آمار و ارقام جالب از وزن کشی فراکسیون‌ها؛ ا

اعداد در جلسه رای اعتماد به کابینه روحانی چه می‌گویند؟

وکیل ملت: درواقع فراکسیون امید در لابی‌های مجلس شکست سنگینی خورد. این درحالی است که سروصدای رسانه‌های این جناح سیاسی در جهت مخالفت با برخی وزرای پیشنهادی میزان شکست این جریان را سنگین تر نشان داد.

تاریخ انتشار: 30مرداد1396|21:21

اعداد در جلسه رای اعتماد به کابینه روحانی چه می‌گویند؟
| کد خبر: 241352

اعداد در رای‌گیری برای کابینه دوازدهم حرف‌های جالبی برای گفتن دارند. اوزان هر یک از فراکسیون‌ها و میزان نفوذ و لابی‌گری آنان در مجلس دهم با همین اعداد قابل شناسایی است. اینکه چه خط مشی را نمایندگان در مجلس رنگارنگ دهم در پیش گرفته‌اند و چه مواردی بر تصمیم گیری‌های آنان تاثیر دارد با تجزیه و تحلیل همین اعداد می‌تواند برای ما آشکار شود.

در همین رابطه به چند نکته جالب توجه در جلسه رای اعتماد به کابینه دوازدهم اشاره می‌کنیم.

پس ازوزیر دفاع با ٢٦١ رای، وزیر بهداشت (٢٥٣ رای) وزیر اطلاعات (٢٥٢ رای) وزیر کشور (٢٥٠ رای) و وزیر دادگستری (٢٤٤ رای) به ترتیب در ردیف وزرایی بودند که بیشترین رای را از نمایندگان دریافت کردند.

نمایندگان مجلس به بطحایی ٢٣٨ رای دادند که رای بیشتری نسبت به ظریف و زنگنه است.

250 رأی مثبت به رحمانی فضلی و 242 رأی مثبت به صالحی که از رأی ظریف (236) نیز بیشتر است.

از این میان 26 نماینده به محمد جواد ظریف، وزیر خارجه رای ممتنع دادند که بیشترین رای ممتنع یک وزیر در جلسه دیروز بود.

بیطرف با 133 رای، جهرمی با 120 و حجتی با 94 رای بیشترین رای منفی را در این جلسه کسب کردند که از این میان بیطرف و حجتی دو گزینه اصلاح طلب کابینه پیشنهادی دوازدهم بودند.

نکته قابل توجه در جلسه رای اعتماد به وزرا این بود که ۱۴۲ نفر از نمایندگان مجلس بعنوان نمایندگان موافق جهت دفاع از برنامه‌های وزیر پیشنهادی نیرو ثبت نام کردند که امری کم نظیر بود اما تنها 133 نفر به او رای دادند. مشخص نیست که در این میان رای 9 نفری که می‌خواستند به طرفداری از بیطرف سخنرانی کنند، چرا تغییر کرده است.

مسعود سلطانی‌فر وزیر ورزش، امیر حاتمی‌ وزیر دفاع و علیرضا آوایی وزیر دادگستری در جریان جلسات رای اعتماد هیچ نماینده مخالفی نداشتند و هیچ‌کس در مخالفت با برنامه‌های آن‌ها به ایراد نطق نپرداخت اما به هنگام رای‌گیری، سلطانی فر 39 رای مخالف، امیر حاتمی‌10 رای مخالف و علیرضا آوایی 18 رای مخالف داشتند.

در جلسه رای‌گیری، 39 رای باطله وجود داشت، این درحالی است که رای گیر از روی یک کارت انجام می‌شد البته به نظر می‌رسد که مخدوش بودن آرا سبب ایجاد رای باطله در این زمینه شده است.

ربیعی و جهرمی از جمله وزرایی بودند که جریان اصلاحات نسبت به حضور آنان در کابینه انتقاد داشت که در پایان رای گیری هر دو وزیر به ترتیب با 191 و 152 رای موافق به کابینه دوازدهم راه یافتند.

رحمانی فضلی، سید عباس صالحی و بطحایی نیز مورد انتقاد اصلاح‌طلبان بودند که رای بیشتری از وزرای محبوب این جناح سیاسی کسب کردند.

سید محمد بطحایی (238 رای)، سید محمود علوی(252رای)، مسعود کرباسیان (240رای)، محمد جواد ظریف (236 رای)، سید حسن قاضی‌زاده هاشمی (253 رای)، سید علیرضا آوایی (244 رای)، امیر حاتمی (261 رای)، محمد شریعتمداری (241 رای)، سید عباس صالحی (242 رای)، عبدالرضا رحمانی فضلی (250 رای)، بیژن نامدار زنگنه (230 رای) و مسعود سلطانی‌فر ( 225 رای) از جمله وزرایی هستند که هر کدام بیش از 200 رای در مجلس کسب کردند. در این راستا اکثر وزرایی که اصلاح‌طلبان با آنان مخالف بودند در این تقسیم بندی قرار گرفته‌اند.

همه این موارد بیش از هر چیز نشان می دهد که در مجلس، نمایندگان کمتر رای فراکسیونی داده‌اند و از سوی دیگر عملکرد فراکسیون امید که با چند وزیر از جمله رحمانی فضلی، جهرمی، بطحایی و صالحی مخالف بود، بی تاثیر بوده است. درواقع فراکسیون امید در لابی‌های مجلس شکست سنگینی خورد.

منبع خبر انا
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top