومتها را در رشد تندروها مقصر جدی می داند و معتقد است بدون اصلاح ریشه ای نظامهای کنونی این دو کشور و اوضاع افعانستان جنگ با تندروها بی فایده است. و سر همین مساله هم با اوباما اختلاف اساسی داشت.
 

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top